Videovertailussa led-valoissa näkyy kuin sumua. H4 hyvä, mutta lyhyt, laser selvästi paras. 1:15 jälkeen erot näkyy selvästi. Ei kai tuossa videolla ole oikeasti sumua, luulisi kuvatun samanlaisissa olosuhteissa.
http://www.iltalehti.fi/iltvautot/201611250125604_v1.shtml
http://www.iltalehti.fi/iltvautot/201611250125604_v1.shtml
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siinähän sanottiin, että testin aikana sää oli hieman kostea. Tuo sumuisuus johtunee Led-valoista lähteneellä hajavalolla, joka heijastuu "sumusta".
Jos sama sää kaikilla, muilla "sumu" ei näy häiritsevästi. Katse kohdistuu helposti kaikkeen tuollaiseen, höyryisen lasinkin läpi on vaikea katsoa. Ledeistä tulee tosiaan hajavaloa joka häiritsee vastaan tulevissa autoissa tai jarruvalot takana, pitäisi olla tehokkaat linssit jotka ohjaisi valon oikein. Itse en ole ajanut autolla missä led-valot.
Laajaa+kokemusta+LEDeistä+ei+ole,+kun+vasta+ensimmäiset+asensin.+Mutta+tässä+tapauksessa+neljään+xenoniin+verrattuna+LEDien+valovirta+on+30+%+xenoneita+suurempi,+silti+200+metrissä+valovoima+suoraan+auton+edessä+20+%+pienempi.+Silmämääräisesti+arvioiden+häikäisyä+LEDeissä+enemmän,+kuten+nokan+eteen+alle+sataan+metriin+muodostuvasta+kirkkaasta+läiskästäkin+saattaa+arvata.+Tämä+valokuvion+etupainotteisuus+näkyy+monien+LED+valojen+valokuviossa.
Kannattaiskohan vähän opiskella mitä valo on, niin ei tarvitse keksiä ihan höpöjuttuja.
Ei se valo tiedä, millä menetelmällä se on tehty.
Ei niin. Ja juuri siksi valaisimen valmistuksessa pätevät samat periaatteet kuin ennenkin.
Jotkut valmistajat saavat käytettävissä olevasta valovirrasta enemmän valoa tielle auton eteen, toiset taas puiden latvoihin ja pusikoihin. LED valojen monen pienen heijastimen rakenteella näyttää valokuvion hallinnassa olevan monilla valmistajilla vaikeuksia, kuten aloituksessa mainitusta LED valoille tyypillisestä sumusta, valokuvion lähialueen ylikorostuksesta ja yhdestä vertailuparista mittaamani suuresta "tehoylivoimasta" huolimatta vähäisempi valovoimakkuus auton edessä tiellä osoittaa.
Monelle ledille tietysti vaikea saada haluttu kuvio. Yleisvalaistuksessa asunnossa sen sijaan erinomainen.