Jos haluat että kehittyy ryhdy itse tiedemieheksi tai insinööriksi. Yleisesti ottaen teidän vaatimukset niistä on naurettavia. Tekniikan kehitystä pitäisi jarruttaa.
Teidän tekniikan/tieteen kehittämisvaatimuksista
8
173
Vastaukset
- Warp-1
Tekniikan kehitystä pitää tietysti kiihdyttää jatkuvasti, koska se on ainoa keino, jolla ihmiskunta ylipäätään säilyy olemassa vähänkään pidemmällä tähtäyksellä (eli selviää esimerkiksi ajoittain toistuvista megaluokan luonnonkatastrofeista, joita ei pystytä torjumaan millään muilla keinoilla ja joita tulee vastaan aina vain pahempina ajan funktiona). Tuossa suhteessa ei ole mitään valinnanvaraa, eikä aikaa perinteiseen löysäilyyn, mässäilyyn ja uskonnolliseen haihatteluun ole loputtomasti. Erityisesti tarvitaan ns. suuria teknologisia läpimurtoja liittyen mm. kvanttimekaniikkaan ja informaatioteknologiaan.
Sen vuoksi puheet tieteen ja tekniikan kehityksen hidastamisesta ovat itsetuhoisia ja yleensä niitä esittävät älyllisen jakauman pohjalla lojuvat yksilöt, joita on tietysti muutenkin aivan liikaa. Yksikään ihmiskunnan ongelmista ei johdu tekniikasta itsestään, vaan tekniikan kehittymättömyydestä tai ihmisistä, jotka vaativat tarpeetonta tekniikkaa tai käyttävät tekniikkaa tarpeettomilla tai suorastaan typerillä tai vaarallisilla tavoilla, joita tapoja tosiaan on typerryttäviä määriä. Myös ala-arvoisesti toimivaa tekniikkaa on tietysti niin paljon kuin sitä vain onnistutaan myymään. Siis, kaikenkaikkiaan, eihän se ole tyhmä, joka kehittää tekniikkaa, vaan se, joka onnistuu ampumaan sillä itseään jalkaan.
Kaikeksi onneksi noista pitämisiä koskevista ilmeisistä erilaisista mielipiteistä ja tekniikan soveltamiseen liittyvistä ongelmista riippumatta, todellinen tekninen kehitys kiihtyy, koska kyseessä on ns. teknologinen imperatiivi. Tämä on osa ihmislajin evoluutiota. Voitaisiin melkein sanoa, että ihmisen olemassaolon tarkoitus on tekniikan kehittäminen, koska vain se mahdollistaa ihmiskunnan muistisisällön säilymisen. Eli, koska oikeasti toimivat tekniikat joka tapauksessa tuottavat myös lisäarvoa, niin niiden soveltaminen lisääntyy jatkuvasti mahdollistaen lajin olemassaolon jatkumisen pidempään, kuin mikä muuten olisi mahdollista.
Esimerkiksi tekniikka korvaa ihmisiä työnteossa, jolloin yhä suurempaa osaa ihmisistä ei tarvita enää mihinkään. Siitä taas on suuri hyöty, koska ihmisten määrää voidaan vähentää ja siten luonnonvarojen ylikulutusta pienentää. Lisäksi, jos ja kun vain älykkäimmät ja terveimmät jätetään jäljelle; kuten tietysti tulee toimia, niin kehityksen kiihtymisen edellytykset parantuvat entisestään. Tulevaisuudessa tarvittaneen lähinnä superälykkäitä matemaatikoita, jotka voivat tietysti myös olla kyborgeja ja siten fyysisesti suorituskykyisiä.
Jos viittaat epärealistisilla vaatimuksilla Kurzweilin ennustuksiin siitä, että tekoäly ottaisi maailman hallintaansa noin vuoteen 2045-2050 mennessä (joihin tosin tuskin viittaat ottaen huomioon kirjoitustaustasi), niin niissä ei itseasiassa olekaan kysymys vaatimuksista, vaan ennustuksista ja ne voivat tosiaan olla ylioptimistisia, missä tapauksessa joudumme sietämään tätä vanhaa tyhmää maailmanmenoa vielä ainakin vähän aikaa. Yksittäisen tietokoneen laskentateho yltänee tavanomaisellakin kehityskaarella kuitenkin ihmisen tasolle noin vuonna 2045 ja ihmiskunnan tasolle ehkä noin vuonna 2080.
Kuitenkin, jos esimerkiksi kvanttitietokone onnistutaan skaalaamaan ennen noita aikoja, niin sen laskentateho on niin suuri, että Kurzweilin ennustus voi toteutua. Käytännössä laskentateho on tuossa tapauksessa niin suuri, että koko ihmiskunta ei edes yhdessä pysty ymmärtämään laskennan etenemisestä kuin hölkäsen pöläyksen. Ihmiskunta voisi kaiketi periaatteessa toimia itsetuhoisesti ja olla käyttämättä tuota laskentatehoa, mutta siten toimiminen vain nopeuttaisi sen itsensä tuhoutumista, mitä tietysti esimerkiksi monet uskonnolliset sekopäät toivovatkin. Onkin mielenkiintoista, miten osa ihmislajista on rappeutunut älyllisesti aivan kelvottomalle tasolle teknologisen kehityksen tarjoaman sateenvarjon alla.- Älynatsismi
Edellisen perusteella transhumanismilla näyttää olevan ideologisia yhteyksiä eugeniikkaan ja epäkelpojen yksilöiden karsimiseen geenipoolista - joka ilman tekniikan mahdollistamaa, aiheuttamaa ja ruokkimaa nykyelämän sohvaperunamaisuutta muuten toteutuisi aivan omalla painollaan.
Yleisesti, mitä tyhmempi ja epäkelvompi, sitä enemmän kiinni laitteissaan.
Lajin tulevaisuuden hirttäminen johonkin tekniikkaan on kaikkien munien panemista samaan koriin ja perusteetonta uskomista ettei mene rikki. Tekniikalla on kehitetty joukkotuhoaseita joilla pystytään koko maapallo tuhoamaan moneen kertaan. Et sitten nähdään miten käy.
- fda
L.J.H kirjoitti:
Tekniikalla on kehitetty joukkotuhoaseita joilla pystytään koko maapallo tuhoamaan moneen kertaan. Et sitten nähdään miten käy.
Eipä ole tosiaan mikään Jumala kiinnittänyt huomiota tämän planeetan asioihin. Ihmisten tulisi kehittää teknologiaa ettei ajauduta katastrofista toiseen joita lyhytnäköisellä hyötyajattelulla ja uskonsodilla(luen tähän myös ideologiat) on saatu aikaiseksi.
fda kirjoitti:
Eipä ole tosiaan mikään Jumala kiinnittänyt huomiota tämän planeetan asioihin. Ihmisten tulisi kehittää teknologiaa ettei ajauduta katastrofista toiseen joita lyhytnäköisellä hyötyajattelulla ja uskonsodilla(luen tähän myös ideologiat) on saatu aikaiseksi.
"ettei ajauduta katastrofista toiseen......ja uskonsodilla(luen tähän myös ideologiat)-....."
Tekniikalla pystytään myös aiheuttamaan katastrofeja ja jos toinen maailmansota olisi käyty puukoin ja puntarein olisi saatu vähemmän pahaa aikaiseksi.- Lappik
Supistinen superäly on mahtava.
http://suppelaiset.blogspot.fi/2013/07/superalyn-rakentamisesta.html - tekniikkaa
Ei puukoin vaan ilman tekniikkaa primitiivit olisivat hakanneet toisiaan käteen sattuvilla kepeillä ja kivillä. Sota olisi rajoittunut kahteen tai kolmeen eri heimoon, jotka olisivat tappaneet miehet, lapset ja vieneet naiset.
- alfa123om22
Ihmiskunnan lisäksi maapallolla on eläinkunta, joka on agressiivista, psykopaattista ja järjetöntä sekä helposti ehdollistettavaa laatua. Kyse ei ole ihmiskunta vastaan koneet, vaan ennemmin ihmiskunta vastaan eläinkunta. Väärät koneet eläinkunnan käsissä on tuhoisa yhtälö.
Ihmiskunnan etu on vaikea saavuttaa kun Jumalakin, joka on Jupiterista lähtöisin; on alusta alkaen ollut Aadamia eli ihmiskuntaa sukupuuttoon ajava voima. Koko tämä ihmisen perustama maapallo on alienin toimesta ehdollistettu tuhoamaan ihmiskuntaa.
Alieneilla ja eläinkunnalla on paha yliote.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1321624- 381542
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa601296- 681275
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2021058Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2641042- 691034
- 74945
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16890Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106868