Veronpalautukset tuli

yksinäinen-mies

Paljonko saitte veroja takaisin. Minä sain 4000 euroa. Ajattelin ostaa maksullisen naisen koska olen kyllästynyt yksinäisyyteen.

18

103

Äänestä

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahatuli

      1500€ tuli, no jos velkaa vähentäs.

    • PariSataa

      Pari sataa.

    • turkulainen-mies

      Paljonko ikinuori dark fear sai veronpalautuksia?

    • Pakkosäästöjä tuli takaisin sellaisen 2500€

    • Alle sata euroa tänä vuonna. Viime vuonna palautusta jotain 1339 euroa tai sinne päin.

      En tiedä onko ne veronpalautukset niin ylpeyden aihe. Valtio on saanut vain enemmän verotuloja kuin pitäisi. Itse olisin mieluummin ottanut sen runsaat tuhat euroa käteen tuloina aikaisemmin kuin odottanut saavani sen veronpalautuksena.

      Pitäisi monesti itse nähdä vaivaa laskettaa verokorttinsa täsmälleen oikein verotoimistossa - sillä tavalla välttyisi siltä, että joutuu maksamaan liika veroja tulojen tullessa. Onko monella taktiikka maksaa veroja etukäteen vähän enemmän ettei tule mätkyjä?

      Onnea kaikille veronpalautusta saaneille ja Hyvää Joulua!

      • Mie taas mielummin otan tällätavalla yhtenä könttänä tuon verotuksesessa valtiolle liikaa maksamani rahan. Kuukausittain jos tuon saisi palkan yhteydessä, niin se tulisi todennäköisesti sinä kuukautena käytettyä, ellei sitten ole tapana laittaa palkasta suoraan säästötilille osaa rahoista josta sitä ei suoraan voi käyttää.


      • pete_pjn kirjoitti:

        Mie taas mielummin otan tällätavalla yhtenä könttänä tuon verotuksesessa valtiolle liikaa maksamani rahan. Kuukausittain jos tuon saisi palkan yhteydessä, niin se tulisi todennäköisesti sinä kuukautena käytettyä, ellei sitten ole tapana laittaa palkasta suoraan säästötilille osaa rahoista josta sitä ei suoraan voi käyttää.

        Minusta ihanteellista olisi se, että ei tulisi mitään mätkyjä eikä mitään palautuksi ollenkaan vaan verotus edeltä käsin laskettuna tasapainossa. Silloin rahat olisivat heti käytössä eikä osin verokarhun viemiä. Minulla ei paljon harmita, jos tulee veronpalautusten yhteydessä vähän yli sata tai vähän alle sata takaisin. Sen sijaan, jos kyseessä on neljänumeroinen summa - niin mieluummin sen olisi ottanut aikaisemmin käyttööni. Tietysti on ymmärrettävää sinun mielipiteesi, että ne ovat säästössä valtion kassassa ja tulevat sitten ennen joulua veronpalautuksina kuin lahjoina. :)


      • TÄHTI92 kirjoitti:

        Minusta ihanteellista olisi se, että ei tulisi mitään mätkyjä eikä mitään palautuksi ollenkaan vaan verotus edeltä käsin laskettuna tasapainossa. Silloin rahat olisivat heti käytössä eikä osin verokarhun viemiä. Minulla ei paljon harmita, jos tulee veronpalautusten yhteydessä vähän yli sata tai vähän alle sata takaisin. Sen sijaan, jos kyseessä on neljänumeroinen summa - niin mieluummin sen olisi ottanut aikaisemmin käyttööni. Tietysti on ymmärrettävää sinun mielipiteesi, että ne ovat säästössä valtion kassassa ja tulevat sitten ennen joulua veronpalautuksina kuin lahjoina. :)

        Jep.

        Tosin tiedostan kyllä, että veronpalautus rahat ovat bisnes/talous mielessä huonosti sijoitettua rahaa. Rahaa joka ei liiku ja tuota korkoa/voittoa. Ja näin voisi paremminkin tuon summan sijoittaa.


      • pete_pjn kirjoitti:

        Jep.

        Tosin tiedostan kyllä, että veronpalautus rahat ovat bisnes/talous mielessä huonosti sijoitettua rahaa. Rahaa joka ei liiku ja tuota korkoa/voittoa. Ja näin voisi paremminkin tuon summan sijoittaa.

        Veronpalautuksille maksetaan palautuskorkoa. Korko on Suomen Pankin vahvistama viitekorko, josta on vähennetty 2 prosenttiyksikköä. Kuitenkin se on aina vähintään 0,5 %. Koron määrä tarkistetaan vuosittain. Vuonna 2016 palautuksille maksettava korko on 0,5 %.

        Eli ei erityisemmin pääse rikastumaan vaikka onkin "lainannut" valtiolle rahaa.


    • Sinkkumies---

      Minää sain 3200 Ihmettelen että miksi kaikki heti tuhlaa ne palautukset. Juhlivat ja ostavat krääsää. Itse ainakin säästän ne kesään saakka ja tuhlaan sitteen reissailuun

      • Kukin käyttää omalla tavallaan. :)

        Mutta eihän tuo siunkaan tapasi eroa niistä jotka käyttävät sen nyt jouluna, muuten kuin ajankohdaltaan. Sama olisi myös säästää pikkuhiljaa ja täyttää johonkin suuniteltuun.

        Taikka suunitella siten, että palautuksia tulee pakostakin enemmän ja näin säästää suuniteltuun menoon, esimerkiksi matkaan.


    • helgamies_

      Kiva homma, itte maksan yli 6k€ valtiolle takaisin.

      • jfjfhjfhhjfdg

        Pisnesmies maksaa kyllä aina mätkyjä.


      • jfjfhjfhhjfdg kirjoitti:

        Pisnesmies maksaa kyllä aina mätkyjä.

        Edullista lainaa.. ;P


    • Rumasinkkumies-

      En maksanut veroja joten ei tule palautuksiakaan.

    • Reilu 500 € tuli palautusta. Tänään tuli vielä vajaa 300 € duunin sairasvakuutuksesta.

      • Jhtujgy

        Porvari.


    • mies_86__

      90 euroa. Ei riittänyt edes uuden Final Fantasyn Deluxe Editionin hankkimiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      47
      1492
    2. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      59
      880
    3. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      657
    4. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      87
      627
    5. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      595
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      573
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      564
    8. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      7
      532
    9. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      521
    10. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      520
    11. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      23
      507
    12. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      61
      505
    13. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      503
    14. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      37
      486
    15. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      14
      481
    16. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      472
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      132
      439
    18. 42
      418
    19. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      45
      399
    20. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      97
      386
    Aihe