Minulla on Sildenafil resepti terveystalosta ja nyt 3x12x50mg resepti on vajaassa kolmessa kuukaudessa loppunut. Miten tämän uusinta terveystalossa käy parhaiten, nimittäin oma kanta.fi.ssä ei onnistu. Maksaako se yleensä jotain ja tämä on työterveyden kautta hankittu.
Jossain oli juttua että ihan älypuhelin sovelluksella jopa onnistuu, onko totta ?
Reseptin uusiminen terveystalossa !
6
7019
Vastaukset
- Kaivettava_kuvetta
Yksityispuolella reseptin uusiminen maksaa, joten ilmeisesti sen vuoksi ei onnistu omakanta -palvelussa.
- muillekintiedoksi
Kyllä omakanta palvelussa on myös joitain yksityisen terveydenhuollon toimijoita valittavissa, mutta Terveystalo ei ole siinä listassa mukana.
Terveystalon omalla sivustolla on tällainen tieto:
"Helpoin tapa on olla yhteydessä asiakaspalvelukeskukseen numerossa 030 6000. Jos sinulla on Terveystalossa oma lääkäri, varataan tyypillisesti soittoaika. Lääkäri soittaa sinulle ja käy läpi lääkkeen uusimista varten tarvittavat tiedot. Reseptin uusimisesta laskutetaan tilanteen mukaan. Yleensä resepti tehdään sähköisenä, joten se on puhelun jälkeen noudettavissa mistä tahansa apteekista. Joskus reseptiä ei voida uusia pelkän puhelun perusteella – tällöin lääkäri sopii kanssasi vastaanottokäynnistä." - Terkkarissakin-uusitaan
Ei kai ihan pakko ole uusia yksityisen kirjoittamaa respaa yksityisellä puolella.
Ainakin joku kaverini on uusinut yksityisen kirjoittamia respoja terveyskeskuksessa ja onnistunut. Paitsi, jos on uusimassa kolmiolääkkeitä, niin silloin pitää mennä terkkariin selittelemään lääkkeen tarkoitusta.
Muutenkin taitavat kutsua jossain vaiheessa juttusille, jos siellä yrittää uusia respojaan.- uytyruyiguhi
Kyllähän uusi lääkäri (olkoon sitten terkkarissa tai yksityispuolella) haluaa yleensä tavata potilaan ennen kuin uusii reseptin, ellei kyse ole jostain tavaomaisesta lääkityksestä ja lääkäri näkee omakannasta hoitohistorian.
- Anonyymi
Todella hankalaksi tehty tämä. Joutuu soittamaan numeroon ja odottamaan 30min. Chätin kautta pitää rekiteröityä mobiilimaksajaksi vaatii kuvat kelakortista molemminpuolin mitä hittoa. En suosittele terv taloa kenellekkään.
- Anonyymi
Jotkut käyttävät vielä paperireseptiä. Apteekissa täti löi reseptin väärin. Jouduin ilmoittamaan muutoksen terveystaloon, Nyt lääkäri uusi reseptin - sen aiemman väärän. Ja taas maksetaan muutoksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083306Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872