Minulla on Sildenafil resepti terveystalosta ja nyt 3x12x50mg resepti on vajaassa kolmessa kuukaudessa loppunut. Miten tämän uusinta terveystalossa käy parhaiten, nimittäin oma kanta.fi.ssä ei onnistu. Maksaako se yleensä jotain ja tämä on työterveyden kautta hankittu.
Jossain oli juttua että ihan älypuhelin sovelluksella jopa onnistuu, onko totta ?
Reseptin uusiminen terveystalossa !
6
7432
Vastaukset
- Kaivettava_kuvetta
Yksityispuolella reseptin uusiminen maksaa, joten ilmeisesti sen vuoksi ei onnistu omakanta -palvelussa.
- muillekintiedoksi
Kyllä omakanta palvelussa on myös joitain yksityisen terveydenhuollon toimijoita valittavissa, mutta Terveystalo ei ole siinä listassa mukana.
Terveystalon omalla sivustolla on tällainen tieto:
"Helpoin tapa on olla yhteydessä asiakaspalvelukeskukseen numerossa 030 6000. Jos sinulla on Terveystalossa oma lääkäri, varataan tyypillisesti soittoaika. Lääkäri soittaa sinulle ja käy läpi lääkkeen uusimista varten tarvittavat tiedot. Reseptin uusimisesta laskutetaan tilanteen mukaan. Yleensä resepti tehdään sähköisenä, joten se on puhelun jälkeen noudettavissa mistä tahansa apteekista. Joskus reseptiä ei voida uusia pelkän puhelun perusteella – tällöin lääkäri sopii kanssasi vastaanottokäynnistä." - Terkkarissakin-uusitaan
Ei kai ihan pakko ole uusia yksityisen kirjoittamaa respaa yksityisellä puolella.
Ainakin joku kaverini on uusinut yksityisen kirjoittamia respoja terveyskeskuksessa ja onnistunut. Paitsi, jos on uusimassa kolmiolääkkeitä, niin silloin pitää mennä terkkariin selittelemään lääkkeen tarkoitusta.
Muutenkin taitavat kutsua jossain vaiheessa juttusille, jos siellä yrittää uusia respojaan.- uytyruyiguhi
Kyllähän uusi lääkäri (olkoon sitten terkkarissa tai yksityispuolella) haluaa yleensä tavata potilaan ennen kuin uusii reseptin, ellei kyse ole jostain tavaomaisesta lääkityksestä ja lääkäri näkee omakannasta hoitohistorian.
- Anonyymi
Todella hankalaksi tehty tämä. Joutuu soittamaan numeroon ja odottamaan 30min. Chätin kautta pitää rekiteröityä mobiilimaksajaksi vaatii kuvat kelakortista molemminpuolin mitä hittoa. En suosittele terv taloa kenellekkään.
- Anonyymi
Jotkut käyttävät vielä paperireseptiä. Apteekissa täti löi reseptin väärin. Jouduin ilmoittamaan muutoksen terveystaloon, Nyt lääkäri uusi reseptin - sen aiemman väärän. Ja taas maksetaan muutoksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit365264Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3994531Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1423019Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112510Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182048Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511992- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459