kumpaa pelkäät enemmän?

Ilmaston lämpenemistä vai ydinvoimaa?
1778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

venäjän hyökkäystä, koska vakuutusyhtiöltäkin tuli jotain rajoituksia ja uusia ehtoja sotimisesta..... koskaan ennen ei ole tälläisiä rajoituksia tullut.

Äänestä

Tuulivoimaa tietenkin pelkään
KP24 kirjoitti
"Pyhäjoen Mäkikankaan tuulipuistossa on jälleen sattunut laparikko. Kaikki 11 tuulivoimalaa on suljettuna laparikon tutkinnan ajan. Wpd Finland Oy:n toimitusjohtaja Heikki Peltomaa myöntää tapahtuneen.
– Tuulipuisto ei ole nyt toiminnassa varotoimenpiteenä. Tärkeintä on, ettei henkilövaurioita ole sattunut, Peltomaa kertoo.

– Tutkimukset ovat alkuvaiheessa, joten en pysty enempää asiasta kommentoimaan. Lähtökohtana on kuitenkin, että kyseessä on yksittäisessä generaattorissa ollut vika.

Edellisen kerran lapa irtosi Mäkikankaan tuulipuiston voimalasta huhtikuussa 2015. Silloin laparikon syyksi paljastui valmistusvika. Silloin Mäkikankaan tuulipuistoon vaihdetaan useampi lapa ja kaikki lavat tutkittiin.

Mäkikankaan tuulipuisto sijaitsee Pyhäjoella, noin 15 kilometrin päässä Pyhäjoen keskustasta lounaaseen. Etäisyys lähimpään asutukseen on noin 1,5 kilometriä. Tuulipuiston alueen koko on noin 250 hehtaaria."

Äänestä
  • Mukava, että ollaan menossa lämpimämpää kohti, oishan se kurjaa jos ilmasto kylmenis, että böö.

    Äänestä

Kyllä vajakkisuvakit tuhoavat Suomen jo noita molempia ennen, joten en ole huolissani.

Äänestä

Saavumme mini jääkauteen , se ilmastosta. Ydinvoima on saastelähde.

Äänestä

Hyvä aihe pohdittavaksi itse kullekin.

Onko ydinvoimasta todellista vaaraa ja entä tämä ilmastonmuutos. Onko ihmiskunnalla lopulta siihen osaa tai arpaa?

Itse uskon, että vouhotus ilmaston lämpenemisestä on ohi kymmenessä vuodessa. Ilmasto lämpenee tai kylmenee, mutta ihmisillä ei ole siihen minkäänlaista vaikutusvaltaa. Hiilidioksiidin määrän lisääntyminen lisää yhteyttämistä ja näin ylimääräinen hiili taas sitoutuu kasvillisuuteen ja tasapaino säilyy. Koko vouhotuksen takana on raha ja uskonto, jotka ovat maailman sivu ohjanneet ihmisen toimintaa järkeä enemmän.

Äänestä
  • Täsmälleen samaa mieltä. - Toivottavasti sielunsa rahasta myyneet tieteen tekijät viimeistään silloin ymmärtävät jäävätä itsensä ja ymmärtävät katua tekojaan.

    Äänestä


  • Hiilenpolttoa on lisättävä, jotta maailma pelastuu.

    Viisaat saksalaiset oivalsivat tuon asian. He tekivät energiavallankumouksen (energiakäänne), jonka merkittäviä saavutuksia on ollut uusien hiilivoimaloiden rakentaminen Saksaan.

    Äänestä

Ilmaston lämpeneminen on ydinalan keksimä valhe.

AINOA asia, jota näistä pitää pelätä. On tietenkin YDINVOIMA!

Kuten Einstein jo varoitti vuosisata sitten!½

1Äänestä

Pelkään että vihervasemmisto pääsee valtaan. Silloin ydinvoimalat ajetaan alas, jokaiseen niemeen ja mäennyppylälle rakennetaan hullunmyllyjä. Sähkökatkot ovat arkipäivää verot nousevat rajummin kuin mitä ne nyt nousevat ja kreikan velat näyttävät pieniltä kun vihervasemmisto ottaa velkaa myllyihin ja pakolaisten hyysäämiseen.

Äänestä

Tehottomien, lyhytikäisten tuulimyllyjen rakentaminen ja tukeminen verovaroilla kuluttaa uusiutumattomia luonnonvaroja ja aiheuttaa valtavasti päästöjä.
Niiden suosiminen on uhka luonnolle.

Äänestä

Todellisia uhkia ovat maailmanlaajuinen pandemia, hyvin voimakkaat tulivuoren purkaukset ja sitä seuraava nälänhätä 1860 luvun malliin tai sitten 3 maailmansota joka itää jo lähi-idässä. Turha jankuttaa noista kahdesta aloituksessa mainitusta.

Äänestä
  • Miten nämä liittyvät energiantuotantoon?

    Äänestä

Auringon muuttumista punaiseksi jättiläiseksi.

Äänestä
  • Kuitenkin ennen tuota olisi vielä aika paljon aikaa käytettävissä, eikä tämä vaihtoehto edes sisältynyt aloittajan kysymykseen!. Valitettavasti ilmaston lämpenemisestä ja ylipäätään elinolosuhteiden muuttumisesta vaikeampaan suuntaan on jo nyt liian paljon näyttöä, jotta sitä voitaisiin pitää ihan vain jotakin erityistarvetta, esim. ydinvoimalat, varten keksittynä. Esim. suurimpien vesistöjen happamoituminen ja siitä seuraava korallien nopeutuva näivettyminen, ja merien muuttuminen eliöilleen, myös mm. kaloille, elinkelvottomiksi, on jo käytännössä tapahtumassa oleva tosiasia. Samoin suurien "uusien" kuivuusvyöhykkeiden syntyminen maapallolle alueille, joissa ennen on voitu elää maanviljelyllä ja karjanhoidolla, jne.. Mikäli kuviteltaisiin ilmaston lämpenemisväitteiden yms. olevan ydinvoiman kannattajien kehitelmiä, eikö vaikka auton-, lentokoneen- ja kivihiilivoimaloiden valmistajien, myyjien ja käyttäjien olettaisi yrittävän kovalla vimmalla kumota ko. väitteitä, kuitenkaan niin ei tapahdu, miksi?. Ehkä juuri siksi, että alkaa olla jo liian paljon näyttöä siitä, mitä on tapahtumassa!. Vaikka juuri meillä pohjoismaissa ei vielä osattaisikaan varmuudella sanoa, vaan pidettäisiin vain sattumana esim. montaa perättäistä poikkeuksellisen leutoa talvea, niin kysyn että myönnetäänkö jotain isoa olevan tapahtumassa jos nämä vaan jatkuvat ja jatkuvat?. Vai onko tämä vain ydinvoiman kannattajien järjestämää puijausta?.

    Äänestä

En kumpaakaan . Ensinnäkin. Ilmastomme täällä pohjolassa ei voi lämmetä .koska luonto on vastaan ihmisen eloa. Luonto haluaa palelluttaa ihmisen pois alueeltaan. Myöskin pimeää luonto käyttää voimakeinonaan. Ydinvoima on turvallista. Oikeastaan pelkään vaan että metsän puut lakkaisi kasvamasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pohdittavaksi kirjoitti:

Ilmaston lämpenemistä vai ydinvoimaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu