SUOMI KOULUTTAA JIHADISTIKSI ?

SALAFISTIT

Suojelupoliisin päällikkö Antti Pelttari: Suomesta lähteneitä jihadisteja on noussut ISIS:n johtoon
Verkkouutiset -

Suomalaislähtöisiä jihadisteja on noussut merkittäviin asemiin ISIS-järjestössä.

Suojelupoliisin (supo) mukaan Suomesta on matkustanut Lähi-idän jihadistien riveihin kaikkiaan 80 henkilöä.

Määrä on supon päällikön Antti Pelttarin mukaan valitettavasti EU:n kärkikymmenikköä. Maan muslimiväestöön suhteutettuna luku on maailman suurin.

– En voi mennä tarkemmin yksityiskohtiin näistä kaikista asioista, mutta voin näin otsikkotasolla todeta, että meillä on tiedossa jo nyt täältä lähteneitä vierastaistelijoita, jotka ovat nousseet aika merkittäviin asemiin ISIL:n (toinen nimitys ISIS-järjestölle) organisaatiossa, Pelttari paljasti tiistaina sisäministeriön tilaisuudessa Helsingissä.

Hän luonnehti heitä myöhemmin "johtaviin asemiin ISIS:ssä nousseiksi henkilöiksi" ja tarkensi, että henkilöt liittyvät järjestön aseelliseen toimintaan.

Pelttari mainitsi uutena ilmiönä myös ensimmäisen itsemurhaiskuun Lähi-idässä syyllistyneen suomalaisen. Hän ei suostunut kuitenkaan menemään yksityiskohtiin Irakissa tapahtuneesta iskusta.

Supon päällikön mukaan Suomeen on myös palannut aseelliseen toimintaan osallistuneita henkilöitä. Heitä on hänen mukaansa kaksikymmentä.
"Salafistinen alamaailma"

– Meillä on näiden viimeisten vuosien aikana ja oikeastaan tämän Syyrian ja Irakin konfliktin takia muodostunut tällaisia radikaali-islamistisia verkostoja, Antti Pelttari totesi.

Hän luonnehti verkostoja "salafijihadistiseksi alamaailmaksi". Pelttarin mukaan aiemmin omissa etnisissä ryhmissään pysyneet radikaalit verkostot ovat enenevissä määrin yhteydessä keskenään.

– Suomessa on ollut pidemmän aikaa tällaisia verkostoja, henkilöitä, joilla on kytköksiä radikaali-islamistiseen terrorismiin.

Suojelupoliisi kertoi vuonna 2012 ensimmäistä kertaa julkisesta terrorismin kohdehenkilöidensä määrän. Tuolloin luku oli alle 200. Sittemmin se on kasvanut yli 300 henkilöön.

– Kun katsotaan Euroopassa terrori-iskun tehneitä henkilöitä, eivät he välttämättä ole olleet mitenkään erityisen syrjäytyneitä. Osalla on koulutusta ja hyvin pitkäaikainen asema, Pelttari toteaa.

– Mikä sinänsä on ikävä tosiasia todeta, yli puolet näistä meidän lähtijöistämme on asunut käytännössä koko ikänsä Suomessa, mikä tarkoittaa, että he ovat radikalisoituneet Suomessa, hän jatkaa.

Pelttarin mukaan suomalaisjihadistien joukko on taustaltaan hajanainen. Heidän joukossaan on niin pitkään viranomaisten tiedossa olleita henkilöitä kuin myös nuoria henkilöitä, jotka ovat radikalisoituneet nopeasti ja esimerkiksi verkon kautta.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

        Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
        Ikävä
        156
        2657
      2. Miksi mies kääntyy poispäin

        Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
        Ikävä
        197
        1910
      3. Kerro kaivatustasi.

        1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
        Ikävä
        70
        1677
      4. Kysy jotain kaivatultasi

        Laita tunnisteet molemmista
        Ikävä
        92
        1638
      5. Kesä, kesä!

        Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
        Tunteet
        9
        1381
      6. Minkälaisesta seksistä

        haaveilet kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        73
        1067
      7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

        Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
        Ikävä
        81
        1030
      8. Tarkkanäköisyys

        Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
        Ikävä
        95
        1009
      9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

        Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
        Maailman menoa
        191
        934
      10. Milloin viimeksi

        Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
        Ikävä
        67
        911
      Aihe