<kiusaajan huoltaja ilmoitti heti keskustelun alussa, että homottelu on ihan oikein eikä siinä ole mitään pahaa.
>
olisi hauska tietää mikä tällaisen kasvatuksen saaneesta tulee 'isona'....
http://www.lansivayla.fi/artikkeli/463498-raju-homokiusaaminen-tuhosi-lukiolaisen-elaman-vantaalla-hs-vuosikausien
>
olisi hauska tietää mikä tällaisen kasvatuksen saaneesta tulee 'isona'....
http://www.lansivayla.fi/artikkeli/463498-raju-homokiusaaminen-tuhosi-lukiolaisen-elaman-vantaalla-hs-vuosikausien
Vastaukset 29
Vanhimmat
Eihän siinä ole mitään pahaa. Mutta muista aina: ei ole homoa niin kauan kun eivät kivekset koske.
Homous oli mielisairaus vielä vuonna 1981.
televisiossa on totuus
"Kiusaajan huoltajan mielestä tämä ei ollut tehnyt mitään pahaa, sillä myös televisio-ohjelmissa homotellaan."
Toivottavasti huoltaja ei kaikkea televisiossa näkemäänsä pidä hyväksyttävänä. Mutta varmaa on se. että kiusaajaa on homoteltu kotona
Kiusaaminen on sukuvika
työtön, suomi24-palstalla viihtyvä, roskisdyykkari
Tai röyhkeä, ohikiilaava kansanedustaja.
en ymmärrä miksi lukiossa riittää enää virtaa kiusata jotain. kannattaisiko vaikka kiristää sitä opetussuunnitelmaa sen verran, ettei paukut riitä enää muiden kiusaamiseen. vaikka sellainen vanhanaikainen tenttiviikko, jossa oli kurssin jälkeen neljä tenttiä peräkkäin samalla viikolla.
No hei, kyse on vantaasta...
Kiusaajista tulee yleensä eliitin jäseniä tai ainakin kansanedustajia.
Aivan samaa mieltä. <<kiusaaja pärjää elämässä ja siksi kakaroista koitetaan tehdä kiusaajia.
Kiusaajat pitäisi heittää ulos koulusta : Se vitun kakara täytyy saada ulos ja vittu heittää ulos ihan totaalisesti. Mikään muu ei auta kuin raaka peli. Tänne työelämään eikä mihinkään yhteiskuntaan ei tarvita enään yhtään sekopäistä.
Kansanedustajat pitävät omista eduistaan huolta pääasiassa eivätkä osallistu talkoisiin millään tavalla. Ne eivät ota itseltään pois mitään muuta kuin köyhiltä. Ei lähde sopeutumiseläkkeistä mikä on ihan turha ja jumalattoman suuri jostain vitun muutaman vuoden paskan puhumisesta. Eivät tinkineet edes pikkujouluista vaan kaikki niiden pitää saada vaikka köyhiltä otetaan pois.
Katsokaa kuinka niiltä itseltään ei oteta pois yhtään mitään muuta kuin korotetaan etteivät ne joudu köyhyysloukkuun.
Kuka vittu niitä äänestää oikein sinne ja minä lopetin äänestämisen jo kymmenen vuotta sitten, Oli kuka sitten tahansa niin omia etujaan ne ajavat ja paskaa puhuvat. Jotkut vitun köyhät äänestävät vielä kun kuvittelevat jonkun puhuvan totta.
Rikkaat eivät ota koskaan pois itseltään saavutettuja etuja. Tänne ei kannata enään köyhäksi syntyä
Tuosta jutusta ei selviä, oliko nimittely aiheellista, eli oliko kaveri homo. Jos oli hetero, tuomitsen syvästi.
Homoa saa kutsua homoksi ja heteroa heteroksi. Eikö vain?
Tytön haukkuminen tytöksi tai pojan haukkuminen pojaksi pitää kriminalisoida. Mehän olemme kaikki feministi-hennejä.
Ko. tapauksessa kiusaamisen aloittaja olisi pitänyt ohjata perheineen hoitoon jossa olisi selvitetty perheensisäiset mahdolliset ongelmat. Lapsi oireilee usein pahaa oloaan muita kiusaamalla ja syynä voi olla perheensisäiset ongelmat ja niissä voi olla moninainen kirjo. Aikainen puuttuuminen on tärkeää koska kiusaamisen promoottori villitsee myös muun ryhmän kiusaamaan jotakuta promoottorin valitsemaa kohdetta.
Kiusaaminen on ihan ok jos kiusaaja sietää kodin putkimiestä maitonsa joukossa.
Jos on tyttö, niin siitä voi tulla koulun rehtori.
kiusaajasta en tiedä, mutta isänsä taitaa olla homo
Lauerma; Suomessa surmataan joka vuosi homottelun takia 3 henkilöä
Sieltähän ne mallit ja tavat opitaan : kotoa
Hallitus ei ole tehnyt mitään koulu/työpaikkakiusaamisen lopetettamiseksi.
Tuo on yleensä tyypillistä, että uhrille sanottaan, että hänen tulee vain sietää kiusaamista / herjaamista !
Tietenkään se ei näin ole !
Turpiin kiusaajalle joko oppilaalta tai hänen vanhemmiltaan olisi muuttanut tilannetta
Koulussa kiusaajasta tulee armeja/työpaikkakiusaaja :(
Eli tuollaiselle tulisi antaa kuula kalloon.
Ihmettelen tätä Imatrana ampumisia. kun oikeasti syyllisiäkin olisi voinut ampua
Osasta ainakin tuli opettajia.
No siitä tulee Jyrki Katainen. Että silleen.
Kiusaajien tarkoitus on tehdä tuosta pojasta homo, kuten he herjaavat
Toivotaan ., että kiusatulla on hyvä Isä suhde, joten häntä ei saada pakolla ajettua homouteen.
Sanoja ensin oli minun kouluaikana se tavallinen vastaamistapa ja samaa voi tässäkin tapauksessa sanoa.
todistetusti ministeri?
Osa minun muinaisen kouluaikani kiusaajista kuoli huumeisiin jo vuosia sitten. Moni on varmaan myös menestynyt hyvin. Osa kiusaajista oli lähtöisin hyvistä peheistä, sporttisia, sosiaalisesti lahjakkaita ja kohtuullisen älykkäitä.
Ne kaikki jäävät kakaroiksi, sellainen on persoonallisuuden kehityshäiriö.
Näin niitä stubeloja syntyy.
Kyttiähän niistä yleensä tulee, joistakin käteisiä ja vajaavuoria, pahmmillan ei edes kasva vaan tulee putina.