Pitääkö paikkansa että paavin piispanistuin eli cathedra sijaitsee Vatikaanissa samassa paikkaa jossa enne sijaitsi mithtalaisen temppelin alttari ja että tuon alttarin Mithra-patsas on nykyään Vatikaanin museossa? Entä onko paavi sekä samaan aikaan koko kristinuskon etyä koko mihralaisuuden ylipappi ja ylin edustaja kun paavilla on samanlainen lakkikin kuin Mithran papeilla?
Onko paavi Mithran pappi?
7
165
Vastaukset
- paavi.on.kiva
Sekoitakohan tämä nyt toiseen kirkkoon joka oli suurinpiirtein linjalla Kolosseum ja ne portaat jotka kontataan ylös ja Vatikaani. Siellä oli yksi aika pieni kirkko jonka alle on tehty hirvittävät kaivaukset. Siellä oli tosiaan muistaaksen mithran temppelin rauniot. En muista nyt kirkon nimeä, mutta yritän löytää sen illalla. Pitäisi minulla olla siitä ihan valokuavkin jossakin.
- VieraaseeKirkkooHuudelle
Ainakin hevoskilparata eli cirkus on Vatikaanin paokalla ollut, mutta sitä mithran temppeliä jään miettimään sillä olihan paikalla myös roomalainen hautausmaa jonne uskotaan ja myös mitä luultavimmin apostoli Pietari on ristiltä haudattu.
- paavi.on.kiva
Tarkoitin tietysti basilica di San Clementeä. Tässä linkki wikipediaan:
https://it.wikipedia.org/wiki/Basilica_di_San_Clemente_al_Laterano
En tiedä niistä mithran temppeleistä nykyisen Vatikaanin aluella mitään. Olen toki nähnyt Pietari haudan ja minulla on siitä valokuvakin.
Aika kauaksi sitten ovat raahanneet Pietarin ruumiin, vaikka kyllä olen nähnyt sen hautamuistomerkin ja minulla on valokuvakin siitä. Osaatko sanoa, miksi paavit asettuivan ensin San Giovanni Lateraanoon eivätkä heti pykänneen pytinkiä nykyisen Vatikaanin paikalle? - VieraaseeKirkkooHuudelle
paavi.on.kiva kirjoitti:
Tarkoitin tietysti basilica di San Clementeä. Tässä linkki wikipediaan:
https://it.wikipedia.org/wiki/Basilica_di_San_Clemente_al_Laterano
En tiedä niistä mithran temppeleistä nykyisen Vatikaanin aluella mitään. Olen toki nähnyt Pietari haudan ja minulla on siitä valokuvakin.
Aika kauaksi sitten ovat raahanneet Pietarin ruumiin, vaikka kyllä olen nähnyt sen hautamuistomerkin ja minulla on valokuvakin siitä. Osaatko sanoa, miksi paavit asettuivan ensin San Giovanni Lateraanoon eivätkä heti pykänneen pytinkiä nykyisen Vatikaanin paikalle?Paikalla oli Lateranien ylimys suvun kartano jonka keisari Nero takavarikoi ja jonka keisari Konstantinus lahjoitti kirkon käyttöön. Keisari Konstantinus määräsi palatsin lähelle rakennettavan kirkko Jeesukselle. Näin sanoo siis Wikipedia. Toisen kertomuksen mukaan kirkon rakennuttaja oli pyhä Helena, mutta valtaosa historian tutkijoista on sitä mieltä että Helenan merkitys on mitätön eikä keisarina näin myöskään ole rakennuttanut yhtäkään kirkkoa. Vaikutteita kirkko on kuitenkin selvästi saanut mitraeumista, olihan keisari Konstantinus vannoutunut Mithran palvoja ja Sol Invictus -kultin kannattaja kuolemaansa asti vaikka oli ottanut äitinsä mieliksi kasteen kristityksi.
Ps. Ainakin Saint Priscan, Aquilan ja Priscillan tyttärelle omistetun kirkon alta on löydetty Mithran temppeli eli mithraeum. Löytö on mielenkiintoinen sillä kirkon paikalla uskotaan olleen teltantekijä pariskunnan koti.
- PaavistaPahemmaksi
Missä paavi, siellä paha.
- PasiToivonen
Missä Irja Askola & Kari Mäkinen, siellä hyvä.
- PiispaHenrik
Ei ole, ja kysyjä tietänee tämän hyvin itsekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen234248Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2243756SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot442718Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1072699Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman242699Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss122625Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132416"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita412377Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642316Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801