Terveys keskusten hoidon taso

Minkä laisia kokemuksia on terveys keskuksista itse kullakin
Ollaanko niitä ajamassa alas vai mistä johtuu kun ei enää saa lääkärin aikoja
Jos satut saamaan se on monen kuukauren kuluttua
Lääkäriä ei kiinnosta tutkia eres potilasta ,kunhan jotain kirjoittaa yleensä on mitä sattuu ,ei ainakaan mitään auta tai sitten saat jotakin haitallis vaivoja
Aina kysyttävä apteekissa mihin tämä lääke on tarkoitettu ,
On lähes turhaa mennä terveyskeskukseen , on ajan ja rahan haaskausta
Herää kysymys onko nämä jotain kunnallisia suoja työ paikkoja minnekkä ne henkilöt kootaan jotka ei muolla pärjää
10155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eiköhän tuo sama käytäntö ole vieläkin voimassa?

Äänestä

Kyllä on hyviä ja huonoja kokemuksia kun lääkäri katsoo 2 m päästä ja sanoo sitä on liikkeellä . kun menin uudelleen toiselle sanoo mikset tullut aikaisemmin joten näin suomessa . sitten eturauhasvaivoja psa 40 ei kulemma annaa ihetta. Taas toiselle lääkärille alkoi hässäkkä ja pääsin hoitoihin keskussiraalassa sanottiin jos psa on yli 6 tänne tutkimuksiin joten onnen kauppaa pysyä hengissä. Hammsahoitio ollut hyvää jo vuosia

Äänestä

Ja säästöjä luvataan SoTe:n myötä tehdä 3 miljardia!

Sanovatkohan sitten ne loputkin , että "sitä on liikkeellä"!

Äänestä

Sitä on liikkeellä, että lasketut, mainostetut säästöt voivat osoittautua menoiksi!

Äänestä

TERVE TULOA JOUTSAAN TÄÄLLÄ TASO ON ...ON .JOS SINULLA ON PSYYKE STATUS VOIT OLLA VARMA , ETTÄ LEKURI ON MIETTINYT VALMIIKSI MITEN PÄÄSEE SIITÄ HULLUSTA NOPEASTI EROON. TIETOKONETTA RAPLAAVAT JA KIRJOITTAVAT JONKUN RESEPTIN ...EN VOI KEHUA TÄTÄ PERKELEEN PAIKKAKUNNAN TK.TA. NYT ON OLLUT SELKÄ PERKELEEN KIPEÄ AJATTELIN KÄYDÄ MARMATTAMASSA KIPUJANI JOS NYT PÄÄSEN SAIRAAN HOITAJAN OHI LÄÄKÄRILLE JOKA TODEN NÄKÖISESTI PASSITTAA MINUT FYSIOTERAPIAAN JONNE ON TILATTAVA ERIKSEEN AIKA JOHONKIN VITUN PITKÄN AJAN PÄÄHÄN..SITTEN KÄYN SIELLÄ VENYTETÄÄN ANNETAAN VOIMISTELU OHJEITA JOISTA EI LOPPUJEN LOPUKSI OLE MITÄÄN HYÖTYÄ ,SAATIIN TAAS KIRJATTUA YKSI POTILAS ULOS HOITO TOIMESTA JA SITTEN SE PERKELEEN LASKU KYLLÄ TULEE. AINA. VOI HELEVETTI ,PERKELEEN PULUN NUSSIJAT.
NIIN JA RÖNTGENIIN PÄÄSY OLISI IHME.

Äänestä
  • Sama peli Heinolassa, koko terkkarin sakki on aivoinvalideja täynnä, toimintakyvyttömiä lusmuilijoita. Hermo menee tällaisessa hommassa, kun ei saa mistään saa apua. tiuku100

    Äänestä

Tuo on justiinsa noin, asianmukaista terveydenhoitoa sieltä on aika lailla turhaa odottaa.
Tuo paikka on sitä että ei eka kerroilla laiteta yhtään mitään, kyllä ne tulee uudestaan jos on vaivoja.

Jos sieltä haluaa oikeasti saada jotain asianmukaista hoitoa, on parempi olla mukana joku henkilö joka tietää systeemin läpikotaisin ja osaa taistella sen läpi - tämä siis jos ei itse omaa sellaista kokemusta. Vapaaehtoisesti sieltä ei taida saada irti muuta kuin lämmintä kättä ja joitain lumelääkkeitä jos niitäkään.

Nykyään se tahtoo vieläpä olla niin, että nykyämmät on suvakkihuoraantuneet pitämään näistä matuturhakkeista huolta ja kantasuomalaiset saavat sitten niiden puolesta kuollakin pois.
Eikä soteuudistuksilla taideta saada tilannetta muuta kuin pahemmaksi.

Äänestä

Viimeisestä terveyskeskuskäynnistä minulla on erittäin huonot kokemukset. Sain 38 asteen aamukuumeeseen lian lyhyen antibioottikuurin, joka tehosi vain osittain. Lääkäri ei puhunut mitään hoidon epäonnistumismahdollisuudesta ja miten sen huomaa. Kuukauden päästä terveyskeskuskäynnistä sain sydänlihatulehduksen ja vammauttavan aivoinfarktin. Pikkukaupungin sairaala ei tehnyt mitään. Mielestäni pikkukaupungit ovat terveydenhoitomielessä asuinkelvottomia paikkoja. Jos lääkäri olisi varoittanut minua pitkittyneen pikkuflunssan vaarallisuudesta, olisin viikon päästä käynyt pyytämässä lisää antibioottia ja olisin nyt ehkä terve mies. Lääkeitä pitäisi antaa riittävästi, jos tarvetta on niin ylimäärinkin. Lääketieteen radioprofessori mainostaa, että flunssat paranevat todennäköisesti itsestään. Valvontaviranomaiset eivät näytä haluavan puuttua professorien vääräoppisuuteen. Hyvä jos valvontaviranomaiset edes viitsivät vastata kanteluihin. Aivoliitosta en saanut mitään tukea. Lehdistössä on turha yrittää näistä asioista keskustella. Palstatila on varattu huippu-urheiluun, luksuskulttuurista hössöttämiseen ja porvaripolitiikan mainostamiseen. Yksi iltapäivälehti muodostaa kuitenkin mukavan poikkeuksen mutta sekään ei puhu flunssista mitään, vaan lähinnä vain korkean verenpaineen haitallisuudesta. Paremmalla informaatiolla ihmiset olisivat paljon terveempiä.

Äänestä

Laidasta laitaan todella huonoia kohtelua aivan kuin apulehdenartikeli joss päänsäryn vuoksi särkylääkettä ja kun meni oikealle lääkärille heti leikakkaukseen syöpä, Itselle kävi samoin kuusikymppisenä aloin epäillä eturuhassyöpää terveyskeskus uroloki sanoi ei 40 PSA arvo ole liikaa eikä tutkinut enempää. Menin toiselle, heti tutkimuksiin ja samantien lääke ja sädehoito ja käsky jos PSA nousee yli 6 heti yhteys keskussairaalaan selvisin ilmeisesti kun en´uskonut terveyskeskuslääkäriä. Työssä olisin ollut 70 vuotiaaksi jos työterveyslääkäri ei olisi ollut niin tyhmä kuulo meni toisesta korvasta yhdessä yössä telehtunut oli kommentti kun menin viikonpäästä uudelle tilanne paheni. Sanoin ei sitä kaikea tarvi kuullakkaan, silloin suutuin tein valituksen lääkintöhaallitukseen. ei ollut enää seuraavalla kerralla kysyin hoitajalta snoivat siirretty helpompiin tehtäviin, Työni nimittäin edellytti hyvää kuuloa tapaturmavaaran vuoksi.
takavuosin viikko kuumetta katsoo metrin päästä sitä on liikkeellä yskänlääkettä menin viikon päästä toiselle. sanoo mikset tullut aikaisemmin snoin miten kävi. mni vähän nolon näköiseksi ja
ja sanoi angiina pitää heti hoitaa. muitakin on ollut ja vastaavasti hyviäkin

Äänestä

Minun viimeisin kokemukseni Kuopion terveyskeskuksesta oli hyvä. Sairastan iriittiä joka vakava silmäsairaus. Kun kerroin että tauti tuntuu taas iskeneen, pääsin samana päivänä lääkärille ja sain samantien lähetteen eteenpäin. Toki asiaa auttoi kun oli vanha diagnoosi ja tunnistin sairauden itse. Uudet ja vaikeammin tunnistettavat sairaudet ovat hankalampia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ellunkellu kirjoitti:

Minkä laisia kokemuksia on terveys keskuksista itse kullakin
Ollaanko niitä ajamassa alas vai mistä johtuu kun ei enää saa lääkärin aikoja
Jos satut saamaan se on monen kuukauren kuluttua
Lääkäriä ei kiinnosta tutkia eres potilasta ,kunhan jotain kirjoittaa yleensä on mitä sattuu ,ei ainakaan mitään auta tai sitten saat jotakin haitallis vaivoja
Aina kysyttävä apteekissa mihin tämä lääke on tarkoitettu ,
On lähes turhaa mennä terveyskeskukseen , on ajan ja rahan haaskausta
Herää kysymys onko nämä jotain kunnallisia suoja työ paikkoja minnekkä ne henkilöt kootaan jotka ei muolla pärjää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu