Pitääkö paikkansa että paavin piispanistuin eli cathedra sijaitsee Vatikaanissa samassa paikkaa jossa enne sijaitsi mithtalaisen temppelin alttari ja että tuon alttarin Mithra-patsas on nykyään Vatikaanin museossa? Entä onko paavi sekä samaan aikaan koko kristinuskon etyä koko mihralaisuuden ylipappi ja ylin edustaja kun paavilla on samanlainen lakkikin kuin Mithran papeilla?
Onko paavi Mithran pappi?
7
158
Vastaukset
- paavi.on.kiva
Sekoitakohan tämä nyt toiseen kirkkoon joka oli suurinpiirtein linjalla Kolosseum ja ne portaat jotka kontataan ylös ja Vatikaani. Siellä oli yksi aika pieni kirkko jonka alle on tehty hirvittävät kaivaukset. Siellä oli tosiaan muistaaksen mithran temppelin rauniot. En muista nyt kirkon nimeä, mutta yritän löytää sen illalla. Pitäisi minulla olla siitä ihan valokuavkin jossakin.
- VieraaseeKirkkooHuudelle
Ainakin hevoskilparata eli cirkus on Vatikaanin paokalla ollut, mutta sitä mithran temppeliä jään miettimään sillä olihan paikalla myös roomalainen hautausmaa jonne uskotaan ja myös mitä luultavimmin apostoli Pietari on ristiltä haudattu.
- paavi.on.kiva
Tarkoitin tietysti basilica di San Clementeä. Tässä linkki wikipediaan:
https://it.wikipedia.org/wiki/Basilica_di_San_Clemente_al_Laterano
En tiedä niistä mithran temppeleistä nykyisen Vatikaanin aluella mitään. Olen toki nähnyt Pietari haudan ja minulla on siitä valokuvakin.
Aika kauaksi sitten ovat raahanneet Pietarin ruumiin, vaikka kyllä olen nähnyt sen hautamuistomerkin ja minulla on valokuvakin siitä. Osaatko sanoa, miksi paavit asettuivan ensin San Giovanni Lateraanoon eivätkä heti pykänneen pytinkiä nykyisen Vatikaanin paikalle? - VieraaseeKirkkooHuudelle
paavi.on.kiva kirjoitti:
Tarkoitin tietysti basilica di San Clementeä. Tässä linkki wikipediaan:
https://it.wikipedia.org/wiki/Basilica_di_San_Clemente_al_Laterano
En tiedä niistä mithran temppeleistä nykyisen Vatikaanin aluella mitään. Olen toki nähnyt Pietari haudan ja minulla on siitä valokuvakin.
Aika kauaksi sitten ovat raahanneet Pietarin ruumiin, vaikka kyllä olen nähnyt sen hautamuistomerkin ja minulla on valokuvakin siitä. Osaatko sanoa, miksi paavit asettuivan ensin San Giovanni Lateraanoon eivätkä heti pykänneen pytinkiä nykyisen Vatikaanin paikalle?Paikalla oli Lateranien ylimys suvun kartano jonka keisari Nero takavarikoi ja jonka keisari Konstantinus lahjoitti kirkon käyttöön. Keisari Konstantinus määräsi palatsin lähelle rakennettavan kirkko Jeesukselle. Näin sanoo siis Wikipedia. Toisen kertomuksen mukaan kirkon rakennuttaja oli pyhä Helena, mutta valtaosa historian tutkijoista on sitä mieltä että Helenan merkitys on mitätön eikä keisarina näin myöskään ole rakennuttanut yhtäkään kirkkoa. Vaikutteita kirkko on kuitenkin selvästi saanut mitraeumista, olihan keisari Konstantinus vannoutunut Mithran palvoja ja Sol Invictus -kultin kannattaja kuolemaansa asti vaikka oli ottanut äitinsä mieliksi kasteen kristityksi.
Ps. Ainakin Saint Priscan, Aquilan ja Priscillan tyttärelle omistetun kirkon alta on löydetty Mithran temppeli eli mithraeum. Löytö on mielenkiintoinen sillä kirkon paikalla uskotaan olleen teltantekijä pariskunnan koti.
- PaavistaPahemmaksi
Missä paavi, siellä paha.
- PasiToivonen
Missä Irja Askola & Kari Mäkinen, siellä hyvä.
- PiispaHenrik
Ei ole, ja kysyjä tietänee tämän hyvin itsekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 242423
- 951536
- 1191289
- 751130
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa20993Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa251873- 52872
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo19850MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil209840- 34795