Tulipahan luettua analyysiä Aa-taktikoinnin perusteista. Olen jo jonkin aikaa muuten ihmetellyt miten "miehekästä" omia luutuneita periaatteitaan on puolustaa viimeiseen asti periksi antamatta likaisimpiakaan temppuja kaihtamatta? Eikö näiden sukupuolisuuttaan korostavien ihmisten olisi parasta näyttää omalla toiminnallaan myönteistä esimerkkiä muille sen sijaan, että tekevät nyt niin itsestään kuin koko aatteestaan erittäin vastenmielistä katseltavaa kenelle tahansa muulle kuin heidän omalle porukalleen? Miten he eivät tätä ymmärrä? Siis edes omaa tai yhteisönsä parasta? Mikä asia maailmassa voi saada toimimaan näin sokeasti?
""Eli lyhyesti: sanotaan jotain törkeää mutta muotoillaan se näennäisen kohteliaaseen ulkoasuun, toisin sanoen poliittisesti korrektisti. Kun joku sorrettuun vähemmistöön kuuluva reagoi tähän – täysin oikeutetusti – paskanhaistattelulla, persusetä uhriutuu ja valittaa, kun ”näistä asioista ei voi keskustella asiallisesti”. Ei voikaan, mutta kiitos tästä kuuluu kaiken maailman sebutynkkysille, ei feministeille."
http://blogit.image.fi/vesanlinja/median-ja-sebastian-tynkkysen-kadonnut-suhteellisuudentaju/
""Eli lyhyesti: sanotaan jotain törkeää mutta muotoillaan se näennäisen kohteliaaseen ulkoasuun, toisin sanoen poliittisesti korrektisti. Kun joku sorrettuun vähemmistöön kuuluva reagoi tähän – täysin oikeutetusti – paskanhaistattelulla, persusetä uhriutuu ja valittaa, kun ”näistä asioista ei voi keskustella asiallisesti”. Ei voikaan, mutta kiitos tästä kuuluu kaiken maailman sebutynkkysille, ei feministeille."
http://blogit.image.fi/vesanlinja/median-ja-sebastian-tynkkysen-kadonnut-suhteellisuudentaju/
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nostetaan...
Kannatteeko tämmosia valeita nostella? Aloittaja valehtelee,koska linkittämänsä artikkeli ei liity millään tavalla Aa:han vaan käsittelee somekuplaa, jossa homon katsotaan vainoavan transua, joka tuli tunnetuksi twiitistä, jonka lehdistö väänsi muotoon, josta sai käsityksen että Hesen transuksi paljastunut työntekijä olisi uhannut suomalaista Trumpin kannattajaa.
No, miettikää kuiteskin vihervassarit ja muut kuplahomottajat onko ne sanat tekoja vai ei, koska teitäkin arvioidaan samoilla kriteereillä ja potkitaan duunista, jos uhkailette toisten terveyttä syleksimällä ruokiin, jolle Armeijahomottaja Pylvänäinen antaa tukensa.
Aa liittyy kuvioon sillä tavalla, että sen masinoima kansalaisaloite on pelkkää huonosti peiteltyä homo- ja naisvihaa.
"jos uhkailette toisten terveyttä syleksimällä ruokiin"
Onko luetunymmärtämisessä vaikeuksia?
"Kyseessä on uhkaus yhtä paljon kuin jos minä puuskahtaisin jälkikäteen:
- Joku torvi melkein ajoi päälleni suojatiellä tunti sitten. Ois tehnyt mieli lyödä sivupeili säpäleiksi.
Kyseessä olisi ”uhkaus” jos olisin juossut autoilijan kiinni liikennevaloissa ja uhannut lyödä sivupeilin säpäleiksi – tai selvittänyt autoilijan yhteystiedot ja uhkaillut häntä vaikkapa puhelimitse. Työntekijän tviitti oli tunteenpurkaus, ei uhkaus."
"- Iltalehti haastatteli heti maanantaina työoikeuden professoria, joka vertaa tapausta heti Valavuoreen, mutta toisin kuin monella nettiöyhöttäjällä (”saihan Valavuorikin potkut, mitä valitatte”), professorilla on suhteellisuudentajua: ”Meillähän on tämä tapaus Valavuori, jossa Aleksi Valavuori irtisanottiin urheilujoukkueesta tviitin takia. Se tviitti oli kuitenkin vakavampi tapaus kuin tämä.” Koskinen näkee Hesburgerin tapauksen lievempänä. ”Ei tämä minusta ole irtisanomisen aihe. Tässä pitäisi olla seurauksena puhuttelu ja irtisanomisen alainen varoitus.”
- Suomen luetuin bloggari Sakari Timonen sivaltaa purevalla verbaaliveitsellään:Hän [Tynkkynen] on pelkkä väärin ajattelevia, väärin pukeutuvia ja väärin puhuvia vaaniva hyypiö, joka kaikkien onnettomuudeksi pääsee jatkuvasti julkisuuteen esittelemäään omaa käsitystään sananvapaudesta. Ja sehän on se tuttu: Minulla on oikeus kaikkeen, mutta kanssani eri mieltä olevilla ei ole oikeutta mihinkään.
- Myös Palvelualojen ammattiliitto älähti tapauksesta: Pam toivoo yrityksiltä, työnantajilta sekä kaikilta muiltakin malttia. ”Valemedialle, uhkailulle tai ihmisten pelottelulle ei saa antaa jalansijaa.”
- Lakimies Jussi Kari on professorin ja ammattiliiton kanssa samoilla linjoilla:Vaikka työntekijä onkin loukannut lojaliteettivelvoitettaan, olen yllä mainitulla tavalla taipuvainen katsomaan, että työsuhteen purkaminen on tapauksessa tapahtunut lainvastaisesti. Työntekijälle olisi ensin tullut antaa varoitus."
"Suhteellisuudentajun puute on ehkä pahin tynkkysläisiä riivaava tauti. Erityisen tarkkana suhteellisuuden kanssa pitää – tai siis pitäisi – olla, kun käytetään valtaa: esimerkiksi panssarivaunua kivillä heittelevää pikkupoikaa ei saa ampua konetykillä vaikka vihollisen sinkotaistelijaa voi, poliisi voi ampua henkirikosta yrittävän henkilön muttei karkuun juoksevaa tikkarinnäpistäjää, ja niin edelleen."
Eli ei Aa ei liity asiaan mitenkään, koska nuo vihakäsitteet ovat silkkaa vassariretoriikkaa.
Suhteellisuudentaju on kadonnut myös näiltä:
http://www.valomerkki.fi/aiheet/usko/konservatiivikristityksi-leimaaminen-kyllastyttaa
Harvinaisen ilottoman, happaman ja totisennäköisiä ihmisiä. Sellaisia, jotka ottavat itsensä ja ylipäänsä koko elämän liian vakavasti nauttiakseen kummastakaan - omasta olemisestaan, saati elämästä yleensä.
Perustaisivat oman yhteisön amissien tapaan, niin saisivat olla rauhassa.