Työmaalla oli lokakuussa 1540 ulkomaista työntekijää, mutta vain sata paikallista, Hjallis Harkimo kirjoittaa blogissaan.
http://www.ksml.fi/talous/Harkimo-ihmettelee-Miksei-Äänekosken-biotuotetehtaan-työmaa-työllistä-keskisuomalaisia/886464
http://www.ksml.fi/talous/Harkimo-ihmettelee-Miksei-Äänekosken-biotuotetehtaan-työmaa-työllistä-keskisuomalaisia/886464
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tehtaalla ei ole varaa pitää laiskoja ja huonoja työntekijöitä.
"Hyvät" työmuurahaiset lisäävät ilmaa betoniin ja taas tutkitaan ja puretaan
"Hyvät" työmuurahaiset ovat suomalaisia ammattitaidottomia SAK:n aivopesemiä nilkkejä jotka yrittävät ajaa yrityksen konkurssiin. Siksi en palkkaa koskaan ketään suomalaista duunaria töihin. Tekevät mokomat sutta ja sekundaa jos ei katso koko ajan vierestä.
Missä ne asuivat?
No Vesitornissa ja vesilaitoksella asumisen seurauksista päätellen. Mahat kuralla jo monta viikkoa kanta Äänekoskelaiset. Että silleen.
rajan takaa tulee halpis työvoimaa.
Yksi mikä tuossa mättää on että työpaikat ovat vuokratyöfirman kautta. Se on aivan turha kusettaja välissä. En itsekään hae vuokratyöpaikkaa jos jotain muuta on tarjolla. Vuokratyöpaikassa on orjakauppiaan armoilla ilman normaalin työpaikan irtisanomissuojaa ja terveydenhuoltoa.
Suomalaista ei uskalla palkata kuin vuokratyöfirman kautta kun ammattitaidottomasta saikuttajasta ei muuten pääse eroon. Nykytilanne on seurausta ammattiliittojen joustamattomuudesta työelämässä. Missään muussa maassa ei ole yleissitovia työehtosopimuksia kuin Suomessa ja se näkyy työttömien määrässä. SAK ja muut ovat syypäitä korkeaan työttömyyteen. Mutta sitä saa mitä tilaa.
Ihan sama irtisanomisaika on vuokrafirman kauttakin ja muutenkin tes on sama.
Älä osta suomalaista ruokaa ja älä käytä suomalaista työvoimaan niin elät hyvää elämää.