Poliisien tehtävä edistää hyvää eikä pahaa!

Turvallisuus_tärkeää

Tietysti poliisien lisäksi tähän ryhmään voidaan lisätä lainsäätäjät ja tuomiovalta ja poliitikot ja kaikki yhteiskunnalliset vaikuttajat samoin.

Tässä ajassa ei enää ymmärretä mikä on hyvää ja mikä huonoa. Ihmisiä kaltoinkohdellaan ja eriarvoistetaan ja tietysti aina ikäänkuin näkemysasioita tällaiset, kuten myös politiikassa on puolueita ja erilaisia näkemyksiä.

Yhteiskunnan tulee myös kaikista kansalaisista pitää huolta tasa-arvoisesti, jos elämme tasavallassa emmekä muunlaisessa yhteiskunnassa. Helposti kuitenkin yhteiskunnassa sen poliisivoimat ja muutkin tahot voivat ajatua erilaiseen tehtävään, jos ja kun yhteiskunnassa päättäjät ja muutkin alkavat mammonaa rakastaa enemmän kuin Jumalaa, sillä lähimmäisen rakkaus poistuu yhteiskunnasta, kun totuuden rakkauden sijaan yhteiskunnassa hyväksytään eriarvoisuutta ja jopa vainoa ja vihaa.

Sodomolaisten synti oli se, etteivät enää tahtoneet pitää huolta yhteiskunnan vähäosaisista ja samoin siinä nähtiin rakkaus mammonaa kohtaan hyvinpärjäävien kohdalla sen rakkauden lähimmäisiään kohtaan sijaan. Tällaista on myös yhteskunnat moninaisesti koko maailmassa ja erittäin selvästi tämä nähdään myös Suomessa.

Kaikkien kansalaisten on helppo vaieta ja hyväksyä tällainen, sillä aina yhteiskunnan arvomaailman huonontuminen kohdistuu vain vähemmistöön ja sen vaikutusmahdollisuudet ovat tehty olemattomiksi ja poliisivoimatkin pitävät heidät kurissa rautaisella otteella putkineen ja samoin yhteiskunnan muutkin tahot voivat vaientaa kaikki epäkohtia tuovat kansalaisensa taloudellisella painostuksella ja henkisellä väkivallalla pakkolakineen, ja myös Suomessa tämä on todellisuutta, ja myös lapsiin kohdistunutta, kuten nähdään nykypäivän uutisista. Samaanaikaan puhutaan lasten suojelusta ja muusta ja lapsiperheiden vanhempiin hyväksytään taloudellista epäkohtaa työttömyyden mukaan, ja erittäin suurta pahuutta tällainen kaksinaismoralismi ja ulkokultaisuus varmuudella, ja otoittaa päättäjien rakkauden mammonaan ja vihansa Jumalaa ja lähimmäisiään kohtaan, toki vain lakinsa mukaan toimivat omasta mielestään ja näin myös tapahtuu kun arvot ja lait ovat saavuttaneet pahuudessaan jo todella suuren tason.

Kun yhteiskunnallisesti asioista päätetään ja keskustellaan niin aina työttömät huutavat poissaolollaan eikä yhteiskunnassa heitä arvostetakaan yhtään juuri kuin vain rasitteena ja ikäänkuin syyllisinä omaan huonoon asemaansa, ja esitetään valhesyitä koulutuksen puutteesta tai muusta vaikka todellisuudessa sillä ei ole mitään merkitystä tähän yhteiskunnan epäarvoitumiseen ja suoranaiseen vihaan sen huono-osaisia kohtaan, eikä kyse tässä ole katkeruudesta vaan ihan tosiasioiden tunnustamisesta. Päättäjät mielellään sitten puhuvat huonoista ajoista vaikka taloudellisesti heidän omat aikansa ovat kasvaneet kuin joulupöytään lihotettavalla sialla.

0

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jos nainen harrastaa seksiä

        Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
        Ikävä
        243
        2191
      2. Pihlaja-puulle

        Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
        Ikävä
        15
        1440
      3. Päivieni piristys, missä olet?

        Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
        Ikävä
        14
        1406
      4. Kova karman laki

        Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
        Hindulaisuus
        371
        1255
      5. Kysymys Kuhmolaisille

        Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
        Kuhmo
        21
        968
      6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

        ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
        Maahanmuutto
        168
        864
      7. Ensi viikolla tulen takaisin

        Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
        Ikävä
        19
        806
      8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

        Minusta tuntuu nyt siltä.
        Ikävä
        75
        752
      9. Olen valtavan ihastunut

        Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
        Ikävä
        57
        746
      10. Oon varma siitä

        Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
        Ikävä
        101
        675
      Aihe