Jeesus! Hätääntyneenä
huudan puoleesi!
Sinua tahdon seurata,
Sinulle elää.
Yli kaiken kaipaan
tuntea rakkautesi.
Mutta nyt
pimeys on minut nielaisemassa.
Raateleva peto
joka vaani nurkan takana
ja hyökkäsi kimppuuni!
Se lumosi ja viekoitteli.
Huumasi taianomaisella 
tuoksullaan.
Vaikka sillä on 
terävät hampaat ja kynnet
joilla se minut aikoo
raa`asti tappaa,
silti käyn sitä kohti.
Katsoin sen hypnoottisiin silmiin
enkä enää pääse irti.
Silti olen vielä sinussa kiinni Jeesus.
Ethän päästä minua kuolemaan?!
Rakas Jeesus,
Vedä minut pois
tästä kuoleman loukosta.
Olet ainut toivoni.
Tuskaa..
26
787
Vastaukset
- KaikkiVoi Miksi 
 Kaikki Maailman kurjat
 Valittavat valittamistaan kuin tuuli yksinäinen yössä
 Voi miksi katson maailmaa yölläkin tummien lasien läpi
 Eikö elämälläni ole muka tarkoitusta?
 Miksi minun ei ole tarkoitus olla onnellinen, olenko tehnyt jotakin niin väärin?
 Aamuun on vielä aikaa, mutta yö on aina ikuinen. Lasken aikaa ja mietin: Mitä jos?
- Nassen"Raateleva peto 
 joka vaani nurkan takana
 ja hyökkäsi kimppuuni!
 Se lumosi ja viekoitteli.
 Huumasi taianomaisella
 tuoksullaan.
 Vaikka sillä on
 terävät hampaat ja kynnet
 joilla se minut aikoo
 raa`asti tappaa,
 silti käyn sitä kohti.
 Katsoin sen hypnoottisiin silmiin
 enkä enää pääse irti. "
 Menestystä irtiotollesi uskonnosta toivoo Nasse
- IsiEi toivosi petä ole rauhass ja nuku rauhassa kaikki hyvin lapsokainen nuku hyvin näe kauniita unia. 
- tod eniinkuin on hanki valkoinen 
 kirkkaamman auringon alla.
 puhdistuu tunto ihmisen
 armolle antautumalla.
 jokainen muisto kunniaton,
 pois kirjoista taivahan pyyhitty on,
 kun kaikki synnit on anteeksi annettu
 Jeesuksen ristin tähden.
 niinkuin on taivas ääretön,
 loputonm aaltojen tarmo.
 rakkauden lähde on ehtymätön,
 ikuinen Jumalan armo.
 kaiken Hän tietää viisaudessaan
 ja kuitenkin valmis on unohtamaan,
 kun kaikki synnit on anteeksi annettu
 Jeesuksen ristin tähden.
 niinkuin on metsä hiljainen
 sylissä yön avaruuden.
 vaiti on kaiku syytösten
 huoneissa sydämen uuden.
 poissa on paino menneisyyden,
 käy armahdus ylitse ymmärryksen,
 kun kaikki synnit on anteeksi annettu
 Jeesuksen ristin tähden.- NassenRosvo vain kirosi! Aloimme lällätellä rosvolle!” Lällän lällän lieru, Storleif lähtee linnaan!” 
 Samassa alkoi kuulua sireenien ulinaa, poliisit olisivat aivan hetkessä täällä!
 He ryntäsivät vessaan ja ihmettelivät, kun rosvo oli jo paketoitu kuljetusta varten. Sanoimme vain, että juttu oli helppo, kun käytti lapsen ajattelutapaa. Kysyin, josko ylikonstaapeli voisi lainata kännykkää. Soitin äitille ja isälle kerroin mitä tapahtui. Sitten he kertoivat yhden ”hauskan” jutun: leto oli jo lähtenyt! Sain tietenkin haukut, mutta isä lupasi, että menemme vielä joskus Saharaan!
- kiitos iltalaulusta. Tuo on todella ihana laulu.. 
 mutta..en oikein näe sitäkään nyt..
 Missä on se pelastava käsi
 joka kiskoisi minut valkeuteen?
 On vain synkkä pimeys,
 johon ei mikään valo yllä.
 Vai olisiko jossain vielä
 tätä kaikkea tuskaa
 suurempi valkeus?
 Se joka parantaa
 ja tekee kaiken hyväksi.
- Nassen kirjoitti:- Rosvo vain kirosi! Aloimme lällätellä rosvolle!” Lällän lällän lieru, Storleif lähtee linnaan!” 
 Samassa alkoi kuulua sireenien ulinaa, poliisit olisivat aivan hetkessä täällä!
 He ryntäsivät vessaan ja ihmettelivät, kun rosvo oli jo paketoitu kuljetusta varten. Sanoimme vain, että juttu oli helppo, kun käytti lapsen ajattelutapaa. Kysyin, josko ylikonstaapeli voisi lainata kännykkää. Soitin äitille ja isälle kerroin mitä tapahtui. Sitten he kertoivat yhden ”hauskan” jutun: leto oli jo lähtenyt! Sain tietenkin haukut, mutta isä lupasi, että menemme vielä joskus Saharaan!- tuo sinun iltasatukirjastasi? :p 
- Nassenamiga kirjoitti:tuo sinun iltasatukirjastasi? :p * "Tulee mies meren takainen, mut ei tule turpeen alainen." 
 * "Oma sika, oma papu, oma herran hernemaa."
 * "Sitä varten seppä pihtiä pitää, ettei kynnet ala."
 * "On maalla viisaita, kun merellä vahinko tapahtuu."
 * "Minkäs tuuli kivelle mahtaa.
 * "Missä koira vanhenee, jos ei mutkia juostessaan."
 * "Nuttu nurin, onni oikein."
- IrjaNassen kirjoitti:Rosvo vain kirosi! Aloimme lällätellä rosvolle!” Lällän lällän lieru, Storleif lähtee linnaan!” 
 Samassa alkoi kuulua sireenien ulinaa, poliisit olisivat aivan hetkessä täällä!
 He ryntäsivät vessaan ja ihmettelivät, kun rosvo oli jo paketoitu kuljetusta varten. Sanoimme vain, että juttu oli helppo, kun käytti lapsen ajattelutapaa. Kysyin, josko ylikonstaapeli voisi lainata kännykkää. Soitin äitille ja isälle kerroin mitä tapahtui. Sitten he kertoivat yhden ”hauskan” jutun: leto oli jo lähtenyt! Sain tietenkin haukut, mutta isä lupasi, että menemme vielä joskus Saharaan!todella jo 34-vuotias? 
- NassenIrja kirjoitti:todella jo 34-vuotias? Lainasin erään muksun tarinaa. 
 Eräät lainaavat raamatunjakeita.....
 Toiset saarnaavat radiossa:
 http://koti.mbnet.fi/alistus/yks/054_vaimo_sina_et_etsi.mp3
- lentsuihanasta laulusta. Löysinhän minä sinut! Sinä jaksat vielä laulaa.. 
- engelmamaKiitti vinkistä, tode! 
 *parkuu vielä enemmän koneen takana*
 Anne
- Nassenengelmama kirjoitti:Kiitti vinkistä, tode! 
 *parkuu vielä enemmän koneen takana*
 Anne
- tod elentsu kirjoitti:ihanasta laulusta. Löysinhän minä sinut! Sinä jaksat vielä laulaa.. lauluhan se on minun rattoni! 
 mitäs kuuluu?
- tod eengelmama kirjoitti:Kiitti vinkistä, tode! 
 *parkuu vielä enemmän koneen takana*
 Annetuo laulu (ihan sävel, sitäpaitsi)on lasse heikkilän "suomalaisesta messusta"! oletko kuullut siitä? 
- lentsutod e kirjoitti:lauluhan se on minun rattoni! 
 mitäs kuuluu?mun kompuutteri ei suostunut kirjoittamaan tälle foorumille... oli jotain häikkää... muualla se toimi kyllä. 
 Taidanpa hankkia tuon Lasse Heikkilän Cd:n
 Porukat näyttää vaihtuneen?
- tod elentsu kirjoitti:mun kompuutteri ei suostunut kirjoittamaan tälle foorumille... oli jotain häikkää... muualla se toimi kyllä. 
 Taidanpa hankkia tuon Lasse Heikkilän Cd:n
 Porukat näyttää vaihtuneen?mutta joitakin tuttuja vielä on! ja täytyy sanoa, että he ovatkin juttukavereita parhaasta päästä! 
 talviset terveiset siis: turustlaiselle, vernalle, ellille, jasonille, farfarille, gonzalesille, mormoni-tapanille ja sinulle lentsu! tulivatkohan kaikki varmasti mainittua? pahakurkea olen joskus kaivannut ja katolilaista johannaa...
- engelmamatod e kirjoitti:tuo laulu (ihan sävel, sitäpaitsi)on lasse heikkilän "suomalaisesta messusta"! oletko kuullut siitä? Hei tod e! 
 Olen muuttanut Suomesta jo ennen tuota messua, mutta tunnen siitä Liian kylmät tuulet ja Suomalaisen uskontunnustuksen. Koskettavia. Täytyy joskus Suomessa poiketessa hommata CD.
 Anne
 
- kristittyIHMISET puhuvat terveinä ollessaan rohkeasti uskosta; harvat tuntevat mitä usko on. - Kristus on Raamatun salaisuus; armo on Kristuksen salaisuus. Usko on ihmeellisin asia maailmassa. Pane jotakin omaasi siihen, ja sinä turmelet sen; Kristus ei edes katsokaan siihen, ikäänkuin se olisi uskomista. Kun uskot ja tulet Kristuksen tykö, silloin on sinun jätettävä taaksesi oma vanhurskautesi eikä tuotava muuta kuin syntiä (voi, se on vaikeaa!) Sinun on jätettävä taaksesi kaikki pyhyytesi, pyhityksesi, hyveesi, nöyryytesi eikä tuotava muuta kuin puutteesi ja kurjuutesi, muuten ei Kristus sovi sinulle etkä sinä Kristukselle. Kristus tahtoo olla täydellinen lunastaja ja välimies, ja sinun tulee olla kadotettu syntinen, muuten ette, Kristus ja sinä, milloinkaan sovi toisillenne. On vaikein asia maailmassa ottaa yksin Kristus vanhurskaudeksi, s.o. tunnustaa hänet Kristukseksi. Pane siihen jotain omaasi, ja sinä et enää anna hänen olla Kristuksena. 
 Milloin syyllisyyden tunto on herännyt, varo, ettet sitä koeta rauhoittaa muulla kuin Kristuksen verellä, se tulisi sinulle paatumukseksi. Tee Kristus rauhaksesi, Ef. 2: 14, älä hyviä töitäsi, älä kyyneleitäsi, t.m.s. Sinä voit karkoittaa Kristuksen yhtä hyvin hyvillä töilläsi kuin synneilläsi. Katso Kristukseen ja tee töitä niin paljon kuin tahdot. Seiso koko painoinesi Kristuksen vanhurskaudella. Varo, ettei toinen jalkasi seiso omalla vanhurskaudella. Kunnes Kristus tulee ja istuu omassatunnossasi armonistuimella, on siellä ainoastaan syntivelkaa, kauhua, salaista epäilystä, ja sielu häilyy toivon ja pelon välillä, mikä on epäevankelinen tila.
 teksti on lyhyt lainaus sivulta
 http://tirannon.tky.hut.fi/~jari/pisara.html
- ApollosKertomasi tunteet eivät ole vieraita kenellekään uskovalle ja siksi minäkin tiedän miten vaikea niiden keskellä olevalle on kertoa mitään lohdullista ja rakentavaa, täällä näkee harvoin uskoa (varsinkin tätä puolta) käsitteleviä kirjoituksia ja siksi halusin kuitenkin kirjoittaa jotain siitä mitä ajatuksia tekstisi herätti. 
 Varsinkin vaikeuksissa on joskus vaikea muistaa, ettei ole olemassa monenlaista armoa, vaan vain se sama armo jota Jeesus osoitti ryövärille ristillä, vaikka ryöväri ei mitenkään voinut itse ansaita hyväksyntäänsä, hän vain kääntyi Jeesuksen puoleen. Joskus on vaikea muistaa sekin, että moni epätoivon ajatus nousee oman syntisyytensä näkemisestä ja kuitenkin se, että näkee oman syntisyytensä, osoittaa että on Jeesuksen oma. Syntiä itsessään ja maailmassa ei voi erottaa ilman Jumalan Hengen antamaa ymmärrystä, Hengen joka on annettu pelastuksen sinetiksi.
 ” Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä! Suuressa laupeudessaan hän on synnyttänyt meidät uuteen elämään ja antanut meille elävän toivon herättämällä Jeesuksen Kristuksen kuolleista. Häneltä me saamme perinnön, joka ei turmellu, ei tahraannu eikä kuihdu. Se on varattuna teille taivaissa, ja voimallaan Jumala varjelee teidät uskossa, niin että te saavutatte pelastuksen, joka on valmiina saatettavaksi ilmi lopunaikana. Siksi te riemuitsette, vaikka nyt jouduttekin jonkin aikaa kärsimään monenlaisissa koettelemuksissa. Kultakin koetellaan tulessa, ja onhan teidän uskonne paljon arvokkaampaa kuin katoava kulta. Koettelemuksissa teidän uskonne todetaan aidoksi, ja siitä koituu Jeesuksen Kristuksen ilmestyessä ylistystä, kirkkautta ja kunniaa.” 1Piet1:3-7
 Vaikeuksien hetkellä on vaikea muistaa, että tunteet eivät pelasta, ei oma pelastusvarmuus, ei oma uskokaan, vaan uskon kohde, Jeesus. Pelastus on meidän ulkopuolellamme, eikä se muutu, vaikka sisällämme tunteet kuohuisivat. Pelastus on ankkuroitu Jeesukseen, jos se olisi ankkuroitu meihin itseemme, tekoihimme, tunteisiimme tai uskoomme, se olisi kuin laivan sisäpuolelle heitetty ankkuri joka ei voi pitää laivaa paikallaan. Kun uskomme on ankkuroitu Jeesukseen, pelastus on varma. ” Sillä minä olen varma siitä, ettei kuolema eikä elämä, ei enkelit eikä henkivallat, ei nykyiset eikä tulevaiset, ei voimat, ei korkeus eikä syvyys, eikä mikään muu luotu voi meitä erottaa Jumalan rakkaudesta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.” Room8:38-39
 Vain Jeesuksen lähellä oleminen antaa sen syvän armon ja rauhan, jonka saa Jeesuksen yhteydessä. Jos joskus siitä poikkeaa, niin hän odottaa takaisin kuin Isä, joka juoksi vastaan tuhlaajapoikaansa, itkien ilosta nähdessään pojan palaavan. Palaaminenkaan ei ole oma tekomme, vaan Jeesuksen rakkaus kutsuu meitä, ja kun se rakkaus saa murtaa sydämen kovan kuoren sulamme hänen sylissään hänen armonsa lämmössä. Pietari kertoo 2. kirjeessään, sen alussa 1:1-11, siitä mitä tarvitsemme elämään. Siinä kerrotaan lupauksista, jotka eivät ole annettu meille meidän hyvyytemme takia, vaan Jeesuksen. Lupauksista joiden toteutumisesta koskettavan lohdullisesti kertoo Ilm21-22. Kiitos kirjoituksestasi, muistan sinua rukouksessa.- Kiitos todella paljon asiallisesta rehellisestä tekstistäsi. Kuinka vaikea tuota onkaan nyt nähdä..Kun näkyy vaan pimeää! 
 
- Aaaaarggghh! 
 Miksi helvetissä täytyy sattua niin
 perkeleesti
 Ei näy valoa
 ei helpotusta
 Mä haluun kuolla:
 kuulettekste
 mä haluun kuolla!
 Kukaan ei tunnu
 kuulevan
 tässä eletään vaan
 En huomaakaan
 jotain tapahtuu
 Mitä ihmettä ne nyt nostaa
 sieltä mun
 rinnoille
 Tän kaiken tuskan jälkeen
 mitä joko se muka on ohi?
 Aurinko!
- Nähtävämmin kaikissa teissä asuu pieni nälkäänäkevä ja todella huono runoilija. 
 *virnistys* >;)>
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset768584
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905937
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1034806
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut483935
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään293856
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi743821
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät453672
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133070
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k572879
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral982849