miten edellyttää alkaa elämään ja toimimaan, että alkaisi ne kaikille hyväksi Raamatun UT mukaisen Kristillisyyden tunnusmerkit ilmenemään ja täyttymään?
Jeesuksen nimessä... tiedustellen. vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, tähän em. Raamatun UT mukaiseen Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu / aarmoitettu palvelijansa ja seuraajamsa. Missä muut?!!
" Löytäneekö uskoa", Raamatun UT mukaista ja mukaiseen, etsivä?
Jeesuksen nimessä... tiedustellen. vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, tähän em. Raamatun UT mukaiseen Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu / aarmoitettu palvelijansa ja seuraajamsa. Missä muut?!!
" Löytäneekö uskoa", Raamatun UT mukaista ja mukaiseen, etsivä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meidän tulee seurata Jeesusta, ei ihmeitä ja merkkejä.
Ei ne monet ihmiset, kun Hän maan päällä oli, Häntä seuranneet Hänen itsensä vuoksi, vaan siksi koska Jeesus teki ihmeitä.
Saatana on aina mukana siellä missä Jeesus yksin ei riitä.
On myös sitä isä-oppia... seurataan isää ja otetaan ohjeita isältä, Jeesus unohdettuna. Isä on mukava isä, ja tekee mitä uskova tahtoo. Seurasin aikoinaan tätä isää, joka oli saatana.
Todellisuudessa meidän tulee yksin Jeesusta palvella. Miksi niin moni ei halua tuntea Jeesusta? Eikö Hän yksin riitä? Meillä ei muuta perustusta ole, eikä ketään muuta välimiestä. Hän ilmoittaa Isän.
Ja mitä kaikkea ja miten se edellyttää, alkaa käytännössä elämään ja toimimaan, Että tulee siksi Hänen seuraamiseksi osoittautuvaksi / todistautuvaksi. Ne Raamatun UT mukaisen Kristillisyyden tunnusmerkit ilmentäväksi ja täyttäväksi?
Jeesuksen nimessä... sitä tiedustellen, ja siitä asiallisesti ja rakentavasti, keskustelua kaipaava.
vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, tähän kysymyksessä olevaan, Raamatun UT mukaiseen Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu palvelijansa ja seuraajansa.
Jeesus opetti, että Hän on viinipuu ja me olemme oksat. Eikä oksa voi kantaa hedelmää irrallaan viinipuusta. Siinä se, muita temppuja ja suorituksia ei tarvita.
Niin riittää niille, vähän jotenkin vain nimeksi krist. usonnollisille, joita Ei Kristuken Jeesuksen seuraaminen, se Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla eläviä ja toimivia / vaikuttavia, Hänen apostolisia seurakuntiaan / sitä pelastukseksi Krist. vaihtohtoa rakentava, se kaikille hyväksi Raamatun UT mukainen, se käskynsä kaikilta osin pitävä ja täyttävä / ne Raamatun UT mukaisen Kristillisyyden tunnusmerkit ilmentävä ja täyttävä. Ne käytännön arkielämässä, elämällä, sanoilla ja teoilla osoittava / todistava Kristillisyys kiinnosta.
Jeesuksen nimessä... uskovilleen / muillekin herätykseksi.
vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi apostolisia seurakuntiaan / sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentavaan Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu, siihen Raamatun UT mukaiseen ja perustuvaan Kristillisyyteen näyllä armoitettu, palvelijansa ja seuraajansa.
Että; "Löytäneekö uskoa", Raamatun UT mukaista ja mukaiseen?
Jeesuksen nimessä... niitä muita, Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi apostolisia seurakuntiaan / sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentavaan Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttuja etsivä / peräänkuulutteleva.
vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, Tähän Raamatun UT mukaiseen Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu, siihen näyllä armoitettu, palvelijansa ja seuraajansa.
Älä etsi ihmeitä ja merkkejä!
Ei ole mitään, mitä voit tehdä, että nykyinen kristillisyys näyttäisi enemmän apostolisen ajan kristillisyydeltä. Monet yrittävät ja tuloksena on säälittävä väärennös; petosta ja valhetta.
Monet kysyvät: miksei kristinusko näytä samalta, kuin uuden testamentin kristinusko? He viittaavat sillä oletukseen, että ihmeet olivat silloinkin arkipäivää ja niitä nähtiin jatkuvasti. Jumalattomat evankeliotiin muka uskoon ihmeiden avulla. Valitettavasti se on ihan täysi harhakäsitys. Apostolien tekojakin saa lukea välillä lukutolkulla ilman ainuttakaan ihmettä. Kirjeissään paavali mainitsee kahteen otteeseen ihmeet ja voimalliset teot, mutta muuten hän ei puhu niistä. Muut Uuden testamentin kirjeiden kirjoittajat eivät mainitse ihmeitä.
Ihmeiden ja merkkien tarkoitus oli todentaa Jeesus Kristus messiaana ja Apostolit Hänen sanansaattajinaan ja seurakunnan arvovaltaisina johtajina. Ne eivät kuulu enää tähän aikakauteen. Meillä on jotakin ihmeitä ja merkkejä parempaa: Jumalan kirjoitettu Sana! Se on varmempi todistus, kuin ihmeet ja merkit. Uskon varmuuden ammentaminen ihmeistä ja merkeistä kirjoitetun Sanan sijaan ei ole edistystä, vaan taantumaa.
Niin, on vain se ainoa Oikea mahdollisuus / tie, siihen Raamatun UT mukaiseen Kristillyyteen, on alkaa elämään ja toimimaan niiden kaikille hyväksi Kristuksen Jeesuksen ja / apostolisensa opetutsen ja oheiden mukaisesti ja perustalta, käskynsä kaikilta osin pitäviksi ja täyttäviksi. Josta VASTA, voi alkaa ilmenemään ja täyttymään ne Raamatun UT mukaisen Kristillisyyden tunnusmerkit...
Josta kaikki voi tunnistaa Kristuksen Jeesuksen todellisiksi seuraajikseen. Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla eläviä ja toimivia / vaikuttavia, apostolisia seurakuntiaan / sitä, Jumalan tuomioilta, joihin kohtaloihin suusri määrä ihmisistä, myös uskoviakin (Jumalan Sanan vastaisuus syystä) päivittäin joutuu! Niiltä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa, sitä kullekin turvallisen ja turvatun, kaikinpuolisen kestävän hyvinvointi elämän ja tulevaisuuden mahdollistavaa ja takaavaa, syystä tuomioksi seuraamuksilta vapaata, vaihtoehtoa rakentaviksi.
Joka siis mahdollistuakseen edellytää alkaa / yhtyä elämään ja toimimaan paikkakunnittain ja alueittain, kansakuntien laajuisesti Raamatun UT mukaisuudessa / Hänessä Kristuksessa Jeesuksessa YHDEKSI, yhtä oleviksi ja kaikessa yhtä pitäviksi, Totuudessa yksi mielisesti, = Raamatun UT opetusten ja ohjeiden mukaisesti ja perustalta eläväksi ja toimivaksi / vaikuttavaksi jäsenistö verkostoksi, Raamatun UT mukaiseksi ja mukaisesti, keskinäiseen Rakkauteen ja huolenpito yhteyteen / yhtenäisyyteen järjestäytymisen.
Jeesuksen nimessä...tästä kaikille hyväksi Raamatun UT mukaisesta Kritsillisyydestä, siitä mikä vasta sitä, siksi osoittautuvaa / todistautuvaa on, muistuttaen.
vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi, apostolisia seurakuntiaan / sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentavaan Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu, siihen em. Raamatun UT mukaiseen Kristillisyyteen näyllä armoitettu, palvelijansa ja seuraajansa.
Kaikkiko täällä niin suudessa pimeydessä, etteivät tiedä mitä kaikkea ja miten edellyttää alkaa elämään ja toimimaan / vaikuttamaan, että osoittautuu / todistautuu Raamatun UT mukaiseksi ja perusuvaksi. Ne kaikille hyäksi Oikean Kristillisyyden tunnusmerkit ilmentäväksi ja täyttäväksi.