Hei. Olen helmikuussa menossa laittamaan silikonirinnat. Suunniteltiin mentor anatomisia 260. Pienempi ehdoettu koko oli 225 joka oli kyllä pieni. Onko oikeasti noin isot "hyppäykset" kokonumeroissa kun 260:stä seuraava on 300 joka lääkärin mielestä olisi minulle liian iso?!
Nyt kun olen lueskellut netistä niin suurimmalle osalle on laitettu yli 300 kokoa ja ylikin.
Onko merkeissä ja niitten kokoluokituksissa paljonkin eroja?
Nyt kun olen lueskellut netistä niin suurimmalle osalle on laitettu yli 300 kokoa ja ylikin.
Onko merkeissä ja niitten kokoluokituksissa paljonkin eroja?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Nuo esittämäsi "kokoluokat" tarkoittaa implantin tilavuutta senttilitrana (cl tai cc). Implantin profiili vaikuttaa myös siihen miltä sen näyttää paikallaan. Esimerkiksi anatomisessa osa tilavuudesta "hukkuu" pisaraprofiilin ohuempaan osaan. Korkeammassa profiilissa pohjapinta-ala on pienempi jolloin korkeus tulee suuremmaksi.
Lääkäri arvioi joko kokemuksensa perusteella tai esimerkiksi 3D tietokoneohjelmalla fyysistä ulkomuotoa kullekin potilaalle. Lisäksi asiaan vaikuttaa sekin minkä verran rintaa suurennetaan kerrallaan, kovin monta porrasta ei suurenneta ettei synny raskausarpia. "Tyhjäksi imettyyn" rintaan voidaan laittaa isompikin implantti ilman tätä vaaraa koska kudokset ovat venyneet jo valmiiksi.
Valitettavasti nuo netin kertomukset voivat olla vääristyneitä. Koetaan että laitetaan mieluummin liian suuri implantti kun kerran joudutaan maksamaan leikkauksesta, että näkyy varmasti että on isonnettu. Jos tavoitteena on luonnollisen näköinen rinta, kannattaa noudattaa lääkärin neuvoja.