Terroritekojen uhka Suomessa jatkuvassa kasvussa

Vakavien terroritekojen todennäköisyys Suomessa on jatkuvassa kasvussa. Suojelupoliisi on korottanut uhka-arviotaan kaksi kertaa lyhyessä ajassa.

Suomessa asuvien kytkennät kansainväliseen terrorismiin ovat kasvaneet viime vuosina räjähdysmäisesti. Asiasta kertoo ensi maanantaina esitettävä Ylen MOT-ohjelma.


http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/124560-mot-terroritekojen-uhka-suomessa-jatkuvassa-kasvussa
556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ja sitä mukaa uhka suurenee kun muslimien määrä lisääntyy näin se vaan totuus on. Päättäjämme kulkevat silmälaput silmillä. Kyllä jostain muutamasta kymmenestä ns. uunatsista kannetaan huolta mutta ei taida kiinnostaa ne sadat muslimit maassamme joilla yhteyksiä terroristeihin. Suomessa on myös sotarikollisia jotka on syyllistyneet murhiin Irakissa...no täällähän saavat olla turvassa kun päättäjämme eivät välitä. Vakilaan vaan kaikki ja sen jälkeen karkotus.

Äänestä

Mikä on terroriteko?

Olen mies, joten en tiedä varmasti mutta arvelen että nuori suojaikäinen tyttö, tai jopa vanha 30v nainenkin kokee raiskauksen ja erityisesti joukkoraiskauksen terrorismiksi.

Etenkin silloin kun joukkoraiskauksen suorittaa, eläimellisellä raivolla ja kiihkolla joukkio raakalaisia, ja taustalla häilyy erittäin konkreettinen pelko siitä että sitten tuntien päästä kun joukkoraiskaus vihdoin päättyy, niin uhri murhataan, esimerkiksi polttamalla elävältä, hukuttamalla, tukehduttamalla, viiltämällä uhrin "kurkku" eli kaulavaltimot poikki tai muulla vastaavalla tavalla. Niin, joukkoraiskauksissakin on eroja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aziz_The_Terrorist_ kirjoitti:

Vakavien terroritekojen todennäköisyys Suomessa on jatkuvassa kasvussa. Suojelupoliisi on korottanut uhka-arviotaan kaksi kertaa lyhyessä ajassa.

Suomessa asuvien kytkennät kansainväliseen terrorismiin ovat kasvaneet viime vuosina räjähdysmäisesti. Asiasta kertoo ensi maanantaina esitettävä Ylen MOT-ohjelma.


http://www.karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/124560-mot-terroritekojen-uhka-suomessa-jatkuvassa-kasvussa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu