Tutkitaan yhdessä hieman Kalamoksen oppia !
Kalamoksen oppi !
kalamoksen.oppi
2156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tutkitaan ihan käytännön tasolla Kalamoksen oppia.
Kalamos siis sanoo, että kaikkien ihmisten nimet on kirjoitettu Elämän kirjaan, jo ennen heidän syntymäänsä.
Oletetaan siis näin kuin Kalamos selvästi sanoo ja opettaa.
Elämän kirjaan kirjoitetuista Raamattu sanoo seuraavaa:
Johanneksen ilmestys 21
1 Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
2 Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
27 Eikä sinne ole pääsevä mitään epäpyhää eikä ketään kauhistusten tekijää eikä valhettelijaa, vaan ainoastaan ne, jotka ovat kirjoitetut Karitsan elämänkirjaan.
Eli Taivaaseen ei ole asiaa kuin nillä joiden nimet ovat Elämän kirjassa.
Tästä olemme kai kaikki samaa mieltä ?
Joten Kalamoksen opin mukaan jokainen ihminen on, siis syntymästään asti, pelastuvien joukossa, koska heidän nimensä ovat Elämän kirjassa, tämäkin on siis täysin loogista, olemmeko asiasta samaa mieltä ?
En on samaa mieltä koska ei tuossa kohdassa jonka lainaisit ole kirjoitettu että kaikki o syntymästään asti kirjoitetu karitsan kirjan voisitko antaa sen raamatun kohdan jossa on kirjoitettu että kaikki on syntymästään asti pelastuksen joukossa
Olen samaa mieltä kanssasi !
En minäkään löydä raamatusta tuollaista kohtaa, mutta Kalamos kuitenkin sitkeästi niin yhä väittää.
Hänen oppinsa on rakennettu tyhjän päälle tai oikeammin sanottuna valheen päälle !
Mikä se on?
Jatkan vielä vähän.
Eli kun Kalamos sanoo siis, että kaikkien ihmisten nimet ovat kirjoitetut Elämän kirjaan, jo maailman perustamisessa, eli sen perustamisen aikaan, niin silloin ovat kuolevat sikiöt ja vauvat ja pienet lapset pelastuvien joukssa, koska heidän nimensä siis on siellä Elämän kirjassa !
Ja Raamatun mukaan kaikki, joiden nimet siellä Elämän kirjassa ovat, siis pelastuvat ja pääsevät taivaaseen, kuten edellä Raamatusta näytin.
Kalamokselta pieni välikysymys, eli olenko ymmärtänyt tämän nyt oikein?
Vai onko tässä jotain korjattavaa sinun mielestäsi?
Jospa lopettaisit jo täällä riehumisesi luetaankosanaa2 ja millä muilla nikeillä vielä riehunet.
Miksi itse riehut ?
Kalamos on itse sanonut, että hän on valmis keskustelemaan, jos se tapahtuu asiallisesti !
Tämä ketju on kyllä turhimmista turhin. Ensiksikin Kalamoksen mielipiteestä Elämän Kirjasta on jo käyty keskustelua. Toiseksi kyseessä ei ole mikään erityinen "Kalamoksen oppi", oppirakenelma, joka Kalamoksella erityisesti korostuisi. Kolmanneksi asiaa toistuvasti esille nostava antaa vaikutelman ikään kuin Kalamoksella olisi jokin vaarallinen harhaoppi. Kenelläkään meistä ei ole täydellisen oikeaa oppia jokaisesta Raamatun yksityiskohdasta. Harhaoppi tarkoittaa oppia, joka vie ohi ristin. Se ei kirkasta Kristuksen sovitustyötä ja viitoita pelastuksen lähteelle, Golgatan keskimmäiselle ristille. Kalamos ei ole harhaoppinen vaan rakas veljemme Herrassa.
Nimim. "kalamoksen oppi" haluaa tutkia asiaa ihan käytännön tasolla. Jatkoksi nimimerkki ottaa siteerauksen Ilmestyskirjasta.
"silloin ovat kuolevat sikiöt ja vauvat ja pienet lapset pelastuvien joukssa, koska heidän nimensä siis on siellä Elämän kirjassa."
"Eikä sinne ole pääsevä mitään epäpyhää eikä ketään kauhistusten tekijää eikä valhettelijaa, vaan ainoastaan ne, jotka ovat kirjoitetut Karitsan elämänkirjaan."
Kuten Ilmestyskirja yllä toteaa, niin Elämän Kirjassa ovat kaikkien niiden nimet, jotka pelastuvat. Ei tarvitse puhua jostain sikiöistä ja vauvoista, vaan aivan käytännön tasolla kaikista pelastuneista. Huomasin kyllä, että avaaja on tässä suhteessa kanssani samaa mieltä: vain pelastuneiden nimet ovat Elämän Kirjassa.
Nimim. vertaansavailla kirjoitti napakasti ja osuvasti. Itsekin lopetan tämän aiheen käsittelyn tähän. Toivon ja arvelen, että Kalamos ei tuhlaa aikaa sellaiseen keskusteluun, joka on silkkaa jankkaamista.
Eikö olisi aika jo kunnolla selvittää se, mihin Kalamos uskoo oikeasti ?
Ainakin minulle se on ollut osin epäselvää, sillä sen verran monimutkainen ja sekava se oppi on.
Toivon mukaan Kalamos vastailee aiempiin kysymyksiin.
Jatketaan eteenpäin.
Kalamos opettaa, että ne nimet pysyvät siellä Elämän kirjassa aina siihen asti, kunnes ihminen hylkää Jumalan kutsun ja hylkää tarjotun pelastuksen Jeesuksessa.
Tässä kohtaa olen epävarma, että mitä tuo käytännössä tarkoittaa.
Siis pyyhitäänkö sen Jumalan kutsun hylkäävän nimi hänen eläissään, vai vasta kun hän kuolee?
Siis on uskovia, joita Jumala on kutsunut useita kertoja, ja eräskin vasta kolmannella kutsulla vastasi Jumalan kutsuun ja uudestisyntyi.
Siis Jumala oli kutsunut jo ihan nuorena ja vähän vanhempmana ja vasta keski-iässä tuo ihminen lopulta otti kutsun vastaan ja uudestisyntyi.
Lisäksi on uskovia, jotka ovat tulleet uskoon vasta kuolinvuoteellaan myös.
Mutta miten Kalamos tämän näkee ja ymmärtää, eli pyyhkiikö Jumala niitä nimiä pois Elämän kirjasta jo ihmisen eläissäkin, vai vasta tämän kutsun ja pelastuksen hyljänneen kuollessa?
Toivon saavani vastauksia kysymyksiini Kalamokselta, jotta en tulkitse hänen opettamiansa asioita väärin.
Yksi nyanssi vielä, edellisiin liittyen.
Kalamos on anonut avaimeksi sen, että Jumalan tahto on ja olisi pelastaa kaikki ihmiset.
Tästä syystä siis, vauvat ja lapset, jotka kuolevat ennen sitä Jumalan kutsua, pelastuvat, eli heidän nimensä säilyy Elämän kirjassa.
Siis vauvat ja lapset eivät ole torjuneet tai vastustaneet Jumalan kutsua ja tarjottua pelastusta, ja siitä syystä heidän nimensä säilyvät Elämän kirjassa ja he pelastuvat.
Olenkohan tämän ymmärtänyt ihan oikein?
En voi tutkia kenenkään oppia, mut kysäsen tästä raamatun kohdasta vain. Tässä saa mielestäni että kaikki ovat kirjoitettu elämän kirjaan pelastetut ja pelastumattomat. Arvioinko oikein? Vaikuttaa että kirjoja on kaksi? "kirjoihin" monikossa tuokin.
Ilm. 20:12
Ja minä näin kuolleet, suuret ja pienet, seisomassa valtaistuimen edessä, ja kirjat avattiin; ja avattiin toinen kirja, joka on elämän kirja; ja kuolleet tuomittiin sen perusteella, mitä kirjoihin oli kirjoitettu, tekojensa mukaan.
Jäi vielä sanomatta, Jeesuksen sanaan luottaen häneen uskovia ei tuomita.
Joten Ilm.20.12 mainitaan että tuomitaan, eikös silloin kirjoissa ole niitäkin pelastmattomia? Koska uskovia ei tuomita. Luota Jeesuksen lupaukseen asiassa.
menikö avaajalta ihan yöunetkin tämän kalamoksen opin takia?
Siis jos olet nikki "vertaansavailla" ?
Siis klo 5:39 vielä kirjoitellaan ja riehutaan.
Miksi ihmeessä tuollaisia kyselet?
Minä ennen nukkumaan menoani, kaikessa rauhassa aloin selvittää sitä, että olenko Kalamoksen opin oikein ymmärtänyt, ja kaikessa rauhassa olen kysellyt sitä, että olenko kaiken näistä kirjoittamistani asioista ymmärtänyt oikein.
Aamulla herättyäni jatkoin siitä, mihin nukkumaan mennessäni jäin.
Miksi tuo antipatia ja mistä johtuu ärsyyntymisesi?
Olenko mielestäsi toiminut jotenkin väärin kirjoittaessani ja kysellessäni näitä asioita?
Mitä olen tehnyt väärin?
Useassa keskusteluketjussa on jo asiaa kyllä käsitelty.
Niissä on esitetty tulkintoja Kalamoksen opista, ja Kalamos on itse sanonut niitä tulkintoja vääriksi.
Eikö olisi vihdoin siis aika selvittää se, mitä Kalamos oikeasti opettaa ja oikeasti tarkoittaa?
Siis jotta päästään arvailusta tietoon ja ymmärtämiseen, eikä asiaa enää tarvitisi käsitellä, vaan se voitaisiin jättää lopultakin rauhaan.
"Kalamoksen oppi"/"eksyttäjä.kalamos"/"sitä ja tätä"/"tätät ja sitä",
ÄLÄ JAKSA! Lopeta jo kertakaikkisen kamalaksi käynyt jankuttamisesi.
Aloitat aina vaan uudestaan ja uudestaan, vaikka huomaat muiden peri tympääntyneinä yksi toisensa jälkeen vetäytyvän pois "keskustelusta".
Aloita mieluummin uusi ketju jostain toisesta aiheesta.
Jossa saat taas väittää, että me muut julistamme/opetamme toista evankeliumia. Että olemme kaikki harhaantuneet pahoin pois raittiista Jeesuksen Kristuksen evankeliumista.
Palauta ystäväinen meidät "ruotuun" jonkun toisen sydämelläsi olevan asian tiimoilta.
Mitä olen seuraillut tätä kalamokseen kohdentuvaa keskustelua, niin on aivan mieletöntä väittää kalamoksella olevan jokin erikoinen oppi aiheesta tai mieltää sitä,- jopa harhaopiksi.
Itse ymmärrän ja näen, miten kalamosta jostain syystä kiinnostaa tämä asia ja alue ja tämä tila ei tee ihmiselle mitään oppia tms. ja sen puolusteua tai opettamista. Aivan samanlaatuinen mielikuva, jos pohdittaisiin. Mikälainen sää / ilmasto on Jeesuksen toisen tulemisen edellä. Arvailla voidaan, mutta täysin merkityuksetön asia ajatellen pelastumista.
No, jokainen nääkeekin mistä kenkä puristaa eli aloittajalla on pallo kokonaan hukassa,- koska hänen sydäntään lähellä on opit ja niistä riitelyt vuosien aikana. Tiedollisuus ei ihmistä pelasta,- vaan usko, mitä on ilmoitettu ja tämä tila näkyykin ihmisessä Hengen hedelmässä ja siten asenteissa.
Kumma juttu !
Kalamos on itse valittanut, että häntä ja hänen sanojaan tulkitaan väärin.
Nyt kuitenkaan ei ole kiinnostusta oikaista vääriä tulkintoja ja kertoa sitä oikeaa tulkintaa.
Olen todella hämmästynyt!
Monasti on erittäin suuri viisaus olla kommentoimatta keskusteluja. Ainakin kun vastapuolen käyttäytymistä lueskelee. On kokonaan eri asia pohtia yhdessä jotain asiaa ja laajentaa siten ymmärrystään.
Niin, jankaamisella ei ole lopua,- vaan se jatkuu maailman tappiin saakka. TERVE keskustelu on tasolla, jossa molempien osapuolten näkemykset tulevat tiedostetuksi ja molemmat osapuolet ymmärtävät toistensa näkemykset ja mistä eroavaisuus tulee. TERVE keskusteija lopettaa aiheen pohdinnan tähän, koska on päässyt päämääräänsä.
Jankkaaja haluaisi painia maailman tappiin saakka ja tämä on mieletön käyttäytyminen. Nytkin aihetta on käsitelty jo monet kerrat ja jankkaaminen jatkuu ja jatkuu jne.... Ei mitään mieltä.