Venäläismielinen toimittaja on perskarvat pystyssä kun Suomi on hankkimassa venäjäntappaja-aluksia.
Ainola on tunnettu tiltu ;D
Ryssäpelkää
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi niitä hyödyllisiä idioottia.
hillaan ..
Ainolasta en tiedä enkä tiltustakaan, mutta tuo koko ajatus siitä, että hankittaisiin 1,2 miljardin sotalaivat Suomeen, on sikaälytön.
Merivoimien johtomiehet kyllä tietävät, että noilla laivoilla ei ole muuta käyttöä, kuin toimia upseerien leikkikaluina maailman merillä. Mitään puolustuksellista merkitystä niillä ei ole, mutta helvetin kalliita maalilauttoja niistä tulee mahdolliselle viholliselle.
Amerikkalaiset eivät ole mitään laivanrakentajakansaa, joten niiltä ostettu tai saatu konsepti on todennäköisesti kallis susi. Lisäksi korvetti on "paikallaan" uiva harjoitusmaalitaulu, "sitting duck", vihollisen ohjuksille. Jos jenkki itsekin on sitä mieltä, että osuman saanut korvetti hylätään saman tien ja pelastaudutaan veneisiin / lauttoihin, niin se tarkoittaa todellisuudesssa sitä, että laivat hädin tuskin pysyvät pinnalla.
Ikävää olla syntyisin maasta, jonka puolustuslaitostakin johtavat omaa etuaan tavoittelevat, väärää tietoa päättäjille jakelevat pösilöt, jotka ovat valmiit myymään vaikka äitinsäkin, ettei vaan tarvitsisi itse vaarantaa omaa nahkaansa ryhtymällä aseelliseen vastarintaan hyökkääjää vastaan.
Korvetit, jos sellaisia hankitaan, voivat kyllä olla tappaja-aluksia, mutta eivät ne mitään venäjäntappajia kyllä ole. Suomalaisten tappajia voivat olla. Niihin kun on kerätty runsaasti suomalaisia sotilaita suhteellisesti pieneen tilaan, niin siihen kun vihollinen posauttaa ohjuksen, niin tappovaikutus on huima.
Ajatelkaapa yhdistelmää, jossa on susi jenkkikorvetti susilaatuisen hävittäjän F-35 suojaamana, niin taistelumenestys on taattu. Vihollisen sotilaat nimittäin kuolevat nauruun.