Sipilä järjestää työpaikkoja Talvivaaraan

Täysin totta. Sipilä lunastaa hallituslupauksiaan ja järjestää niin että hänen lestaserkkunsa saavat töitä.
Pääministeri Juha Sipilällä on läheiset yhteydet Talvivaaran urakoitsijaan, konepajayhtiö Katetra Steel Oy:hyn.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611252200032084_uu.shtml

Noh, sinänsähän hyödyn Talvivaaran pelastamisesta, minä olen sijoittanut sen osakkeisiin 23 euroa rahaa.
22143
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Ei sitä vuosikausia pelkkää hirveää tappiota tuottavaa sotkemista ja maan kuskaamista paikasta toiseen voi työksi kutsua.

2Äänestä

Hallituksesta on tehty körttien loosi.

1Äänestä

Onko Talvivaara perheyritys?

Äänestä
  • Talvivaara on se joka maksattaa hyviä urakoita lestoille veronmaksajien rahoilla. Ja lestathan ovat kuin yhtä suurta perhettä.

    2Äänestä

Sipilä on Pohjois-Suomen lestojen piirimyyjä.

1Äänestä

Vatulaattori lestalle kenkää. Valition rahoja ei ole tarkoitettu uskonveljien kesken jaettaviksi. Ei kyllä hyväveli järjestelmäänkään. Ottaa aika pahasti päähän tämä suomalainen korruptio.

Mikä perkele siinä on ettei politikkoja saada vastuuseen selvistä kupruista?

1Äänestä
  • Puhalletaan heti tämän hallituksen peli poikki. Kansa kaduille vaatimaan oikeutta ja rehellisyyttä. Sipiläkin muka uskovainen mies, häpeäisi jos osaisi. Suu lässyttää toista mitä teot on.

    Äänestä

  • muualla kirjoitti:

    Puhalletaan heti tämän hallituksen peli poikki. Kansa kaduille vaatimaan oikeutta ja rehellisyyttä. Sipiläkin muka uskovainen mies, häpeäisi jos osaisi. Suu lässyttää toista mitä teot on.

    Lestoilla on ihan omat käsitykset siitä mikä on oikein. Voit olla varma että se poikkeaa aika ratkaisevasti yleisestä oikeustajusta. Tuttu mies ei ole vuosiin ollut missään tekemisissä sukulaistensa kanssa. Lestaperheestä lähtöisin. Häneltä olen kuullut todella kipeitä juttuja.

    Jos uskoo ne jutut todeksi niin lestoista moni mies kuuluisi vankilaan. Hyi helvetti kuinka vastenmielisiä asioita. Hyväksikäyttyöjä, henkistä ja fyysistä väkivaltaa. Niin rankkoja juttuja ettei niitä halua uskoa todeksi.

    1Äänestä

  • muualla kirjoitti:

    Puhalletaan heti tämän hallituksen peli poikki. Kansa kaduille vaatimaan oikeutta ja rehellisyyttä. Sipiläkin muka uskovainen mies, häpeäisi jos osaisi. Suu lässyttää toista mitä teot on.

    Näitä juttuja kun täältä lukee,hyvin ymmärtää että ei vihervasemmiston yritykset ota onnistuakseen.Ettähän te muuta osaa, kun kadehtia niitä jotka jotakin yrittävät.

    Ilman teitä Suomi pärjää,mutta ei ilman yrittäjiä.

    Äänestä

Heh, nyt vasta herää kansalaiset, kustu linssiin 90 luvulta asti:-)

1Äänestä

suvulla vain paska säiliöt suudenee.

Äänestä
  • "suudeneehan" ne säiliöt.

    Äänestä

Berner & Sipilä on dynaaminen duuo. Mutta kumbi on lepakkomies ja kumpi robin?

Äänestä

En voisi ikimaailmassa liittyä mihinkään uskonlahkoon. Ne ovat toinen toistaan hullumpaa sakkia. Jumalankiletäjä en suinkaan ole mutta hoidan jumalasuhteeni suoralla rukouksella ja olen tullutkin kuulluksi useasti. Seurakunnat ja lahkot ovat ihmisten teelmiä joten niissä tulee esille myös ihmisen pahuus.

1Äänestä
  • I'm made of metal
    My circuits gleam
    I am perpetual
    I keep the country clean
    Electric eye,

    Äänestä

  • Judas kirjoitti:

    I'm made of metal
    My circuits gleam
    I am perpetual
    I keep the country clean
    Electric eye,

    Mikä tanka tämä on?

    Äänestä

  • Hihhuloi siinä kinkereillä ja pitää jöötä

    Äänestä

  • Puhuu kielillä ja palvoo mammonia

    1Äänestä

"...Katera Steel Oy:hyn.." Ote on suora lainaus lehden tekstistä. Pitäisi olla "Oy:öön".
Tässäkin näkee mikä on toimittajakunnan taso, ei mitään tajua oikeinkirjoituksesta.

Äänestä
  • Miten sanotaan AB Lukko OY:hyn? Abloyöön? Abloihin? Aktiebolag lukko osakeyhtiöön?

    Äänestä

http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3635003-eduskunnan-enemmisto-pitaa-sipilan-sijoitukset-piilossa

Apulaisoikeuskanslerin päätösten mukaan pääministeri Juha Sipilä (kesk.) saa pitää omaisuutensa piilossa. Eduskunta voi päättää asiasta.

Kansan Uutiset kertoi torstaina pääministerin unohdetuista läheisistä yhteyksistä erääseen Talvivaaran kaivoksen urakoitsijoista sekä pääministerin käyttämistä sijoitustuotteista, joihin Sipilän mittavaksi tiedetty omaisuus on kätketty.

Pääministerin sidonnaisuusasiaa on käsitelty oikeuskanslerinvirastossa kahdessa kanteluratkaisussa. Niistä jälkimmäisessä apulaisoikeuskansleri toteaa, että ministerien sidonnaisuusilmoitusten sisällön riittävyyden arvioi viime kädessä eduskunta.

Äänestä
  • Apulaiskansteri: Ei anna aihetta toimenpiteisiin?
    Eikö laki ole enää sama kaikille kansalaisille?
    Eikö eduskunnan tarvitse seurata lakia?
    Haluaako eduskunta tehdä suomen Kansan lainsuojattomaksi?
    Onko eduskunta ottanut huomioon miten lainsuojattomat
    tulevat käyttäytymään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei.ole.yllätys kirjoitti:

Täysin totta. Sipilä lunastaa hallituslupauksiaan ja järjestää niin että hänen lestaserkkunsa saavat töitä.
Pääministeri Juha Sipilällä on läheiset yhteydet Talvivaaran urakoitsijaan, konepajayhtiö Katetra Steel Oy:hyn.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201611252200032084_uu.shtml

Noh, sinänsähän hyödyn Talvivaaran pelastamisesta, minä olen sijoittanut sen osakkeisiin 23 euroa rahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu