http://www.tv7.fi/vod/player/36392/
Jumala antoi ikuisella omistusoikeudella Israelin alueet juutalaiselle kansalle. Se on Raamatussa sanottu selvästi. Mitä kirkon sisällä on tekemistä näillä kristittyä teeskentelevillä muslimien kavereilla?
Liberaali nimikristitty kuutamolla
11
58
Vastaukset
- älytönaloitus
Eihän joku jota ei ole olemassa voi antaa kenellekään mitään.
- exluterilainen
Liberalien tehtävä on tuhota kirkko ja hyvin ovat onnituneetkin siinä.
- ihan.naurattaa
Joo, liberaalit ovat vääntäneet niin, että he ovat nykyinen Israel :D
- leo.meller.ei.tiedä
Leo Meller on tuomittu monista rikoksista ja hän ennusti Suomeen nälänhätää vuodelle 1982 mutta mitään nälänhätää ei tullut vaan päinvastoin kävi, tuli lihavat vuodet jotka jatkuivat pitkään.
leo.meller.ei.tiedä kirjoitti:
Leo Meller on tuomittu monista rikoksista ja hän ennusti Suomeen nälänhätää vuodelle 1982 mutta mitään nälänhätää ei tullut vaan päinvastoin kävi, tuli lihavat vuodet jotka jatkuivat pitkään.
Ja Israelille antoi maan YK, ei Jumala.
- NäinJumala
torre12 kirjoitti:
Ja Israelille antoi maan YK, ei Jumala.
1. Moos. 13:15
Sillä kaiken maan, jonka näet, minä annan sinulle ja sinun jälkeläisillesi ikuisiksi ajoiksi. NäinJumala kirjoitti:
1. Moos. 13:15
Sillä kaiken maan, jonka näet, minä annan sinulle ja sinun jälkeläisillesi ikuisiksi ajoiksi.Siitä huolimatta sanoja ei tehnyt mitään. YK antoi 2. Maailmansodan jälkeen Israelille valtion. Ei ole takuuta, että se on ikuista.
Niin no noihan on toki Raamatussa kirjoitettu mutta toisaalta sehän ei sitten taas ole ihan tuo alue mitä nykyinen Israel asuttaa. Toiseksekseen siellä ei varmaankaan sanota sitä, että miehittäkää se viereinen alue ja tehkää niiden elämä kurjaksi. Yhtenä sellasena hurmos-uskovaisten juttuna olen kuullut sellaisenkin version, että Israel tai oikeammin juutalaiset olisivat ostaneet nuo maa-alueet mutta kauppakirjat tuntuvat olevan hyvin salaisia koska kukaan niitä ei ole koskaan nähnyt.
Todellisuutta lienee se, että holokaustin jälkeen koko YK oli aivan polvillaan ja ihan syystäkin koska tiesivät kyllä mitä saksassa tapahtuu mutta syyllisyydentuskassa sitten tuo maa-alue Israelille annettiin ja se omaksi valtioksi tunnustettiin.Ja eipä sillä ihan hieno maa, luonnoltaan karu mutta hieno ja kyllä israelilainen yhteiskunta noin matkailijan silmin ihan kelvollinen, hintataso kyllä aika kova jos ajattelee ns. koko aluetta. Ja myöhäistä tätäkään on tavallaan jo katua, parikin sukupolvea mahdollisesti jo kolme- neljä toisen maailmansodan jälkeen mutta totuushan on se, että Israel on valtio joka on perustettu toisen maalle, tuosta ei vaan todisteiden valossa pääse yli. Ja toki juutalaistenkin pitää jossakin olla ja toisaalta ehkä ovat ihan hyvä vastapaino tuolla lähi-Idässä. Ihan samalla tavalla kuitenkin kun katsotaan Palestiinalaisia niin pitää myös tuoda julki Israelilaisten ei niin mairittelevat asiat, olkookon, että asuttavat vanhoja Raamatun paikkoja.
- Kristitty.Olen
Extää Israeljuttu oo juutalaisten juttu, eikä Israeljuttu kuulu kristityille pätkääkään?
Tavallaan niin. Kristityt ovat muualla kuin Israelissa, joten on todella erillistä.
Vai onko sittenkään? Kristittyjen päämies Jeesus oli juutalainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m503748Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163615Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3993405Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o803215Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362999Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582488- 502325
- 1022207
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise142019Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182009