Ex-muijani oli sitä mieltä, että koska naiset
ajavat liikenteessä hiljempaa, ovat he miehiä
parempia kuskeja. Selitys oli se, että naiset osaavat
ajaa omien kykyjensä mukaan.
En osannut vastata tuohon mitään. Ainoa mitä sain
päähäni olivat Speden sketsit naisen logiikasta.
Mitä mieltä olette kyseisen naisen näkemyksestä?
ajavat liikenteessä hiljempaa, ovat he miehiä
parempia kuskeja. Selitys oli se, että naiset osaavat
ajaa omien kykyjensä mukaan.
En osannut vastata tuohon mitään. Ainoa mitä sain
päähäni olivat Speden sketsit naisen logiikasta.
Mitä mieltä olette kyseisen naisen näkemyksestä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Well!
Sitä se on!
T. Matti
wellwellwellwell - onko sulla jokin pakkomielle tuosta ilmaisusta??
Sitten asiaan.. Ei se naisen logiikka aina häikäise, mutta ei se miehen logiikka sen kummempaa ole.. Uroksilla kun on sitten tapana hakea vähän liikaakin niitä rajojaan siellä ratin takana.. NImimerkillä auto katollaan..
Itse nainen oon ja en luokittele kylläkää naiseks itseäni auton ratissa. Mun mielestä ne naiset jotka hiljaa ajelee on liian varovaisii, sitte jos jotaa meinaa tapahtuu ni menee ihan paniikkii. Ei vaan voi ymmärtää naisia ratissa vaikka itekin periaattees semmonen olen. :)
Olen muutaman kerran joutunut polkaisemaan jarrut pohjaan edessäni olevan tohelon PYSÄHTYESSÄ! moottoritien sisäänmenorampille ikäänkuin oltaisiin jossain kadunkulmassa. Joka kerta on sählääjän paikalla istunut "nutturapää" heiluen puolelta toiselle.
Samaa sairautta olen todennut myös moottoritieltä poistuttaessa; vauhtia hiljennellään törkeästi jo itse tiealueella vaikka jarruttamiselle on turvallisuuden nimissä olemassa oma hiljennyskaistansa.
Lähes aina on asialla ollut "turvallisesti ja hiljaa" ajava nainen.
Hiljaa ajaminen ja täysin epälooginen pysähtely vaarallisissa paikoissa tuottavat turhia riskejä vaikka kaikki on tehty jonkin käsittämättömän turvallisuusajattelun kautta.
Lopputulos voi olla vääntynyttä peltiä ja ruumiita.
Valitettavasti juuri naiskuskit syyllistyvät tällaiseen. (koskee myös eräitä huru-ukkoja; "hattu tai vittu"...niinhän se meni...)
Miehetkin osaavat ajaa rajojensa mukaan. Miehillä rajat vain yleisesti ottaen ovat korkeammalla kuin naisilla. Jos nyt yleistä käsitystä peilataan, niin voisi sanoa, että varmaankin suurin osa ihmisistä pitää miehiä parempina kuskeina kuin naisia. Ja tämä oli siis yleistys. Poikkeuksia löytyy molempiin sunntiin, mutta jos katsotaan massa-tasolla, niin varmaan pitänee paikkansa.