Ilmeisin Jumalan olemassaolon todistus

Alun perin avasin tämän katolilaisuus-palstalle, mutta koska katolilaisia ei näytä kiinnostavan , niin siirretään tämä aihe tänne, johon se paremmin kuuluukin.

Prima via: ”ilmeisin” tapa todistaa Jumalan olemassaolo

http://www.areiopagi.fi/2016/11/prima-via-ilmeisin-tapa-todistaa-jumalan-olemassaolo/

Varmaan tuttua katolilaisille, mutta jos on jollekulle tuntematon, niin laitan tälle palstalle. Mielestäni kannattaa lukea ihan yleissivistyksenkin vuoksi. Siis aineen määrittävä tekijä on potentiaalisuus, mutta Jumala on puhdas aktuaalisuus ja vain aktuaalisuudet tekevät potentiaalisuuksista aktuaalisuuksia.

3

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puhutaansuomeajossopii

      Jumala on puhdas aktuaalisuus ja vain aktuaalisuudet tekevät potentiaalisuuksista aktuaalisuuksia

      Mitä haluat sanoa, Osaat latinaa, tai mitä kieltä nämä ovat.
      En kummastele jos ei kiinnosta

      • Kannattaa lukea tuo areiopagin kirjoitus. Se on suomen kielellä kirjoitettu. Mielestäni hyvin kirjoitettu. Itse asiasta voi toki olla eri mieltä.


    • Tuossa kirjoituksessa kiinnittyy huomio essentiaalisesti järjestäytyneeseen ketjuun. Ketju ei yleensâ ole ajallinen vaan syyt ja seuraukset ovat välttämättömässä yhteydessä toisiinsa kuten veden kiehuminen kattilassa kun tuli kuumentaa kattilaa.

      "Vain tuli omaa tässä vertikaalisessa tai hierarkkisessa ketjussa ensisijaista lämpenemisen voimaa, kattilan ja sen sisältöjen omatessa ainoastaan välineellistä (instrumentaalista) lämpenemisen voimaa."

      Käsittääkseni eräs essentiaalinen ketju on myös ...kvarkit-atomit-molekyylit...

      Ketjun jäsenet voivat siis olla olemassa samaan aikaan.

      Akvinolainen ei siis etsinyt perimmäistä syytä kaukaa menneisyydestä (deismi?) vaan juuri tästä hetkestä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      219
      5016
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2705
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1480
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1292
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      155
      1185
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe