Joulu on mukava perhejuhla ja siihen liittyyä mukavia muistija, toki muutama ikäväkin muisto. Yksi ikävistä tulee uskovaisten kautta.
Siksipä haluaisin joululaulut ilman uskontoa, siis maalliset joululaulut kiitos. Sillä vietän antamisen juhlaa ihan vain perinteen vuoksi. Samalla haluan muistaa uskontojen tekemiä hirveyksiä.
Ehdotuksia miten juhlistaa tätä juhlaani? Käynti vainottujen muistomerkillä, ei-hihhuloivat laulut, jne. Joulustahan jää vain mukavat asiat jäljelle kun pelastaa joulun uskonnolta.
Mistä uskonnottomat joululaulut
6
231
Vastaukset
- joulupukki_itte
>>Ehdotuksia miten juhlistaa tätä juhlaani?<<
Unoda Jeesus ja nauti joulustasi juuri sillä tavalla, kuin sinusta ja perheestäsi/ystävistäsi oikealta tuntuu. Et ole velvollinen selittelemään kenellekään omia joulunviettotraditioitasi. Todellisuudessa useimmat viettävät joulua maallisesti, oman perheen ja ystäväpiirin perinteenä. Väittäisin, että Jeesuksen ja kristinuskon rooli on käytännön nykyjoulussa monilla varsin olematon.
Kodissani on aina vietetty joulua, mutta enpä muista, että kristinusko ja Jeesus olisivat olleet minkäänlaisessa roolissa edes lapsuuden kodissanikaan, minulle ja perheelleni joulussa oli ja on edelleen kyse varsin maallisesta perhejuhlasta. Ystävien tapaamisesta. Lahjojen antamisesta ja saamisesta. Yhdessä aterioimisesta. Kynttilöiden viemisestä edesmenneille.
Joulukortteihin voit kirjoittaa vaikkapa "Hyvää Saturnaalia", ainakin uskovaisille meneviin. Ihan vain muistutukseksi sitä, että joulunvietto on paljon kristinuskoa vanhempi traditio.- KirkkoTekeePahaa
Taisin sanoa epäselvästi. Jouluni vietän tässä todellisuudessa olevien asioiden parissa ja ilman epätodellisia asioita toistavia spirituaalisia menoja.
Ehkä mietin ääneen mitä teen toisin jotta juhlistan itselle tärkeitä asioita, pitkälti samat mitkä listasit.
- Sekulaarist
Olikohan tällä foorumilla pari-kolme vuotta sitten pitkä ketju uskonnottomista joululauluista? Kyllä niitä on vaikka millä mitalla.
Mainittakoon että Tukholamssa NK-tavaratalon kuudessa joulunäyteikkunassa ei yhxdessäkään ollut mitään seimiasetelmaa. Sillain muuta mukavaa vaan. - Lennon_Imagine
Joulu on vastenmielinen yhteiskunnan vuosittainen tekopyhä pakkoriitti jossa vielä pienille lapsille valehdellaan muka heille hyvää tehdäkseen.
Useampikin kollega vuosien varrella aina joulutsressiä potiessaan manaa koko muotomenon ja kertoo, että mikäli vain itsestä riippuisi, niin joulukaruselli loppuisi siihne paikkaan, mutta perheen, suvun ja kaveripiirin vuoksi on erittäin vaikea hypätä tuosta pakoriitistä pois.
Alla olevaa en suosittele raiskattavaksi jouluriittien yhteydessä vaikka se sitäkin voisi epäsuorasti puhuttelella, mutta se kuitenkin sopii hyvin kirkosta ja uskonnoista erioamisen ja uskonto-uskomuksien aivopesusta irtaantumisen teeman alle.
*
John Lennon - Imagine (official video): https://www.youtube.com/watch?v=yRhq-yO1KN8
;-)- kirkkoTekeePahaa
Imagine on mahtava. Mitäpä tapahtuisi jos hoosiannan paikalla laulettaisiinkin kuorossa Imagine? :)
Minulle joulussa on kamalistakin muistoista huolimatta enemmän mukavia asioita kuin ikäviä. Joululoma esim. on ihan jees.
Valehtelun tuon puoleisen olemassa olosta kun saisi poistettua, olen tyytyväinen. Muuten perinteet on mukavia ja rikkoo oravanpyörän kivasti. Lahjoitan vähän hyväntekeväisyyteen. Ilahdutan ystäviä ja perhettä, läheisiä, ilahdun samalla itse. rauhoitun ja pysähdyn, ulkoilen ja teen kivoja juttuja yhdessä. Lahojojen antaminen on hauskaa ja hyvin syöminen. Kuusimetsässä käynti lasten kanssa ja sellaista.
- Lennon_Imagine
Laitetaanpa palstan teemaankin sopien yksi optio lisää, ainakin biisin nimeltään ;-)
"Passenger | Losing My Religion (R.E.M. Cover)"
- https://www.youtube.com/watch?v=_6HNjq5cWwE
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181