ELÄINTEN OIKEUDET IHMISIÄ PAREMMAT

kelläoikeuskelläei

On varsin kummalista, että eläinsuojeluyhdistys ja animaalia ym ajavat Suomeen vielä tiukempaa eläinsuojelulakia kuin nykyinen. Nykyinen laki on jo tiukempi kuin ihmisten oikeudet.
Verrataan esim.
kotieläimillä tilavaatimus - ihmisillä ei
kotieläimet eivät saa maata lannassa - mm vanhukset nukkuvat omassa ulosteessaan
kotieläimillä oikeus ulkoiluun - vanhuksilla ja sairailla ei useinkaan mahdollisuutta
kotieläimillä oikeus hyvään ja riittävään ruokaan - ihmiset syövät roskiksista ja ovat nälässä
kotieläimillä kivunlievitys - ihmisillä ei välttämättä
kotieläimillä oikeus kuolla kun ei voida parantaa - ihmisillä ei
ELÄINTEN OIKEUKSIA VALVOO ISO LIUTA VIRANOMAISIA JA VAPAAEHTOISIA - VALVOOKO IHMISTEN?

Tässä vain pieni lista verrattavaksi. Nyt pitäisi päättäjien pistää jäitä hattuun.

8

204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jotain_rajaa_sentään

      Ajatuksenakin eläinten oikeudet on moraaliton. Eläimillä ei voi olla oikeuksia, ihmisillä on toki velvollisuuksia eläimiin nähden.

    • usdfusdf-aka-asdfasdf

      tarkoitus on vain pyrkiä kieltämään ihmisen hoidossa olevat eläimet suomessa josta toiminnasta on delfiinit hyvä esimerkki.

    • Tervekoipi

      Moinoi

    • eläin-aktivisti

      Ihmiset vievät luonnossa eläimiltä koko ajan enemmän ja enemmän elintilaa. Maapallon väkiluku pitäisi vähentää 30 %. Siinä tavoite. Runkatkaa enemmän että syntyy vähemmän.

      • Rodunjalostus

        Juuri näin. Pitää runkata pyttyyn ne nesteet joista kehittyisi eläinsuojelijoita.


    • Vastustusonkummaa

      Eläinten oikeudet ei vie paljoakaan resursseja verrattuna ihmisen pitkiin, eri elämänvaiheiden vaatimiin resursseihin. Vain tila, ravinto, huolenpito. Pitkälti oikeuksien parantaminen sisältää vain sen, että esim. nuo ed. luetellut jo laissa olevat asiat toteutuisivat. Se ei vie keneltäkään pois yhtään mitään. Jo se, että laiminlyöntien rangaistukset olisi rankemmat, että lemmikkejä ei saisi pitää kuka tahansa siihen kykenemätön, ja että ne olisivat turvarekisterissä, pudottaisi kokonaisuutena kustannuksia. Ja tietenkin että luonnon elinympäristöt varjeltaisiin sellaisina että eläinkunta voisi säilyä. Ja: jos olet uskovainen, niin Jumala käski varjelemaan luomakuntaa. Jos et, niin tieteen näkökulmasta olet vain mutaation kautta muodostunut ylimielinen mulkku, jolla ei ole sen suurempaa arvoa kuin millään muullakaan tällä planeetalla, vaan teet pelkkkää haittaa itsellesi luontoa syrjimällä.

      • onkojärkee

        Kuulehan sie. Asia on se, että ollaan saatu tarpeekseen niistä eläinsuojelijoista jotka aiheuttavat toiminnallaan vain harmia. Lisäksi tämä säädösten viidakko on vailla todellista järkeä. Tosiesim. Tilalla kävi tarkastaja ja karsinassa oli neljä vasikkaa. Tarkastuksessa todettiin, että siinä saisi olla 3,92 eläintä eli sanoivat kolme. Tarkstajalta kysttiin, että onko vasikoiden huono olla. Vastaus oli ei, vasikat puhtaita, hyvin hoidettuja ja karsina hyvin kuivitettu, MUTTA siinä saa olla vain kolme. Tilalle tuli uusi tarkastus, jossa katsottiin onko karsinassa neljä vai kolme! Tai sitten vasikan juomanipasta ei tullut tarkastajan mielestä riittävästi vettä. Perustelujen jälkeen sanotaan kyllä näin, mutta kun säädös sanoo. Kysyisin, että annetaanko vauvalle mqaitoa isoreikäisestä tutista, sama pätee vasikan veden saannista. Isommilla asia on taas eri. Sanoppa onko tässä järkeä.


    • ÖllöhuAkbar

      Tähän on tulossa muutos. Halal -teurastus. Tosin sama koskee vääräuskoisia. Eli kurkku poikki pyristelevältä ja pää irti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1929
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      249
      1404
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe