YLEn Jääskeläiselle potkut, kuka tilalle?

YLEn oma henkilökunta on menettänyt täysin luottamuksensa Yleisradion vastaavaan päätoimittajaan Atte Jääskeläiseen. Uutisvuodon juontaja Baba Lybeck sanoo suoraan sen mitä henkilökunta ajattelee, "En koe, että hän (Jääskeläinen) voi enää jatkaa Ylen vastaavana päätoimittajana”

Olen samaa mieltä, Atte Jääskeläiselle monoa perseeseen välittömästi!

Mutta kuka tilalle? YLE on menettänyt uskottavuutensa riippumattamana tiedonvälittäjänä kansan silmissä niin pahoin, ettei sitä voida enää palauttaa jos virkaan nimitetään taas joku poliittisen broilerihautomon kasvatti tämän nykyisen mätäpaiseen tilanne.

Ehei, YLEssä tarvitaan nyt täydellinen "suursiivous" ja se voidaan aloittaa parhaiten sillä että, uusi päätoimittaja otetaan läpeensä ryvettyneen Kok-RKP-KEPU-SDP-VAS-VIHR -hyväveliverkoston ulkopuolelta.

Mielestäni tälläisiä YLEn päätoimittajan virkaan sopivia henkilöitä olisivat mm. rehellisen ja riippumattoman tiedonvälityksen puolesta taistelevien verkkojulkaisujen MV-lehden Ilja Janitskin ( http://mvlehti.net/ ) ja Vastavalkean Riikka Söyring ( https://vastavalkea.fi/ ).

Mitä mieltä te olette?
2482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Luotto on mennyt Jääskeläiseen, mutta se on mennyt jo aikoja sitten myös Ylen toimittajakuntaan, jolle on täysin mahdotonta uutisoida puolueettomasti, vääristelemättä ja mitään peittelemättä esimerkiksi maahanmuutosta, euron Suomelle aiheuttamista ongelmista, Yhdysvaltojen presidentinvaaleista jne. Joten luottoni tasan samalla tasolla Ylen johtoon kuin toimittajiin. Koko laitos pitäisi lakkauttaa nykyisessä muodossaan

Äänestä
  • MV-lehti on syytteessä valtavasta määrästä rikoksia ja Vastavalkea liiaksi itään kallellaan. Meillä isänmaallisessa edistyksellisessä Vasemmistoliitossa halveksitaan Putinin Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä maamme asiainhoitoon.

    Äänestä

  • Turhaan tuhlaat ruutiasi täällä. Teitä vasemmistolaisina esiintyviä Soroksen tsuppareita jotka hokevat rasistista venäjä-propagandaa ja puolustavat siinä sivussa globaalin rahaeliitin etuja, ei kukaan pysty enää ottamaan todesta.

    Äänestä

Perussuomalaisten uskonnollinen johtaja Timo Soini ja Keskustan uskonnollinen johtaja Juha Sipilä ovat yhteistyössä hallituksessa tuhoamassa suomalaista sananvapautta ja kiristämässä Yleisradion toimintaedellytyksiä. Heidän sidoksensa kiteytyy Sipilän omiin sanoihin hallitusta muodostettaessa: "Hyvin veli todistaa."

Tärkeintä ja suorastaan välttämätöntä on, että seuraava johto ei ole minkään nykyisen hallituspuolueen jäsenenä tai ohjailtavissa. Maamme maine ei sitä kestäisi.

Kansan Uutiset on se hallituksen propagandasta riippumaton media, jonka ansiosta nykyinen sananvapautta kohtaan valtiovallan taholta harjoitettu painostus ja pääministerin henkilökohtaista esteellisyyttä koskevat lukuisat kantelut saivat alkuunsa.

Sirpa Puhakka olisi erinomainen valinta Yleisradion johtoon.

Koulutukseltaan Puhakka on yhteiskuntatieteiden maisteri. Vuosina 1976–1995 Puhakka työskenteli ilmoitusmarkkinoinnissa, toimittajana ja toimitussihteerinä lehdissä Turun Päivälehti, Kansan Uutiset, Pohjois-Karjala, Itä-Savo ja Ydin. Hän oli Ydin-lehden päätoimittaja 2004–2007. Vuoden 2015 alusta hän on toiminut Kansan Uutisten päätoimittajana.

Vuonna 1995 Puhakka palkattiin Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän tiedottajaksi ja 2001 hänet valittiin samaan tehtävään itse puolueessa. Vuonna 2003 Puhakka siirtyi viestintäpäälliköksi Solaris-lomat-yhdistykseen.

Puhakka on ollut Yleisen Lehtimiesliiton puheenjohtaja 2006–2008, Kulttuuri-, mielipide- ja tiedelehtien liiton puheenjohtaja 1993–1995 ja Tutkivat journalistit -yhdistyksen puheenjohtaja 1994–1995.

Onko Suomella varaa jättää tällaisen ihmisen kyvyt hyödyntämättä tässä haasteellisessa tilanteessa? Ainoa este Puhakan valinnalle olisi poliittinen sopivuus ja oikeistohallituksen häikäilemätön mielipidevaino toisinajattelijoita kohtaan.

Äänestä
  • "Kansan Uutiset on se hallituksen propagandasta riippumaton media, jonka ansiosta nykyinen sananvapautta kohtaan valtiovallan taholta harjoitettu painostus ja pääministerin henkilökohtaista esteellisyyttä koskevat lukuisat kantelut saivat alkuunsa."

    Kohu lähti kylläkin liikkeelle Suomen Kuvalehden uutisesta, ei suinkaan Kansan Uutisten.

    "Sirpa Puhakka olisi erinomainen valinta Yleisradion johtoon."

    Eiköhän tämä tapaus Jääskeläinen jo osoittanut kaikille, että YLEn ei pidä enää jatkossa edistää minkään yhden suunnan politiikkaa, ei vasemman eikä oikean, ei hallituksen eikä opposition. Tästä syystä Sirpa Puhakka olisi se vihoviimeinen vaihtoehto YLEn johtoon.

    Äänestä

  • Monta kehitysmaamuslimi rikollista Kansan Uutiset on paljastanut, niinpä ei yhtään. Kansan Uutist on yhtä kaukana propagandasta kun Neuvostoliitto oli.

    Äänestä

  • Pari.huomiota kirjoitti:

    "Kansan Uutiset on se hallituksen propagandasta riippumaton media, jonka ansiosta nykyinen sananvapautta kohtaan valtiovallan taholta harjoitettu painostus ja pääministerin henkilökohtaista esteellisyyttä koskevat lukuisat kantelut saivat alkuunsa."

    Kohu lähti kylläkin liikkeelle Suomen Kuvalehden uutisesta, ei suinkaan Kansan Uutisten.

    "Sirpa Puhakka olisi erinomainen valinta Yleisradion johtoon."

    Eiköhän tämä tapaus Jääskeläinen jo osoittanut kaikille, että YLEn ei pidä enää jatkossa edistää minkään yhden suunnan politiikkaa, ei vasemman eikä oikean, ei hallituksen eikä opposition. Tästä syystä Sirpa Puhakka olisi se vihoviimeinen vaihtoehto YLEn johtoon.

    Puoluepoliittinen sitoutumattomuus on kulloisenkin valtarakenteen tukemista.

    Äänestä

  • Pari.huomiota kirjoitti:

    "Kansan Uutiset on se hallituksen propagandasta riippumaton media, jonka ansiosta nykyinen sananvapautta kohtaan valtiovallan taholta harjoitettu painostus ja pääministerin henkilökohtaista esteellisyyttä koskevat lukuisat kantelut saivat alkuunsa."

    Kohu lähti kylläkin liikkeelle Suomen Kuvalehden uutisesta, ei suinkaan Kansan Uutisten.

    "Sirpa Puhakka olisi erinomainen valinta Yleisradion johtoon."

    Eiköhän tämä tapaus Jääskeläinen jo osoittanut kaikille, että YLEn ei pidä enää jatkossa edistää minkään yhden suunnan politiikkaa, ei vasemman eikä oikean, ei hallituksen eikä opposition. Tästä syystä Sirpa Puhakka olisi se vihoviimeinen vaihtoehto YLEn johtoon.

    Kyseessä ei ole "kohu", vaan se on syventynyt kriisiksi.

    Kriisi ei alkanut Suomen Kuvalehdestä, joka syvensi Yleisradion uutista, joka puolestaan oli aiemmin hyödyntänyt Kansan Uutisten tutkivaa artikkelia pääministerin esteellisyyttä koskien. Tämä julkaistiin viime viikon torstaina.

    Äänestä

Olen samaa mieltä, eli potkut jääskeläiselle.

Äänestä
  • Atte on pahasti ryvettynyt nuorisomaalaisliittolainen - poistoon

    .

    Äänestä

Joutaisko Hänninen pulloltaan?

Äänestä
  • Tai joutasiko paavo??? ei tarttisi enää ryyypätä olympia tukiaisia, voisi ryypätä ihan reilusti ylen tukiaisia.

    Äänestä

Hhe osuvasti sanottu hhe

Äänestä

Sipilän apupoika Järveläinen kassankautta?

Äänestä

Susanne, Susanne, Susanne! Pysy aina pikkususannena..

Äänestä

Minulla on sellainen tuntu, että olen nähnyt tämän tuhansia kertoja.

Kun iso pomo on kaatumassa, hän alkaa valuttaa syytä pienempiensä niskoille. Jääskeläisen erottaminen olisi Sipilän pelastamista jatkoajalle. Sipilän erovaatimus on täysin perusteltua kaikkien paitsi hampaattomaksi pelotellun median mielessä.

Sen jälkeen kun Sipilästä ja oikeistohallituksesta päästään, voidaan pohti Jääskeläisen asemaa. Katukauppaa ei kitketä ampumalla katukauppiaita kiväärillä.

Äänestä
  • Maria Ahosen ja Riikka Uosukaisen rooli mielenkiintoinen esim. Stillerin tapauksessa.

    Äänestä

  • Kyse ei ole Sipilän pelastamisesta, vaan siitä, että Yleisradion johdolle pitäisi myös antaa kenkää kuten pääministerillekin. Jokainen YLEn päällikkö, joka on osallistunut sensurointipäätöksen tekoon, on häpäissyt oman mediansa ja paljastanut miten Putin trolli-uutisillaan meuhkannut valtamedia onkin vain poliittinen propagandatorvi, joka noudattaa annettuja poliittisia käskyjä uutisointinsa suhteen.

    Olisikin nyt hauska kuulla myös niiden päätoimittajien kommentteja, jotka ovat YLEn rinnalla paukutelleet rintaansa ja uhonneet olevansa se "luotettava valtamedia". Vieläkö he kehtaavat puhua Valemediasta ja Valesivustoista, ja muusta vastaavasta, kun se meidän kaikkien suurin ja "luotettavin" media on nyt paljastunut pelkäksi poliittisesti ohjatuksi propagandapajaksi.

    Äänestä

Ja puolueettomuus kunniaan kuten V-liitossa tapana on !
"YLEn Jääskeläiselle potkut, kuka tilalle?"

"Vuonna 1995 Puhakka palkattiin Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän tiedottajaksi ja 2001 hänet valittiin samaan tehtävään itse puolueessa. Vuonna 2003 Puhakka siirtyi viestintäpäälliköksi Solaris-lomat-yhdistykseen."

Nyt jos koskaan on aika siirtyä "Hellnrinkien" kolisteluun ?
Puolueettomuushan ei voi olla kyseenalainen jos V-liitto saisi snalla johtopaikat. Siitähän on historiassa vahva näyttö. Se ihana 60 luvulla alkanut "suomettaminen" pitäisi saada jatkumaan. Vaan kun se parlamentaarinen voima asuu kansassa ei "puoluebyroossa" !
Varjelkoon "kaitselmus" meitä tuolta "punataudilta" !!

Äänestä
  • "Varjelkoon "kaitselmus" meitä tuolta "punataudilta !!"

    Hyvin sanottu! Suomi ei todellakaan tarvitse uutta Repo-radiota

    http://www.reporadio.fi/video.php

    Äänestä

Suomettumista ovat harjoittaneet keskusta, demarit ja kokoomus, sekä 1968, että 1991, että 2016. Vasemmistoliitto on puoli vuosisataa ainoana johdonmukaisesti vastustanut venäläistämispyrkimyksiä. CIA vain pyrkii antamaan toisen kuvan.

Äänestä

VASEMMISTOLIITTO VAATII KOLMEA SEURAAVAA ASIAA:

1. Vasemmistoliitto vaatii ensinnäkin avointa ja perusteellista selvitystä Sipilän ja Ylen välisestä viestinvaihdosta Sipilälle viestejä lähettäneiden yksittäisten kansalaisten yksityisyyttä suojellen.

2. Toiseksi Vasemmistoliitto vaatii, että valtiosihteeri Paula Lehtomäen perheen omistussuhde ja mahdolliset muut sidonnaisuudet Talvivaaraan ja Terrafameen selvitetään julkisesti.

3. Kolmanneksi Vasemmistoliitto vaatii, että pääministeri Sipilä julkistaa välittömästi niin sanottujen rahoituskuoriensa sisällön ja kaikki muut mahdolliset sellaiset omistukset, joista hän ei ole aiemmin julkisesti kertonut.

Lue lisää oikeistohallituksen propagandasta vapaasta mediasta:

http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3637887-li-andersson-vaatii-paaministeria-julkistamaan-sidonnaisuutensa-myos-valtiosihteeri-lehtomaen-kytkoksista-kysymyksia

Äänestä

"Luotto+on+mennyt+Jääskeläiseen,+mutta+se+on+mennyt+jo+aikoja+sitten+myös+Ylen+toimittajakuntaan,+jolle+on+täysin+mahdotonta+uutisoida+puolueettomasti".Koska+monopoliasemassa+olevaan+valtion+tiedotukseen+on+voinut+luottaa+?Aivan+yhtä+vähän+iso+osa+kuuntelijoista+ja+katselijoista+uskoo+"viralliseen"+tiedottamiseen.+Aikoinaan+kun+kuljeskelin+"Itäblokissa"+oli+samanlainen+suhtautumistapa+valtion+tiedotukseen+vallalla+kuin+täällä+nyt+on.+"Suur-Saksan"+tiedottamiseen+ja+tiedotukseen+olan+liian+nuori+ottamaan+kantaa+paikalla+kuulleena+mutta+elokuvat+ja+kirjallisuus+kyllä+antaa+siitä+kuvan.+Olemmehan+nyt+sen+"Eurooppalaisen+perheen+jäsen".+Marssin+sanoin+"Soi+raikuen+torvet+ja+rummut".+Selityksiä+kyllä+löytyy+kuten+"Radio+Jervanista"+aikoinaan.Sieltähän+kysyttiin+"+Moskovan+radio+kertoo+lihan+tuotannon+lisäyksen+olevan+323%+kuitenkaan+sitä+ei+ole+kaupoissa+eikä+kaapeissamme"?Radio+Jerevan+vastaa:"Leningradissa+katuosoitteessa+Puskina+321+on+myymälä+"Nuori+insinööri"+siellä+on+saatavissa+välijohtoa+joka+yhdistää+radion+ja+kaapin+ja+lihaa+on+silloin+sekä+radiossa+ja+kaapissa".Aivan+sama+on+luotettavuus+YLE+n+uutisoinnissa+!

Äänestä

Äärioikeisto jaksaa jauhaa Neuvostoliitosta.

Miksi?

Koska kaikki kritiikki mikä onnistutaan kääntämään menneisyyteen, on pois nykyisyydestä. Nykyisyyttä on Venäjä, joka tukee Länsi-Euroopan äärioikeistoa.

Yleisradion johto on tähän asti jollakin lailla selviytynyt Sipilän johtaman uskonnollisen oikeiston mediaa vastaan suunnatusta valtiojohtoisesta painostuksesta. Jääskeläinen on kuitenkin selvästi myöntyväisyysmiehiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kattokärpänen kirjoitti:

YLEn oma henkilökunta on menettänyt täysin luottamuksensa Yleisradion vastaavaan päätoimittajaan Atte Jääskeläiseen. Uutisvuodon juontaja Baba Lybeck sanoo suoraan sen mitä henkilökunta ajattelee, "En koe, että hän (Jääskeläinen) voi enää jatkaa Ylen vastaavana päätoimittajana”

Olen samaa mieltä, Atte Jääskeläiselle monoa perseeseen välittömästi!

Mutta kuka tilalle? YLE on menettänyt uskottavuutensa riippumattamana tiedonvälittäjänä kansan silmissä niin pahoin, ettei sitä voida enää palauttaa jos virkaan nimitetään taas joku poliittisen broilerihautomon kasvatti tämän nykyisen mätäpaiseen tilanne.

Ehei, YLEssä tarvitaan nyt täydellinen "suursiivous" ja se voidaan aloittaa parhaiten sillä että, uusi päätoimittaja otetaan läpeensä ryvettyneen Kok-RKP-KEPU-SDP-VAS-VIHR -hyväveliverkoston ulkopuolelta.

Mielestäni tälläisiä YLEn päätoimittajan virkaan sopivia henkilöitä olisivat mm. rehellisen ja riippumattoman tiedonvälityksen puolesta taistelevien verkkojulkaisujen MV-lehden Ilja Janitskin ( http://mvlehti.net/ ) ja Vastavalkean Riikka Söyring ( https://vastavalkea.fi/ ).

Mitä mieltä te olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu