Kaikelle on syynsä

Biokemian mukaan kaikelle on syynsä, on syy elämän synnylle, on syy jopa sille miksi on olemassa ihmisiä. Luonnonvalinta ohjasi elämän syntymisen sillä kemikaalien monistuminen ja selviytyminen on luonnonlaki. Elämä on vain yhtä suurta pokeripeliä.
250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Elämän takoitus on saada selville kaiken tarkoitus, eli kerätä ja luoda informaatiota mahdollisimman paljon ennen romahduspistettä. Romahduspistettä kuten toistuvaa epäonnistumista taas tarvitaan siihen että syntyy informaatiota, tätä puolestaan kutsutaan luovaksi tuhoksi ja sillä on kausaliteetti vaikutus.

Äänestä
  • Yksinkertaisemmin edellämainttu voidaan ilmaista niin että juostaan pääedellä niin nopeasti seinään kuin päästään kunnes seinä tulee vastaan. Sitten kerätään kokemuksesta saadut tiedot ja lähdetään juoksemaan seuraavaa seinään päin. Tämä on kuitenkin vain kielikuva. Päätöntäjän sellainen tietty on mutta mutta maailma ei ole rationaalinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MorganFreemanFani kirjoitti:

Biokemian mukaan kaikelle on syynsä, on syy elämän synnylle, on syy jopa sille miksi on olemassa ihmisiä. Luonnonvalinta ohjasi elämän syntymisen sillä kemikaalien monistuminen ja selviytyminen on luonnonlaki. Elämä on vain yhtä suurta pokeripeliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu