Uskova ja teisti saivat toisensa

Mitä enemmän on lukenut näitä kummankin aatteen kustannuksella aloitettuja höperökeskusteluja, sitä enemmän kallistun siihen, että kiihkoilija teisti, joka todistaa omaa totuuttaan ja uhri ateisti, joka todistaa omaa oikeuttaan ovat kyllä kuin luotu toisilleen..Rakkaus voittakoon.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Väärin. Ateismi ei ole aate.

Äänestä

Noinhan se on, mutta miksi puhut totuudesta ja oikeudesta?

Miltä kuulostaisi "uhri teisti todistaa omaa oikeuttaan ja kiihkoilija ateisti todistaa omaa totuuttaan"?

Eikös molemmat puhu omasta totuudestaan ja oikeuksistaan ihan yhtälailla?

Ainut ero jonka itse näen on se että toinen todistaa yhden tarinakirjannolevan enemmän totta kuin muiden uskontojen tarinakirjat , ja sitten se toinen todistaa kaikkien tarinakirjojen olevan yhtälailla epätosia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


absurdisminhuipentuma kirjoitti:

Mitä enemmän on lukenut näitä kummankin aatteen kustannuksella aloitettuja höperökeskusteluja, sitä enemmän kallistun siihen, että kiihkoilija teisti, joka todistaa omaa totuuttaan ja uhri ateisti, joka todistaa omaa oikeuttaan ovat kyllä kuin luotu toisilleen..Rakkaus voittakoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu