Kun ajatellaan että joku nuori on syntynyt ja elänyt jossain muslimimaassa, niin eihän hänellä ole ollut mitään mahdollisuutta kuulla kristinuskosta ei ortodoksisesta, ei luterilaisesta eikä mistään muustakaan.
Hänellä ei tosiaan ole ollut tilaisuutta tutustua kristilliseen kirkkoon.
On ollut vain islamia siellä missä on kasvanut ja elänyt.
Eli ehän me voida mitenkään arvostella muslimeja, ei heillä ole ollut tietoa kristinuskosta ja Jeesuksesta.
Kuitenkin toitotetaan että miten kauheeta on islam. Joo, on se, mutta ei ole ollut muuta tietoa islamin maissa asuneille. Ei ne nuoret ja vanhat siellä ole voineet ottaa kantaa. He ovat vain toimineet niin kuin heidän vanhemmat ja esi-isänsä ovat opettaneet.
Sitten mietin sitä Aabrahamin ensimmäistä poikaa. Ei mahtanut poika mitään tilanteelleen.
Olisi mietinnän paikka.
Hänellä ei tosiaan ole ollut tilaisuutta tutustua kristilliseen kirkkoon.
On ollut vain islamia siellä missä on kasvanut ja elänyt.
Eli ehän me voida mitenkään arvostella muslimeja, ei heillä ole ollut tietoa kristinuskosta ja Jeesuksesta.
Kuitenkin toitotetaan että miten kauheeta on islam. Joo, on se, mutta ei ole ollut muuta tietoa islamin maissa asuneille. Ei ne nuoret ja vanhat siellä ole voineet ottaa kantaa. He ovat vain toimineet niin kuin heidän vanhemmat ja esi-isänsä ovat opettaneet.
Sitten mietin sitä Aabrahamin ensimmäistä poikaa. Ei mahtanut poika mitään tilanteelleen.
Olisi mietinnän paikka.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jeesus on yksi islamin profeetoista ja raamattu on yksi islamin pyhistä kirjoista koraanin lisäksi.
Muita profeettoja ovat mooses ja noa etc.
En nyt sanoisi, että Raamattu on yksi islamin pyhistä kirjoista sentään. Mutta Jeesusta kyllä pitävät profeettana ja Koraani opettaa Jeesuksen syntyneen neitsyestä Mariasta. Jeesus oli silti kuitenkin "vain" profeetta, ei Jumalan poika, eikä kuollut ristillä vaan avioitui, sai lapsia ja eli vanhaksi.
Islamin mukaan sekä Mooses että Jeesus saivat ilmestyksessä pyhän kirjan (Jeesukselle annettu kirja oli evankeliumi), mutta juutalaiset ja sittemmin kristityt ymmärsivät nämä kirjoitukset vähän väärin, vääristelivät niitä ja tekivät omia lisäyksiään. Raamattu sisältää osin oikeaa alkuperäistä ilmestystä ja osin näitä ihmisten tekemiä virheitä. Ja kaikki olemme Abrahamin lapsia ja Abrahamin uskonto on se oikea uskonto, Koraanin mukaan. Ja tietty Muhammad välittää sen puhtaana.
Ja miksi raamattu ei ole islamin pyhä kirja?
Perustele koska minä olen entinen yhden islamilaisen yhdyskunnan perustajajäsen ja entinen muslimiuseiden vuosien ajalta että islamilaisen yhdyskunnan entinen nettisivujen ylläpitäjä sekä sivujen suunnittelija.
Luulen tietäväni melkoisen paljon islamista niin teoriassa kuin käytännössäkin.
Kansalta rahat pois!! Tuollaisista viis!!
Kyllähän aika monessa muslimimaassa on muslimien seassa elellyt myös kristittyjä, historian aikana usein kohtalaisen rauhallisessa yhteisymmärryksessä. Ei tietenkään kaikkialla mutta Lähi-Idässä monin paikoin kyllä. Toinen juttu sitten ettei uskonnon vaihtamista välttämättä ole katsottu hyvällä.
Aivan hirveetä.
Islamin olisi syytä tehdä uskonpuhdistus. V. 2018/2019 silvotaan naisten elimiä partaterällä ilman puudutusta ja kidutetaan eläimiä: kaula auki ja veri valuu. Eläin vaikeroi tuskissaan. Sitten ollaan niis uskovaisia olevinansa.
Kun ihminen tekee hirveyksiä ja kiduttaa, hän tietää tekevänsä pahaa. Ei kivikaudella ihmiset ympärileikkannet naisten sukuelimiä.
Nykyään on internet. Jotkin Syyrian tai Egyptin miehet kyllä tietävät asioista. Mutta eivät muuta asioita, koska kyse on DEMONEISTA.
Mohammedit tosiaan kopioivat juutalaisten ja kristittyjen kertomuksia. Itse myös pääjehu kirjoitti lentävistä matoista ynnä muuta semmoista.
Islamia ei saa sekoittaa kristinuskoon ikinä. Kyllä itse Saatanakin Raamattua lukee. Eivät ainoastaan muslimit.
Naisten sukupuolielimien nimittely ja v-alkuinen kiroilu sekä toisten kirjoittajien mollaaminen ei sovi ortodoksikristittyjen palstalle.
Vuoden loppuessa on hyvä pysähtyä rukoilemaan ja miettimään oman sielunsa tilaa. Totta kai kristityt ovat huolissaan siitä, kuinka eräs kultti vyöryy Eurooppaan. Muutaman viime vuoden aikana on tullut niin paljon pahaa erilaisista vanhentuneista, läpimädistä erämaan kulteista Suomeen. Herra armahda!
Osaa ne kristitytkin partaterän käytön, lue vaikka http://www.menaiset.fi/artikkeli/ajankohtaista/ymparileikatun_naisen_tarina. Ja olisiko tuo meikäkristittyjen tehotuotantosian elinkaari sen autuaampi kuin lampaan, jonka elämä päättyy kurkun auki nirhaamiseen? Sentään saanut sitä ennen nähdä päivänvalon ja laiduntaa raikkaassa ulkoilmassa.
Entäs ne muut esimerkiksi kristinuskon sekuläärit, lahkolaiset, kristinuskoon syntyneet rikolliset...ja mikä kauheinta pervot ortodoksiset setämiehet!? GSUS sentään!
Eiköhän se mene niin että uskonto ei tee rikoksia vaan ne ihmiset jotka sitä tulkitsevat.Myös kristinuskon harjoittajat ovat tehneet julmuuksia, ortodoksit myös tiedän monta esimerkkiä tosin toivoisin että joku kuohitsisi heidät :D Nämä limaiset ortosetämiehet.
Tuo rukous ja teot on joku aivan extraterrestiaalinen viuhahtaja jonka jutut kuuluu suljetun osaston päiväkahvijutteluihin.
Kristittyjä rikollisia saa arvostella. Kristityissä maissa on jonkinmoinen demokratia. Suomessa kristinuskon pilkkaaminen on jopa muotia. Sananvapaus.
Sen sijaan islamilaisissa maissa ei voi arvostella kultin ns. profeettoja. Naiset eivät voi nousta väärinkäytöksiä vastaan. Kristinuskon julistaminen voi olla hengenvaarallista. Yhden "Jeesus on tie totuus ja elämä" -kynän levittämisestä voi joutua vankilaan, jos on turistina antanut sen Malesiassa, joka islamilainenn maa.
Kaikki tietävät, että uskontojen nimissä on tehty pahaa ja on huonoja ihmisiä siellä ja täällä. Islam ei kuitenkaan varsinaisesti ole uskonto, vaan se on vahva poliittinen toimija, joka yrittää levittää shariaa länsimaihin.
.