Aa-aloite ja lapsivaikutusarvio

Jos perustuslakivaliokunta sattuisi näyttäämään aa-aloitteelle vihreää valoa, ja aloite siten etenisi vielä suureen saliinkin, niin aloitteen osalta pitäisi vielä tehdä tuo lapsivaikutusarvio.

Pitäisi siis arvioida kuinka samasukupuolisten parien kasvattamat lapset kokevat esimerkiksi sen, etteivät heidän vanhempansa ole yhteiskunnan silmissä oikeutettuja aivioliittoon, eikä edes rekisteröityyn parisuhteeseen.

Tuollaisen arvion tekemiseen menisi asiantuntijalausuntojen hankkimisen kanssa varmaan niin pitkään, että jo hyväksytty spn-avioliitto olisi arvion valmistuttua ehtinyt olla jo voimassa pitkään.

Eikä minkään järjen mukaan kenellekään lapselle olisi edullista kokea vanhempiensa olevan paarialuokkaa, joten tuskinpa arvio päätyisi aa-aloitteen kannalta positiiviseen tulokseen.

13

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tästä arvioinnista Aa:n porukka on ollut hiirenhiljaa.

      Samoin kun siitä että vain yksi Tahdon2013 aloitteen asiantuntijalausunnoista toivoi tuolle aloitteelle lapsivaikutusten arvioinnin tekemistä.

      Ja siitä että Puolimatkan asiantuntijalausunnossa ei pidetty lapsivaikutusten arviontia tarpeellisena Tahdon2013 lakialoitteen suhteen.

    • oppikaa.se.homottajat

      Kellekkään lapsele ei ole oikein joutua homojen kasvatiksi!

      • Sanopa tuo päin naamaa homojen kasvattamille lapsille. Täällä on aivan hyödytöntä vaahdota.


      • homolle
        torre12 kirjoitti:

        Sanopa tuo päin naamaa homojen kasvattamille lapsille. Täällä on aivan hyödytöntä vaahdota.

        Onko sinun vesipäiset poikasi homot?


      • homolle kirjoitti:

        Onko sinun vesipäiset poikasi homot?

        Tietääkseni eivät ole. Eivät ole edes vesipäisiä. Sinä kyllä vaikutat olevan vesipäinen juttujesi perusteella.


    • totuudentorvi_

      "Tuollaisen arvion tekemiseen menisi asiantuntijalausuntojen hankkimisen kanssa varmaan niin pitkään, että jo hyväksytty spn-avioliitto olisi arvion valmistuttua ehtinyt olla jo voimassa pitkään."

      Aloite saapui perustuslakivaliokuntaan 17.11. ja valiokunta päätti kuulla neljää perustuslain ja valtiosääntöoikeuden asiantuntijaa. Perustuslakivaliokunnan viikkosuunnitelman mukaan asiantuntijakuuleminen ei ole vielä ensi viikolla.

      Riippuen kuinka pitkään asiantuntijoilta kestää lausuntojen kirjoittaminen, perustusvaliokunta pyrkinee kuulemaan heitä marraskuun viimeisellä viikolla, jotta se pääsisi työstämään lausuntoaan itsenäisyyspäivän jälkeen.

      Jos perustuslakivaliokunta katsoo, ettei aloite ole perustuslain vastainen, lakivaliokunta saanee lausunnon ja pääsee jatkamaan käsittelyä 12.12. alkavalla viikolla. Riippuen kuinka kauan lakivaliokunnalla menee asian käsittelyyn ja mahdollisen lausunnon kirjoittamiseen, alkaa olla siinä rajalla, että eduskunta ehtii ottaa aloitetta täysistunnon käsittelyyn ennen joulutaukoa.

      Valtiopäivät palaa tauolta vasta helmikuun alussa ja koska lakivaliokunnan enemmistö on aloitetta vastaan, valiokunnan lausunto, jos se sellaisen tekee, tulee ehdottamaan aloitteen hylkäämistä.

      Aloitteelle on eduskunnassa kaksi käsittelyä, jossa ensimmäisessä keskustellaan lakivaliokunnan ehdotuksen sisällöstä ja toisessa käsittelyssä äänestetään. Siinä äärimmäisen epätodennäköisessä tapauksessa, että eduskunta asettuisi lakivaliokunnan kantaa vastaan ja äänestäisi kansalaisaloitteen puolesta, se ei tulisi hyväksytyksi vaan vaatisi uuden valiokuntakäsittelyn (näin toimitaan aina kun eduskunta ei hyväksy valiokunnan esitystä muuttamattomana).

      Kun ottaa huomioon, että avioliittolain muutos astuu voimaan 1.3. ja eduskunta pääsee vasta helmikuussa käsittelemään Aito Avioliitto kansalaisaloitetta, mahdollisuus sille, että eduskunta ehtisi perua avioliittolain muutoksen ennen sen voimaan astumista, on häviävän pieni. Siis edes ilman mitään lapsivaikutusten arviointia.

      Jos eduskunta peruu avioliittolain muutoksen 1.3. jälkeen, parisuhteensa rekisteröineiden on mahdollisuus muuttaa parisuhteensa avioliitoksi ennen lain perusmista ja nämä avioliitot jäävät voimaan.

      • Ja lakivaliokunnan puheenjohtaja sanoi jo alussa, että pyrkivät samaan asian ratkaistuksi "mahdollisimman nopeasti".


    • hah.hah

      Ja nyt homottajat kyllä vaatii lapsivaikutus arviota.

      • persepanijat.vouhkaa

        Homot on persereikien sokaisemia!


      • Joka tapauksessa kaikissa maissa, joissa homojen avioliitot on hyväksytty, on hyväksytty myös adoptiot. Myös Suomessa. Eli lapsiasia on jo selvä.

        Mutta voisi ajatella, että tulevaisuudessa katsottaisiin tarkemmin ketkä heteroparit saisivat tehdä lapsia. Nyt liian moni lapsi joutuu sijaisperheisiin ja muihin eiralaisiin systeemeihin. Tarkempi touhu vähentäisi lasten adoptointeja homopareille. Pitää tehdä arvio lapsivaikutuksesta.


      • "Ja nyt homottajat kyllä vaatii lapsivaikutus arviota."

        Kyllähän kenen tahansa valveutuneen kansalaisen kuuluu kannattaa lapsivaikutusarvion tekemistä aina, kun jokin lakimuutos selkeästi heikentäisi lasten asemaa.


    • argumentaation-juhlaa

      Ketjuun on tullut neljä aitoavioliittolaiselta vaikuttavaa kommenttia.

      oppikaa.se.homottajat:
      "Kellekkään lapsele ei ole oikein joutua homojen kasvatiksi!"

      homolle:
      "Onko sinun vesipäiset poikasi homot?"

      hah.hah:
      "Ja nyt homottajat kyllä vaatii lapsivaikutus arviota."

      persepanijat.vouhkaa:
      "Homot on persereikien sokaisemia!"

      On se vaan argumentaation juhlaa.

      • Siis Suomen kahjot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      164
      10292
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2813
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      80
      2508
    4. 85
      2351
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2084
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      235
      1898
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1382
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1345
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe