Mitä eroja mesolangoissa?

Onko jollain kokemusta eri mesolangoista? Nyt on niin paljon markkinoilla, että ei pysy enää kärryillä. Onko nuo 1D, 3D tai kierrelangat vain asiakkaan huijaamista? Olen ottanut pari kolme -kertaa. Viime kerralla en huomannut mitään vaikutusta, vaikka oli taas super jotain?
Itseasiassa ensimmäisellä kerrallani tuntui olevan paras tulos noin pari vuotta sitten.
Johtuuko siitä, että ensimmäisellä kerralla vaikuttaa eniten. Mutta siis, kaikki
vinkit kelpaa. Oletteko huomanneet eri langoilla eri vaikutuksen?
5201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pitkällä tähtäimella kannattaa varmaan valita jokin muu pysyvämpi hoito? Äkkiä lankamäärä tekee oman haittansa? Itse olen miettinyt ultraliftiä, mutta kokemukset niin laidasta laitaan etten vielä tiedä tai ole päättänyt. Lankoihin en oikein usko.

Äänestä
  • ultralift ois ok.

    Äänestä

Kannattaako medolangat? Pystyykö joku vastaa kokemuksella noihin eroja jota yllä on?

Äänestä

Lankaripustukset ulkonäön ikämuutoksissa ovat jatkuvasti kovan kehittelyn alaisena. Alunperin venäjältä tullut hoitomuoto sai kovan buumin myös länsimaissa ja lankoja valmistavat nyt monet kilpailevat yritykset. Tällä hetkellä tilannetta kuvaa parhaiten se, että ripustuslankahoidot ovat siirtyneet kosmetologian menetelmiksi ja harva plastiikkakirurgi enää luottaa niihin. Niillä kyllä on käyttöä, jos halutaan lyhytaikaista vaikutusta vaikka tämän illan bileisiin, mutta niin kevyillä syillä hoidon riskit ovat liian suuret. Hyvän tuloksen saaminen vaatii plastiikkakirurgista osaamista ja leikkaussaliolosuhteet. Ja lankojen laadulla on suuri merkitys. Tästä johtuen kustannukset ovat liian suuret tuloksen kestoon nähden, jos hoidetaan liian pitkälle ehtiyttä ikämuutosta. Itse olen nähnyt tehohoitoon päätyneen lankaripustuksen komplikaation, vaikka se oli italialaisen tunnetun yleiskirurgin tekemä.
Muutama vuosi sitten venäläiset lääkärit keroivat italialaisesta näyttelijästä, jolle oli laitettu yli 500 kultalankaa kasvoihin. Kokemuksesta voin sanoa, että ainakaan siinä leikkauksessa kustannusvastaavuus ei toteutunut hoidon tulokseen ja pysyvyyteen nähden. Kasvojen kohotusleikkaus on kuitenkin kaikkien esteettiseen kirurgiaan erikoistuneiden plastiikkakirurgien käsissä kohtuullisempi ratkaisu.

Äänestä

Lankaripustus-tekniikka oli alunperin tarkoitettu lääkäreiden, kirurgien, plastiikkakirurgien hoitomenetelmäksi. Kun tulokset eivät kuitenkaan vastanneet odotuksia, on menetelmää myyty toimijoille, joilla ei ole terveydenhoitokoulutusta. Niinpä lankojen nimeen on lisätty sana meso, joka tarkoittaa, että ne asetetaan ihon sisään, siis hyvin pinnallisesti. Jos hoidossa lävistetään iho, vaatii sen suorittaminen laillisesti terveydenhoitohenkilön. Samoin mesoterapia on hoitoa, missä hoitavat aineet ruiskutetaan ihon sisään eikä ihon läpi. Se tapahtuuko tosiaan näin, vai viedäänkö hoidossa aine tai lanka ihon läpi sen alle ei tietysti ole varmuudella hallittavissa. Riittävä aseptiikka tarvitaan myös mesohoidossa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


onkoihmelankojaollenkaan kirjoitti:

Onko jollain kokemusta eri mesolangoista? Nyt on niin paljon markkinoilla, että ei pysy enää kärryillä. Onko nuo 1D, 3D tai kierrelangat vain asiakkaan huijaamista? Olen ottanut pari kolme -kertaa. Viime kerralla en huomannut mitään vaikutusta, vaikka oli taas super jotain?
Itseasiassa ensimmäisellä kerrallani tuntui olevan paras tulos noin pari vuotta sitten.
Johtuuko siitä, että ensimmäisellä kerralla vaikuttaa eniten. Mutta siis, kaikki
vinkit kelpaa. Oletteko huomanneet eri langoilla eri vaikutuksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu