Ilmeisin Jumalan olemassaolon todistus

Alun perin avasin tämän katolilaisuus-palstalle, mutta koska katolilaisia ei näytä kiinnostavan , niin siirretään tämä aihe tänne, johon se paremmin kuuluukin.

Prima via: ”ilmeisin” tapa todistaa Jumalan olemassaolo

http://www.areiopagi.fi/2016/11/prima-via-ilmeisin-tapa-todistaa-jumalan-olemassaolo/

Varmaan tuttua katolilaisille, mutta jos on jollekulle tuntematon, niin laitan tälle palstalle. Mielestäni kannattaa lukea ihan yleissivistyksenkin vuoksi. Siis aineen määrittävä tekijä on potentiaalisuus, mutta Jumala on puhdas aktuaalisuus ja vain aktuaalisuudet tekevät potentiaalisuuksista aktuaalisuuksia.

3

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puhutaansuomeajossopii

      Jumala on puhdas aktuaalisuus ja vain aktuaalisuudet tekevät potentiaalisuuksista aktuaalisuuksia

      Mitä haluat sanoa, Osaat latinaa, tai mitä kieltä nämä ovat.
      En kummastele jos ei kiinnosta

      • Kannattaa lukea tuo areiopagin kirjoitus. Se on suomen kielellä kirjoitettu. Mielestäni hyvin kirjoitettu. Itse asiasta voi toki olla eri mieltä.


    • Tuossa kirjoituksessa kiinnittyy huomio essentiaalisesti järjestäytyneeseen ketjuun. Ketju ei yleensâ ole ajallinen vaan syyt ja seuraukset ovat välttämättömässä yhteydessä toisiinsa kuten veden kiehuminen kattilassa kun tuli kuumentaa kattilaa.

      "Vain tuli omaa tässä vertikaalisessa tai hierarkkisessa ketjussa ensisijaista lämpenemisen voimaa, kattilan ja sen sisältöjen omatessa ainoastaan välineellistä (instrumentaalista) lämpenemisen voimaa."

      Käsittääkseni eräs essentiaalinen ketju on myös ...kvarkit-atomit-molekyylit...

      Ketjun jäsenet voivat siis olla olemassa samaan aikaan.

      Akvinolainen ei siis etsinyt perimmäistä syytä kaukaa menneisyydestä (deismi?) vaan juuri tästä hetkestä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe