Jeesus ei ollut mikään tyhmä kylä hullu, vaan lahjakas super ennustaja: http://www.hs.fi/tiede/a1478755759792
Tästä kyvystä huolimatta Jeesusta vaivasi tämä sairaus: www.terve.fi/maanis-depressiivisyys/maanis-depressiivisyys
Toimintansa aikana Jeesus olla rabbi: https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Rabbi ja eksorkisti https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Manaus
Tässä luotausta tämän viimeaikojen Jeesus-tutkimuksen tuuliin: https://www.teologia.fi/artikkelit/raamattu-mainmenu-33/442-pirjoitus-kaaosmaista-luovuutta-katsaus-jeesus-tutkimuksen-nykytilaan
Sekä Jeesuksen sanojen sanomien aitouskriteereistä: http://sti.fi/index.php/biblos/132-uusi-testamentti/ut-n-johdanto-oppi/390-2-evankeliumitutkimus-ja-jeesuksen-sanojen-aitouden-kriteerit
Historianjeesus.fi sivulta löytyy tyypittelyä ja paljon muuta: https://historianjeesus.fi/lyhyesti/tyypittelya/
Helsingin teologian kurssin nettimateriaali taas neuvoo kuinka tulee suhtautua raamatun, varsinkin Uuden testamentin ihme kertomuksiin: www.helsinki.fi/teol/kurssit/ekse/pop_ihmekert.html
Hyvää hesvan-kuuta kaikille!
Tästä kyvystä huolimatta Jeesusta vaivasi tämä sairaus: www.terve.fi/maanis-depressiivisyys/maanis-depressiivisyys
Toimintansa aikana Jeesus olla rabbi: https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Rabbi ja eksorkisti https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Manaus
Tässä luotausta tämän viimeaikojen Jeesus-tutkimuksen tuuliin: https://www.teologia.fi/artikkelit/raamattu-mainmenu-33/442-pirjoitus-kaaosmaista-luovuutta-katsaus-jeesus-tutkimuksen-nykytilaan
Sekä Jeesuksen sanojen sanomien aitouskriteereistä: http://sti.fi/index.php/biblos/132-uusi-testamentti/ut-n-johdanto-oppi/390-2-evankeliumitutkimus-ja-jeesuksen-sanojen-aitouden-kriteerit
Historianjeesus.fi sivulta löytyy tyypittelyä ja paljon muuta: https://historianjeesus.fi/lyhyesti/tyypittelya/
Helsingin teologian kurssin nettimateriaali taas neuvoo kuinka tulee suhtautua raamatun, varsinkin Uuden testamentin ihme kertomuksiin: www.helsinki.fi/teol/kurssit/ekse/pop_ihmekert.html
Hyvää hesvan-kuuta kaikille!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos minä lukisin Jesajan kirjaa synagogassa, niin olenko se minä joka sanoo, vai Jesaja.
Minunko sanat, vai Jesajan ?
Kun Jeesus luki Jesajaa, niin miten ne muuttuvat Jeesuksen sanoiksi, sitä en ymmärrä.
Jos Jeesus lukee ääneen Jesajan sanoja niin silloin Jeesus lainaa Jesajaa, näin tekee myös rabbi joka lukee tooraa synagoogassa.
Jeesuksen sanojen aitoudesta.
Esim lause: Ketuillakin on luolansa ja taivaan linnuilla pesänsä, mutta ihmisen pojalla ei ole mihin päänsä kallistaa.
On lähtöisin keisari Tiberiukselta. Hän moitti roomalaisia siitä, että sotakentillä olleilta miehiltä vietiin maat ja kodit sillä aikaa kun he olivat sotimassa Rooman puolesta. Ja kuten hän lisää; He joutuvat vaeltamaan kädettöminä ja jalattomina perheineen pitkin teitä.
Minulla on näitä vaikka kuinka paljon.
Ei siinä ole ihmeellistä jos Jeesua käytti tunnettua sanontaa, käytetäähä vanhoja sanoja nykyäänkin, onhan parempi pyy pivossa kuin kymmenen oksalla ellei ole matti kukkarossa. Viittaat siis tuolla kuitenkin Lukkaan ja Matteuksen kohtiin:
18 Kun Jeesus näki, miten paljon väkeä hänen ympärillään oli, hän käski lähteä vastarannalle. 19 Muuan lainopettaja tuli silloin hänen luokseen ja sanoi: "Opettaja, minä seuraan sinua, minne ikinä menetkin." 20 [i] Jeesus vastasi hänelle: "Ketuilla on luolansa ja taivaan linnuilla pesänsä, mutta Ihmisen Pojalla* ei ole, mihin päänsä kallistaisi." 21 Eräs toinen, hänen opetuslapsensa, sanoi hänelle: "Herra, anna minun ensin käydä hautaamassa isäni." 22 Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Seuraa minua! Anna kuolleiden haudata kuolleensa."
www.evl.fi/raamattu/1992/Matt.8.html
57 Kun he tekivät taivalta, muuan mies sanoi Jeesukselle: "Minä seuraan sinua, minne ikinä menetkin." 58 Jeesus sanoi hänelle: "Ketuilla on luolansa ja taivaan linnuilla pesänsä, mutta Ihmisen Pojalla ei ole, mihin päänsä kallistaisi." 59 Eräälle toiselle Jeesus sanoi: "Seuraa minua!" Tämä vastasi: "Herra, anna minun ensin käydä hautaamassa isäni." 60 Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Anna kuolleiden haudata kuolleensa. Lähde sinä julistamaan Jumalan valtakuntaa." 61 Vielä eräs toinen sanoi: "Herra, minä seuraan sinua, mutta anna minun ensin käydä hyvästelemässä kotiväkeni." 62 Hänelle Jeesus vastasi: "Joka tarttuu auraan ja katsoo taakseen, ei ole sopiva Jumalan valtakuntaan."
www.evl.fi/raamattu/1992/Luuk.9.html
Mutta mikä on lähteesi joka yhdistää kesari Tiberiuksen ja tuon sanonnan? Mikä on lähteesi? Ilman lähdettä en asiaa niele.
En itse löydä yhteyttä mutta löysin Wikipedian artikkelin joka kertoo 169/164-133 eaa eläneestä senaattori (ei siis keisari) Tiberius Graccuksesta joka ajoi veljensä kanssa maa reformia sillä rikkaat maanomistajat veivät köyhiltä maat. Tämä Graccus sanoi: "The wild beasts that roam over Italy have their dens, each has a place of repose and refuge. But the men who fight and die for Italy enjoy nothing but the air and light; without house or home they wander about with their wives and children."
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tiberius_Gracchus
Odotan kuitenkin sinun vastaustasi...
Jeesus on aina ollut Juutalaisten Kuningas ja tulee aina myös olemaan ainakin sinne tuhatvuotisen valtakunnan loppuun.
Ei kukaan ihminen voi ymmärtää Jeesuksen olemusta kuin vain sen verran, mitä Pyhä Henki siitä avaa, ja samoin tietysti Raamatussa on esitetty Jeesuksesta, joka tänäänkin istuu Isän oikealla puolella taivaassa ja pian palaa.
Ihmisten arviot myös toisista ihmisistä ovat enemmän tai vähemmän totuudellisia tai valheellisia ja tästä syystä myös Jeesusta äitinsä ja veljensä menivät kotiin kutsumaan, ja samoin Paavalia häntä kuullut esivallan virkamies suoraan ja julkisesti leimasi valheellisesti hulluksi ja nimenomaan Raamatun vanhan testamentin kirjoituksiin viitaten ja todistukseen Jeesuksesta.
Onhan se tosi surullista tässä maailmassa, että uudestisyntymättömille ihmisille on esivallan ominaisuudessa voitu antaa valta antaa uudestisyntyneistä Jeesuksen pyhistä täysin leimata heitä miten heille on opetettu, ja tällainen "yhteiskunnallinen totuus" sitten saa aikaan todellista pahuutta maan päällä. Neuvostoliitossa lähihistoriassa oli yhteiskunnan virallinen linja leimata Jeesukseen uskovia mielisairaiksi ja heitä myös vietiin hoitoon.
Kun pedon merkin aika koittaa, niin Jeesukseen uskovat pyritään murhaamaan ja tietysti tapahtuu myös valheen kaikella voimalla ja virallisena yhteiskunnan ideologiana, ja ihmisten historiasta myös tässä ajassa näemme kuinka yhteiskunnan vihollisiksi leimataan Jeesukseen uskovia ja samoin heitä myös surmataan uskonsa tähden erilaisissa konflikteissa maailmalla.
Onko ihmisten vastuu teoistaan sitten samanlainen Jumalan tuomiolla, kun tekevät pahuuttaan maan päällä ikäänkuin yhteiskunnan tai uskonnollisen ideologiansa tai muun sellaisen kautta, voimme vain ihmisinä jättää Jumalan tuomittavaksi? Jeesus antanut hyvän esimerkin ristillä jokaiselle ihmiselle, jota toiset ihmiset maan päällä tuomitsevat ja vainoavat, ja rukoili pahantekijöiden puolesta. Samoin tietysti Jeesus muutenkin opettanut tekemään lähimmäisilleen kuten toivoo itselleen tehtävän, ja valitettavasti yhteiskunnissa ainakin työttömät on hyljättä sellaiseen asemaan, jota ei kenellekkään ihmiselle toivoisi. Joidenkin ihmisten varmaankin suhteellisen helppo tehdä lähimmäisilleen pahaa eri tavoin ja vieläpä voivat ajatella sen olevan hyväksi toiselle tai jopa esivallan asemassa toimiessa vastuullista toimintaa, ja voi ihmisraukkoja pahuudessaan ainakin näissä Jumalan ja ihmisten välisien asioiden arvioissa, kun tekevät vääriä johtopäätöksiä ja vainoavat Jeesuksen seuraajia ja todellisuudessa näin myös Jeesusta.
lukea tämän maailman ihmisten vainoista Jumalan palvelijoita eli profeettoja ja Jeesusta ja apostolejaan kohtaan, ja toki aika vähän niistä on kerrottu Raamatussa ja historiallinen perimätieto paljastaa enemmän. Tässä ja lähiajassa sen sijaan erilaiset vainot Jeesukseen uskovia kohtaan osoittavat tämän ajan olevan erityisen pahaa ja laajamittaista vainoa sisältävää ja myös erityisen petolliseen valheen kaapuun puettua ja esimerkiksi erilaiset vihajärjestöjen vainot vähäisiä verrattuna virallisen esivallan toimintaan kuten voimme ymmärtää ja toki pahimmat vaino Jeesukseen uskovia kohtaan henkirikoksissa tapahtuvat islamin äärijärjestöjen kautta.
Asian tekee tässä ajassa myös erityisen vaikeaksi sen, että kuten on kirjoitettu ja ilmoitettu Raamatussa, myös uskovat vihaavat toisiaan ja antavat vääriä todistuksia toisistaan ja tahtovat näin pahaa toisilleen, vaikka Jeesus on kehottanut rakastamaan ja tekemään toiselle, kuten tahtoo itselleen tehtävän, ja tietysti nämä hyvät opetukset sopivat myös kaikille ihmisille. Valitettavasti vain tämä maailma on pahojen vallassa ja siksi pahaa myös tapahtuu ja pyritään esittämään valheellisessa näkemyksessä uhrit aina.
Japointti on?
elämme julmien susien aikaa vaikka paljon pahemmaksi menee ja Jumalan ja Jeesuksen lampaat ovat vainon kohteena myös ihan kaikin tavoin ja väkevän eksytyksen ja valheen kaikella voimalla.
Elämme kovia aikoja. Mutta se pointti?
pilkko pimeästä ajasta ennen Herran päivää ja viitataan Jeesuksen paluun läheisyyteen ja Ilmestyskirjassa kerrotaan hyvin selvästi mitä kaikkea vielä tapahtuu ennen Jeesuksen paluuta ja Jeesus selvästi opetti meille opilleen: "te tulette kaikkien kansojen vihattaviksi minun nimeni tähden" ja tietysti tämä viha pyritään pahojen ihmisten toimesta verhoamaan ikäänkuin normaaliksi yhteiskunnan toiminnaksi, eikä sitä vihaa kenties voikkaan ymmärtää todellisuudessa kukaan muu kuin sen kokija tai kokijat ja näinhän se aina menee ihmisten kohdalla täällä maan päällä vaikka tietynverran voidaankin ihmisinä ymmärtää erilaisten vainojen uhrien tuntemuksia ja oikeutta ja laupeutta ei uhrit silloin saa, kun pahat ihmiset vainojaan tekevät pimeydessään valheineen.
Ja pointti on?
Kuka teitä vainoaa? Maanjäristyksissä näyttää kirkontorneja kaatuvan, kuten Italiassa viimeksi. Ketä siitä voi syyttää, Jumalaako ?
Homo lupus homini. Ei ole ihmiselle mitään sen vaarallisempaa kuin toinen ihminen. Mutta ihminen eniten itse vainoaa itseään. Jumalaa ei kuitenkaa ole.
Minä luin vasta gnostis sivustolta että kaste on itseasiassa Hillekin kehittämä jo sata vuotta ennen Johannesta tai Jeesusta. Kaste oli lähinnä Babyloniasta palaaville tarkoitettu puhdistauminen, eli liittyminen takaisin juutalaisuuteen ja se oli myös muukalaisille, jotka halusivat liittyä juutalaisuuteen.
Kuka on sanonut että kaste on Johanneksen tai Jeesuksen keksintö tai miksi sen pitäisi olla? Johannes kastoi syntien anteeksiantamiseksi ja vanhurskautti kastetun, siinä toki Johannes liittyy jonon jatkoksi. Myös Josefus Mattijahu kertoo menneensä Bannus nimisen askeetikon oppiin, mutta toisin kuin Johannes, Bannus vaati peseytymään usein. Juutalaisuus ei muutenkaan ollut monogeeninen, päin vastoin juutalaisuus oli heterogeenine. Samoin ensimmäisellä vuosisadalla elettiin liberaalien herätysliikkeiden kultakautta. Oli irtiottoja ja kaikenlaisia kokeiluja, näin teologit siis esittävät. Siinä Jeesuskin liittyy osaksi jonoa. Jeesus oli tuon ajan oire ja seuraus.
Kristillisesti meitä pelotellaan kadotuksella, joka tarkoittaa, että kansana lakkaamme olemasta ja samaan hengenvetoon meitä liitetään suurempaan yhteisöön kuten Euroopaan tai maailmaan, että kansana lakkaisimme olemasta, eli katoaisimme.
Mitä siitä voi sanoa muuta kuin, että tiedättekö te oikein mitä te haluatte ?
Kuka pelottelee ja ketkä te? Ateistitko? Agnostikot? Naturalistit? Humanisit? Globalistit? Liberaalit?