Olen pitänyt Teppo Ylitaloa sopivimpana hakijana kaupunginjohtajaksi, mutta kyllä koulutuksen perusteella pätevin on Annika Kamunen Vaasa, hallintotieteiden maisteri.
Haittana hänellä on ehkä nuori ikä ja tästä johtuen pieni työkokemus, mutta jostain sitä on aloitettava ja kyllä tämä halavatun sonnilauma lapuan päätäjissä Annikasta koulii huippu osaajan.
Haittana hänellä on ehkä nuori ikä ja tästä johtuen pieni työkokemus, mutta jostain sitä on aloitettava ja kyllä tämä halavatun sonnilauma lapuan päätäjissä Annikasta koulii huippu osaajan.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Minä pidän Teppo Ylitaloa pätevimpänä hakijana
Tohtori tason mies.
Kaupunginjohtajaksi ei mennä oppisopimuskoulutuksen kautta.
Arvostan myyjän työtä, mutta hän siis Kamunen voisi katsella töitä Lapuan Salen kassalta. Siinä kun on niin pököpää ämmä töissä.
"Tohtori tason mies"
Missä Teppo on väitellyt tohtoriksi, mistä tieteenalasta ja milloin?
Ei se historian väitös (jos joskus tulee) oikeen kuntatalouden hoidossa auta.
Tekeekö väitöskirjaa työaikana täydellä palkalla niin kun entinen sivistysjohtaja teki?
Teppo on pettänyt lapualaiset ja oman puolueensa varmistaakseen pääsyns pääsynsä virkaan. Ei kiitos!! Ei petturia.
Teppo ei ole pettänyt. Melkein ainut suoraselkäinen keskustan ryhmässä. Muut ovat kouluhevostelijoita ja lukio-ammattikouluyhteistyön pilaajia. Voisi onnistua kj:näkin.
Päättäjät päättää. Oli kuka tahansa niin helvetinmoinen valitus alkaa
Tämä on justiin sitä liian pienen hiekkalaatikon peliä.
Nämä valittajat hiljenevät vasta istuessaan Seinäjoen valtuustossa.
Vain jos Ylitalo valitaan johtajaksi, niin möräkkä nousee varmasti.
Ylitalo paras valinta.
Ylitalo olis voinu olla paras, mutta ei ole enää sopivin. miehestä puuttuu rehellisyys ja sen mukana sössi virkansa.
Jos Hän sanoo, että joltain puuttuu rehellisyys perustelematta asiaa mitenkään, niin Hän itse ei ole rehellisyyden perikuva.
Miksi hakuun tuli jatkoaika? Onko Teppo saamassa lähiaikoina tohtorin arvon ja näin koulutuksen osalta ohittaisi Kamusen?
Ei taida museotieteentohtorin arvo painaa ko.virassa. Eikä ole varsin pian saamassa. Hakijoissa on hyviä, Uuraisista ja Tyrnävältä...
Toivottavasti saadaan aidosti uutta verta kunnan ulkopuolelta. Rohkeasti hakemaan, useimmat meistä teitä odottaa.
Yllitalo oli muitten mukana estämässä edellistä johtajaa hoitamasta virkaansa ilkeilemällä ja solvaamalla häntä, tavoitteenaan oli päästä itse siihen virkaan, joten Teppo ansaitse sitä virkaa enää.
Ei se oo semmonen poika että kiusaas ketään.
Teppo olisi nöyrä juoksupoika mahtipontisille ja ikuisessa kiitollisuudenvelassa, jos valitaan.
Niinhän sitä luulis äkkiseltään.
Lapua tarvitsee A R V O I S E N S A johtajan ja siihen kyseisestä henkilöstä kertakaikkiaan ei O L E . Tepon pitää vähän vanhata ???
Ei mitään paappoja tarvita. Nelikymppinen on hyvä. Mun mielestä Teppo on parempi kun kaksi edellistä. Ja varsinkin viimeistä edellistä. Huh huh.
Kiitos hakijoille. Valitettavasti joudutte odottamaan päätöstä. Nyt lisää hakemaan paikka
Jorma Rasinmäki on
ylivoimaisesti paras.
Liittykää Seinähojeken niin ei tarte turhia miättiä. Siälon päätäjiä kyllä, naps, perkule kun suu napsaa.
Perseestä tällääset ylitalot. Pitää olla näkemystä vähän muualtakin kuin lapualta,0.Typeryyttä kertakaikkiaan
Teppo on sisäpiiriklikin juoksupoika, ja sinällään täysin kynenemätön tekemään mitään. Myöskään oman puolueen ja äänestäjien pettäminen ei ole eduksi.
Kaupungin vanhaa (Ylitaloa) virkamiestä ei missään tapauksessa pidä valita virkaan.
Pönde ja co tekevät massiivisen virheen kun ajavat ylitaloa väkipakolla hommaan. Pönden siipeilijät jänskäävät jo seuraavia vaaleja ja tuumivat että noinkohan uppoavat mukana.
Odotellaan nyt rauhassa millaista väkeä tulee jatketulla hakuajalla. Nykyisistä hakijoista varmaan hakijat Joutsiniemi, Valkama ja Kamunen erottuvat edukseen. (Muistin kai nimet oikein) Ylitalolla ei ole johtamiskokemusta ja poltti näppinsä tässä entisen ajojahdissa.
Tänään oli Ilkassa mielenkiintoinen kirjoitus; "Johtajuus on palveluammatti". Varmaan monien syytä lukea, josko iskis kipinää?
Sillä ei kuule oo mitään merkitystä ketä sinä pidät sopivana. Siitä päättää aivan muut kun sinä.
Kuntalaisena saan ilmaista näkemykseni. Niinkuin sinäkin.
Joojoo, mutta sun näkemykselläs ei oo mitään merkitystä.
Teppo tekisi lopultakin miehen työn, jos vetäisi paperinsa pois. Hän ei kaupunginjohtajana saavuttaisi kuntalaisten luottamusta enää koskaan. Töpeksi luottamuksensa sisäpiiripellenä.
Tässä tilanteessa olisi järkevää molemien paikallisten vetää paperit pois. Valinta ulkoa, ilman poliittista ehtoa ja piilopapereita. Olisi siistiä antaa uuden johtajan lähteä viemään kaupunkia eteenpäin ilman mitään rasitteita.
Joo. Kyllä kannattais valita kaupunginvetäjä ihan ulkopuolisista, joillei oo klikkejä näihin paikallisiin !
Ei voi oikeen valita ulkopuolista, viimeksihän niin tehtiin ja nyt piti savustaa ulos. Lapuainen toimintamalli poikkeaa ratkaisevasti kunnallislain tarkoittamasta mallista. Siksi homma tökkii. tarvittaisiin perehdytystä luottamusmiehille ihan perustyöhön ja etenkin imagonhallintaan. Tiedotttamisen taso on ala-arvoista.
Ei Lapualla kukaan ulkopuolinenkaan pääse aloittamaan puhtaalta pöydältä. Se pöytä lastataan pian täyteen pöntisläisten ja lahdensuolaisten omahyväisillä vaatimuksilla ja määräilyllä. Alistu tai lähde, on heidän mottonsa.
Kunnallisdemokratisassa jokaisella on yksi ääni. Niin myös mainituilla. On valtuuston saamattomuutta jos antavat joidenkin kukkoilla ja toimia kunnallislain vastaisesti. Nössöjä ja vaaleissa tulee nössöt syrjäyttää.
Härskimmät suhmuroinnit tapahtuvat hallituksessa, puheenjohtajistossa ja muissa sisäpiirin toimikunnissa. He perustavat aina jonkin sortin toimikunnan, jonka kautta suhmuroivat. Hallituksesen kokouksissakin valtuuston puheenjohtajat puhuvat eniten ja pitävät suurin ääntä.
Näin on jos annetaan tapahtua. Heillä ei kuitenkaan ole mitään valtaoikeuksia "suhmuroida". Hallinto- ja johtosäännöt määrittelevät luottamushenkilöiden ja viranhaltijoiden oikeudet. Koko kaupungin hallinto perustuu kunnallisvaaliin ja sen tuomaan valtuustoon. Jokaisella valtuutetulla on yksi ääni, myös puheenjohtajalla. Hänen äänensä on "painavampi" äänten mennessä tasan, vaalissa tasavertainen toisten kanssa ja arpa ratkaisee. Puhtaasti on kysymys vain siitä mitä valtuusto antaa sähläreiden suhmuroida.
Esim. Teppo Ylitalo sanoo ettei hae kaupunginjohtajan paikkaa. Hänet valitaan puheenjohtajaksi Keskustasta edustajana kaupunginjohtajan valintatoimikuntaan. Heti valinnan jälkeen Teppo sanookin hakevansa virkaa. Nyt valintatoimikunnan varapuheenjohtaja Pöntinen nousee puheenjohtajaksi, samoin varapuheenjohtaja V-M Lahdensuo nousee hallituksen puheenjohtajaksi. Tämä mahdollistui kun Teppo ei heti jäävännyt itseään, jotta Keskusta olisi voinut vaihtaa omat edustajansa näihin puheenjohtajuuksiin. Keskusta on suurin puolue Lapualla ja nämä puheenjohtajuudet kuuluisivat sinne, mikäli Teppo ei olisi pettänyt omiaan.
Päät kolajavat liian
pienessä hiekkalaatikossa.
Seinäjoen valtuustoon nämä valittajat-----sitten vasta tilanne rauhoittuu.
Nurmo esimerkkinä.
Nyt on entinen valittaja Mäki-Hakolakin tyytyväistä poikaa.
Ylitalo osoitti kunnallismieskykynsä, kun yhdessä puoluetoveri Rajalan kanssa uskalsi käyttää omia aivojaan oman ryhmänsä pohjoiskorealaisen kuripäätöksen vastaisesti lukioasiassa. Omien nuorten opiskelumahdollisuudet ensin ja sitten vasta opettajavaltuutettujen junttausyritykset.
Täyttä asiaa. Kiitos.
Samalla jäi loput kiinnteistöön suunnitelluista ratkaisematta. Onko se kunnallismiesmäistäkykyä? Rusinat pullasta ja paskaputki rullalle. Kokonaisvastuu ja hahmotus puuttuu!
Lukion säilytys Kiviristillä on selvä ansio Ylitalolle? Täytyy nostaa hattua, että on säilyttänyt harkintakykynsä kansankynttiläjunttansa painostuksesta huolimatta.
Eikös jokin päivä sitten ollut LS:ssa puhetta näistä virkamiesvaltuutetuista, jotka päättävät omista asioistaan ja vielä junttaavat muitakin mukaan.
Kysyisitte kerrankin lukion oppilailta, mitä mieltä he ovat "uudesta lukiosta", eli kauppiksesta lisäsiipineen. Heitä harhautetaan koko ajan puhumalla uudesta lukiosta, kun uutta on vain lisäsiipi. Älkää valehdelko heille, lukiolaiset kyllä osaavat arvioida mikä on totta, mikä ei. Lukiolaiset oppilaat eivät ole ylpeitä tästä tynkälukiosta.
Älä puhu potaskaa. Tilat ovat asianmukaiset, uudet ja hienot vaikka siivestä onkin kysymys. Sedun ruokalakin todella hyvässä kunnossa. Olisi järjetöntä haaskausta rakentaa puolen tunnin ruokailua varten uus tila joka seisoo tyhjillään 23,5 h. Ei meillä ole siihen veronmaksajina varaa. Nuoret puhuu sitä propagandaa mitä heille syötetään, joten oletkos varma kenen pussiin puhuvat?
Enpä julukee sanoa olevani lapualaanen enää , kun on seurannu näitä toilaaluja virkamiästasolla, kaupunginjohtaja valinnas ennen ja ny mitä siällä oikein värkätähän. Yhyret ja samat naamat roikkuu vuaresta toiseen, ja sumplitahan ja tehrään niin ja näin muitei oikein päin...mikä siälä ny pitääs olla ja kaikkia kuntalaasia ajatellen parhain päin ei vain joillekki. Olis tullu ikkunakuusestaki hyvät rahat jaettuna vaikka vähävaraasille ja tyättömille tai tk:n avustaja 20.000€ vai mitä liä maksanna. Nii jotta hyvää miältä ja rahaa, rauhaa jokaaselle kuppikunnalle ja ensvuas toivossa paremmasta, ku on ne vaalikki tulos.
Ettäkö ikkunakuusen 1600 euron rahasta jakaisit vähävaraisille ja työttömille jakaisit suuret avut? Tästä hinnasta on ollut julkisuudessa tietoa....lue ja opi.
Onko hakija Anneli Kamunen sukua Lapuan sivistysjohtaja Kamuselle?
Pöntinen ja pojat ovat päättäneet, että Teposta tulee kaupunginjohtaja ja muilta ei tarvitse kysellä.
Justiinsa.
Valitkaa vaikka kenet tahansa, mutta ei sitä Kelan entistä juristia.
Eiköhän se nyt ole tullut selväksi ettei Leppästä eikä Ylitaloa voida valita enää kaupunginjohtajaksi. Polttivat siipensä jo.
Fiksutapa olisi heiltä vetää hakemukset pois. Meni nimittäin nyt överiksi.
Jos nuallon yhtää rääpyä, niin huamenna pöyrällä on kolome eropaperia.
Kuinka kallihiksi nua miähet saa Lapualle tulla?
Saahan sitä toivoa, vaan älä pitkästy odottaessa.
Sitä vaan meinaan että jos ei pää kestä kävellä kirjaston käytäviä pitkin sekoamasta että joutuu bornautti lomalle niin millä se voi kestää kaupunkitalon käytävien ravaamista,siis Ylitalo ei jatkoon.
Pöntinen ja Lahdensuo pihalle