MIKSI PAKOLAISIA "KOTOUTETAAN"?

Uutisissa kerrottiin että pakolaisille suunnattua tet-kokeilua laajennetaan koko maahan "hyvien tulosten rohkaisemana".
Tet, eli työelämään tutustuminen, on tarkoitettu koulun yläasteen oppilaille joiden odotetaan aikanaan osallistuvan suomalaiseen yhteiskuntaan sen työtätekevinä veroja maksavina jäseninä.

Turvapaikanhakijat taas - nimensä mukaisesti - ovat hakemassa Suomesta turvapaikkaa. Näistä hakijoista jokin osa sen saa, perusteiden puuttuessa kuuluisi palata tulomaahansa. Myös turvapaikan saaneiden oletetaan palaavan kun olot ovat kotimassa turvalliset.
Miksi edes aloitetaan jokin "kotoutus" tällaiselle väelle ja sellaisiin järjestelmiin jotka on tarkoitettu aivan toisenlaiseen tarkoitukseen.

Turvapaikanhakijoille voidaan järjestää muunlaista toiminta terapiaa joutilaisuuden tuomien haittojen vähentämiseksi kuin koululaisten tet-järjestelmään sijoittaminen.
Jos he haluavat vastineeksi ylöspidostaan tehdä jotain niin tekemistä kyllä löytyisi, jopa sellaista josta olisi oikesti hyötyä.
Kotoutetaan vasta kun on kotouttamisen aika.
23120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kaiken pitäisi tietenkin tähdätä kotiuttamiseen, koska Suomi ei kykene elättämään näin suurta joukkoa vieraiden maiden kansalaisia pysyvästi!

Toisaalta omalta kansaltamme ei ole vielä edes kysytty mielipidettä tästä asiasta. Kai heilläkin on asiaan jotain sanomista ja oikeutensa!

RAJAT KIINNI JA APU ULOS!

Äänestä

Pakolaisten, matujen ja mamujen kustannuksia varten on perustettava oma momenttinsa, jotta tiedetään paljonko varoja kuluu, eikä summat kasva holtittomasti mielettömän suuriksi, kuten tällä hetkellä tapahtuu!

JOTAIN RAJAA EDES KUSTANNUKSIIN!

Tärkein asia on jokatapauksessa tämä:
RAJAT KIINNI JA AVUSTUSTOIMINTA POIS SUOMESTA!

Äänestä

Netissä pitäisi olla lakuti paljonko niitä on täällä täänään, huomnenna. Montako euroa menetämme tänään, huomenna. Mutta löytyykö jostain tietoa lukumääräkistä? Entä veroeuroistamme=

Kotouttamisen tarkoitus on se, kuten koko mutavyöryn, että yritykset saavat halpatyövoimaa ja kantaväestön palkat laskevat.

Äänestä
  • Niin on, mutta mikään näistä ei onnistu.

    Äänestä

Ruotsin+kokoomuksen+puheenjohtaja+kertoo,+että+turvapaikanhakijoista+,jotka+ovat+olleet+kahdeksan+vuotta+maassa+työssä+on+vain+30+%.Muut+70+%+elää+yhteiskunnan+loisena.Tämä+on+tilanne+Ruotsissa+jossa+on+hyvä+työllisyystilanne.Ruotsiin+on+tullut+eliittipakolaisia+verrattuna+Suomeen.+Suomeen+tullut+somali-+ja+irakilaismiehiä.+Heikommin+kotoutuvia+ryhmiä.+Ruotsi+toimittikin++nämä+pakoloiset+Tornion+kautta+Suomeen+juuri+sen+vuoksi.Mitään+kotouttamistoimia+ei+saa+aloittaa+ennekuin+turvapaikka+on+myönnetty.Kotouttamisen+aloittaminen+antaa+väärän++käsityksen+pakoloisille.+Uskovat+oleskeluluvan+olevan+tulossa+kun+aletaan+kotouttaa.+Eivät+sen+vuoksi+halua+lähteä+kun+on+annettu+ymmärtää+,että+on+mahdollista+jäädä+Suomeen+loisimaan.

Äänestä

Montako työssäkävijää tarvitaan maksamaan veroja, että niillä voidaan kustantaa yhden turvikssen elämä ja oleskelu Suomessa? Tietääkö kukaan?

Entä mikä on valtion tarvitsema verotulo, joka riittäisi välttämättömimpiin palveluihinˋ

Näiden avulla voitaisiin päätellä, mitä enempää sosiaaliturvannauttijoita Suomi ei kykene ylläpitämään. Mukaan on tietenkin laskettava myös omat 400 000 työtöntä, eläkeläiset, opiskelijat ja alaikäiset.

Eikö olisikin aika tärkeää tehdä tämä arvio, joka asettaisi rajan elätettävien maksimimäärälle Suomessa! Tästä ei taida olla kuin mutumatu-tuntuma.

Äänestä

Velan kasvun pysäyttäminenhän on kai jonkinlainen tavoite.
Siis jättiläismäisen velan lisääntymisen lopettaminen. Velkojen takaisinmaksusta ei edes puhuta.
Mutta miten se olisi mahdollista kun kuluja koko ajan tulee lisää ja keinoja talouden käyntiin laittamiseen ei Suomella ole.
Ne keinot annettiin pois samalla kun päätösvalta omista asioista menetettiin.
Tiedätte kyllä miten se tapahtui.

Äänestä

Kuka tai ketkä ovat päättäneet, että pakolainen on sellainen, joka tulee sotaa pakoon tänne elämään ikuisesti pakoloisena veronmaksajien piikkiin, eikä koskaan palaa kotiinsa, vaikka rauha koittaa? Miksi on näin: maahanmuuttaja=siirtolainen=pakolainen?

Äänestä

"Kotouttamisen aloittaminen antaa väärän käsityksen pakoloisille."
Ja ja SPRn ja kirkon suvakit vahvistavat väärää käsitystä lupaaamalla että maasta ei tarvitse poistua vaikka saisi kielteisen turvapaikkapäätöksen.

Äänestä
  • Siinä on omat hyötyjänsä meidän verovaroistamme, kun turhaa kotoutuskoulutusta järjestävät. On luotu täydellisen kestämätön rinki kaikkineen.

    Tämä johtaa lisävelkaantumiseen ja rapauttaa suomalaisen yhteiskunnan ja lait on mulkattu suojelemaan tänne tunkeutuneita kaiken suhteen.

    Puolueet tarvitsevat ilmeisesti matuja kannatuksensa kohottamiseen. Huolestuttava piirre on näiden omia kulttuureitaan ylivertaisina pitävien pääsy kansanedustajiksi jne.

    Tulee mieleen käenpojat, odottakaapa kun noita on vallanpitäjien joukossa nykyistä enempi, se voi olla suomalaisten lopullinen via dolorosa?

    Äänestä

  • Totuuskomissio kirjoitti:

    Siinä on omat hyötyjänsä meidän verovaroistamme, kun turhaa kotoutuskoulutusta järjestävät. On luotu täydellisen kestämätön rinki kaikkineen.

    Tämä johtaa lisävelkaantumiseen ja rapauttaa suomalaisen yhteiskunnan ja lait on mulkattu suojelemaan tänne tunkeutuneita kaiken suhteen.

    Puolueet tarvitsevat ilmeisesti matuja kannatuksensa kohottamiseen. Huolestuttava piirre on näiden omia kulttuureitaan ylivertaisina pitävien pääsy kansanedustajiksi jne.

    Tulee mieleen käenpojat, odottakaapa kun noita on vallanpitäjien joukossa nykyistä enempi, se voi olla suomalaisten lopullinen via dolorosa?

    Ei kuule tämä sukupolvi osaa noin pitkälle päätellä ,se ei usko ennenkuin omin korvin näkee. Islamistien hullua joukkoa ei pysäytä maailmasta , mikään muu kuin kuumarauta . Niillähän on kohta suomen poliisivoimat täysin hallinnassa etenkin päällystössä.

    Äänestä

Kaasu-uunit on tulevaissudessa kova sana. Kalastaja Linkola on ollut aina oikeassa !

Äänestä

Ilmeisesti on tarkoituskin että ääri-islam saa terrorisoida vapaasti ainakin siellä Irakissa ym vapaasti jatkossakin.
Kotoutetaan siksi tulijoita tänne lopullisesti.
Rauhaa sinne ei kai edes kukaan haluakaan.
Kunnioitetaan näiden ääri-islamistien uskonnonvapautta niin kovin, että avataan kaikki rajat ja luullaan että näin ongelmat jotenkin hoituvat.

Sadat miljoonat siirretään tänne ja levottomuudet myös sitten pikkuhiljaa tai ehkei niin hiljaakaan.

Äänestä

Oikea sana olisi kotiuttaa sinne mistä tulivatkin.

Äänestä

On tämä vaan ääliömäistä aikaa. Ihan kuin hallitukset ja osa suomalaisista olisivat YHTÄKKIÄ tulleet HULLUIKSI, kun haluavat antaa kaiken vierasmaalaisille, jotka kuitenkin tiedetään kaikkein huonoimmiksi sopeutujiksi ja intergroitujiksi jo etukäteen!

Mitä hyvää olemme saaneet? Miten hyvä paikka Suomi olikaan vain vähän yli vuosi sitten. Toisaalta on tietysti hyvä, että nyt selviää kunnolla millaisia tulijat ovat ja kuinka paljon esimerkiksi somalit ovat viimeisen 25 vuoden aikana maatamme kuormittaneet. Nämä asiat onnistuttiin aikaisemmin pitämään kansalta lähes täysin pimenossa. Nyt eivät suvakkiviranomaisetkaan enää voi hyväksyä jokaista keeneriä kritiikittä Suomeen!

Toivottavasti kustannukset räjähtävät pilviin ja Suomi joutuu pian paljon syvempään lamaan, jotta maahanotto on pakko lopettaa ja vierasmaalaiset oleilijat poistaa maasta! Miljoona työtöntä alkaisi varmaan jo riittää työttömien kapinaan ja oleilijoiden vähentämiseen. Emmekö jo ole auttaneet pakolaisia riittävästi? Minusta tuntuu, että olemme auttaneet jo kohtuuttoman paljon ja enemmän kuin koskaan ennen Suomen historiassa!

Äänestä
  • Suvakit ovat joukkopsykoosin vallassa. Katsokaa ja kuunnelkaa heitä! ... Raivoavat ja haluavat tuhota isänmaallisuuden sekä kotimaamme. Mitä enää voi sanoa muuta, kuin se ei ole tervettä.

    Äänestä

Kotiuttamien alettava heti alusta. Valmistettava pakoloinen VOK:ssa alusta alkaen lähtemään sinne mistä on tullutkin. On helppo lähteä lätkimään kun on kunnolla kotoutettu.
SPR:n huorat voisivat hoitaa tätä irakilaismiesten kotouttamista.
Pitävät miehet tyytyväisinä ja sitten kun tulee kotiutumisen aika on helppo lähteä kun on kevyt olo. Ei tarvii raiskailla..

Äänestä

SPR naiset ei luovu kultamunistaan vaan keksii aina uusia temppuja millä putkimiehet pysyisivät heidän luonaan.

Äänestä

Tuossa toisessa ketjussa joku sen viisaiksi sanoiksi puki. Poliitikot ajavat omaa etuaan. Matut äänestävät heitä hyysääviä ja nämä poliitikot pysyvät vallankahvassa. Nyt pitäisi mutavyöry pysäyttää nopeasti.

Paavo Väyrynen on ainoa josta taitaa nyt olla apua. Oli miehestä mitä mieltä vaan, eipä ole takkiaan kääntänyt. Muut poliitikot sen sijaan vaihtoon ja nopeasti. Suomi suomalaisille, normaali työperäinen tms maahanmuutto toki sallittava.

Eipä ole kansa mieltä paljon kuunnelleet, mediankin käännättäneet mamutukseen!
Tätä ei kansa unohda.

Äänestä

Yli sadan turvapaikanhakijan vastaanottopalvelut lakkautettiin – 30 päivää aikaa poistua vastaanottokeskuksesta

Vastaanottopalveluiden lakkauttaminen koskee käännytyspäätöksen saaneita henkilöitä, joita poliisi ei ole syystä tai toisesta pystynyt poistamaan maasta.

Vastaanottopalveluiden lakkauttaminen koskee käännytyspäätöksen saaneita henkilöitä, joita poliisi ei ole syystä tai toisesta pystynyt poistamaan maasta.

Palveluiden lakkauttaminen koskee käännytyspäätöksen saaneita henkilöitä, joita viranomaiset eivät saa palautettua kotiinsa.
Maahanmuuttoviraston mukaan syys-, loka- ja marraskuun aikana 113 kielteisen päätöksen saanutta turvapaikanhakijaa joutuu luopumaan vastaanottopalveluista, kuten majoituksesta ja vastaanottorahasta.

Vastaanottopalveluiden lakkauttaminen koskee käännytyspäätöksen saaneita henkilöitä, joita poliisi ei ole syystä tai toisesta pystynyt poistamaan maasta.

– On olemassa maita, jotka eivät suostu ottamaan pakkopalautettuja turvapaikanhakijoita vastaan. Tällöin Suomen viranomaisilla ei ole enää mitään tehtävissä, selittää Kaisa Härkisaari Maahanmuuttoviraston viestinnästä.

Muita syitä poistamisen estymiselle voi olla esimerkiksi se, ettei hakijan kotimaahan ole liikenneyhteyksiä, tai ettei viranomaisilla ole oikeita tietoja hänen kotimaastaan tai henkilöllisyydestään.

Vastaanottolaki muuttui viime vuonna

Vielä ennen heinäkuuta 2015 poistamisen estymisen kohdanneet henkilöt saivat tilapäisen oleskeluluvan Suomeen.

Laki muuttui niin, että jos hakijalla on mahdollisuus palata vapaaehtoisesti, hän ei enää saisi tilapäistä lupaa.

– Niin erikoiselta kuin se kuulostaakin, monesti niissä tilanteissa, joissa poliisi ei pysty poistamaan henkilöä maasta, tämän on mahdollista palata kotiin itse niin halutessaan, Härkisaari sanoo.

30 päivää aikaa poistua

Vastaanottokeskuksen tehtävä on pitää hakija ajan tasalla ja kannustaa tätä hakeutumaan vapaaehtoisen paluun ohjelmaan.

Jos hakija ei kiinnostu ohjelmasta, hänellä on 30 päivää aikaa lähteä vastaanottokeskuksesta.

– Aika alkaa juoksemaan siitä, kun poliisi ilmoittaa keskukselle henkilöstä, Härkisaari kertoo.

Vastaanottopalveluita voidaan jatkaa 30 päivän jakson jälkeen vastaanottokeskuksen johtajan erikoisluvalla.

– Nämä tilanteet ovat poikkeustapauksia, mutta jaksoa voidaan pidentää esimerkiksi siksi, että henkilö on raskaana tai terveydentilansa takia kykenemätön matkustamaan.

Tuen suuruus riippuu kotimaasta

Vapaaehtoisen paluun ohjelmassa henkilö voi saada taloudellista tukea kotimaahansa palaamiseen.

– Hänelle järjestetään aivan kaikki, ja hänet viedään ihan kotiovelle asti, sanoo Härkisaari.

Järjestelmän rahoituksesta vastaa Euroopan unionin Turvapaikka-, maahanmuutto- ja kotouttamisrahasto.

Vapaaehtoisen paluun tuki voi olla käteistukea tai hyödyketukea. Tuen suuruus riippuu siitä, mihin maahan hakija on palaamassa.

Käteistuen suuruus vaihtelee 200 eurosta tuhanteen euroon. Hyödyketukea voi saada enimmillään 1500 euron arvosta.

Lapsi voi saada tukea vähän yli puolet siitä, mitä aikuinen.

Jos hakijalla on omia varoja tai tuloja, hänellä ei ole oikeutta avustukseen. Tällöin kotiinpaluu pitää kustantaa itse.

Suurin osa on lähtenyt ilman ongelmia

Härkisaaren mukaan suurin osa heistä, joiden palvelut on lakkautettu, on poistunut keskuksista oma-alotteisesti.

– Heidän olinpaikastaan ei viranomaisilla ole enää tarkkaa tietoa. He ovat saattaneet mennä ystävien luo tai seurakuntien hätämajoituksiin, osa on voinut poistua maasta, Härkisaari kertoo.

Jos henkilö on jäänyt Suomeen, hän on niin sanottu paperiton ja oleskelee maassa laittomasti.

– Sitten hän ei ole enää maahanmuuttoviraston asiakas. Näiden henkilöiden valvonnasta vastaa poliisi.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000004892196.html

Äänestä

Kaikki idiootit kotoutetaan Suomeen, jotteivät päättäjämmme vaikuttaisi enää niin suurilta idiooteilta tavallisen kansan rinnalla.

Äänestä

Ei ole paperittomia. On vain laittomasti maassa oleskelevia. Kaikki laittomat karkotettava tulomaahan. Suuri osa tuli Ruotsista joten palautettava Ruotsiin.
Suomen poliisi on heikko kun ei pysty häätämään laittomia.
Laittomat vangittava ja käsiraudoissa toimitettava pois Suomesta.
Esimerkiksi Ruotsiin mistä ovat tulleetkin.
Mitä tapahtuisi, jos suomalainen mies oleskelisi laittomasti Somaliassa tai Irakissa ja ahdistelisi maan naisia.
Hänet tapettaisiin veikkaan minä. Miksi suomalaiset olemme näin saamattomia nahjuksia.

Äänestä
  • Pitää antaa KAKSI VAIHTOEHTOA:

    1. Vapaaehtoinen palautus kotimaahan
    2. Pakollinen palautus pakolaisleirille.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vääräosoite kirjoitti:

Uutisissa kerrottiin että pakolaisille suunnattua tet-kokeilua laajennetaan koko maahan "hyvien tulosten rohkaisemana".
Tet, eli työelämään tutustuminen, on tarkoitettu koulun yläasteen oppilaille joiden odotetaan aikanaan osallistuvan suomalaiseen yhteiskuntaan sen työtätekevinä veroja maksavina jäseninä.

Turvapaikanhakijat taas - nimensä mukaisesti - ovat hakemassa Suomesta turvapaikkaa. Näistä hakijoista jokin osa sen saa, perusteiden puuttuessa kuuluisi palata tulomaahansa. Myös turvapaikan saaneiden oletetaan palaavan kun olot ovat kotimassa turvalliset.
Miksi edes aloitetaan jokin "kotoutus" tällaiselle väelle ja sellaisiin järjestelmiin jotka on tarkoitettu aivan toisenlaiseen tarkoitukseen.

Turvapaikanhakijoille voidaan järjestää muunlaista toiminta terapiaa joutilaisuuden tuomien haittojen vähentämiseksi kuin koululaisten tet-järjestelmään sijoittaminen.
Jos he haluavat vastineeksi ylöspidostaan tehdä jotain niin tekemistä kyllä löytyisi, jopa sellaista josta olisi oikesti hyötyä.
Kotoutetaan vasta kun on kotouttamisen aika.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu