Näin islamisaatio leviää ruotsissa

että.sellasta

Västeråsin kaupunki poisti sianlihan koulujen ja päiväkotien ruokalistoilta.

Västeråsin kaupungin koulujen ja kunnallisten päiväkotien ruokalistoilta ollaan syksyn mittaan otettu sianliha kokonaan pois. Kaupungista kerrotaan, että oppilaille ja henkilökunnalle ollaan nyt alettu tarjoamaan ravintorikkaampaa ja ekologisempaa ruokaa.

Asiaa yritetään nyt selitellä ravintoarvoilla, eikä uskonnollisilla syillä. Uskoo ken tahtoo.

Nyt siis sopii kysyä, että onko nauta, kana tai lampaan liha ekologisempaa kuin sian liha? Ovatko sianlihan ravintoarvot todellakin niin huonot, että sitä ei voi tarjoilla kouluissa?

16

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3.99.kilo.tarjousCMarket

      Kannattaa ostaa kinkku ajoissa ennekuin vaativat kinkunmyynnin lopettamista!

    • ihanilkeyttäsinulle

      Mutta mitä sillä on otsakkeen kanssa tekemistä.
      Suomalainen on tottunut syömään rasvasta sikaa ja se varmaan johtuu siitä, että suomalaiset siisteydeltään ja olemukseltaa ovat sikojen kaltaisia, pyöreitä töpselinokkia.
      Sikaa syödään myös sen takia, että sitä on halvempi tuottaa.
      Kana, lammas ovat hyviä ruokia ja tietnkin se edellyttää, että ihminen osaa valmistaa.
      Suomalinenhan tänä päivänä tekee ruokaa siten, että soittaa pizzataksiin.
      Ihan vainn ammattilaisen näkökulmasta.
      Jos ruokailijoiden joukossa on ihmisä paljon, jotka ei syö uskonnollisen vakaumuksen vuoksi sikaa = muslimit ja osa kristityistä tai eivät syö nautaa nk. esim intilaiset, teen mieluummin sellaista ruokaa joka sopii kaikille.
      Mutta nämä otsakkeet on teilläyhden asin poijilla ihan ahnurista ja jos et usko laske housusi ja katso.

    • namiiiiiiii

      Grillikylki on varsin maukasta.

    • islamisaatiota.Suomessa

      Onhan Suomessakin Espoon kaupunki tehnyt saman päätöksen. voiko Kamuttaja varmistaa, vai onko huhu?

    • härkis.ja.nyhtö.pop
      • isäkin.harkitsee

        Näin se menee. Omista lapsistani molemmat jo kasvissyöjiä. Poika kokeilee ihan vegaaniutta. Kyllä se pistää itseäkin miettimään, kun he perustelevat valintaansa. Melkosta touhua se on broilereiden kasvatuskin jne. Paljolti on alettu vaimon kanssa lihansyöntiä vähennellä. Eikä oo nälkä vaivannut.
        Metsästä ammutun lihan pitäisin melko eettisenä.


    • SuvakkiJaJoulusyömäriYhä

      Eli islamia varmuuden vuoksi vastustava lieksalainen syö tänä jouluna vähintään kolme kinkkua! Ja hörppää votkapaukun palan painikkeeksi.

      Itse taidan syödä nöfnöfiä aika maltillisesti. Jouluolut on makuuni tosin. Silti pullolliseen joulupöydässä se saattaa jäädä.

      Muutenkin ylenmäärinen ahmiminen ei enää oikein hotsita. Suklaasta yritän vierottua kun olen huomannut miten siitä menee "putket tukkoon" eli verisuonet tukkeutuvat. Samaa rasva tekee viemäriputkissa. Älkää siis tänäkään jouluna kaatako paistinrasvaa viemäriin.

      Olen kallistumassa siihen, että saman minkä rasva tekee viemäriputkille, tekee se myös verisuonille.

    • Kyllä Espoossa on sellaista mieltä.
      Se on paha virhe, jos aletaan muuttua tulijoiden vaatimusten mukaan.
      Nämä ihmiset ovat suoraan sanoneet, että tekin huomaatte, että me olemme oikeassa.

      Niin vain vahvistetaan kotoutumattomuutta.

      • joodååå

        Meillä on tietty suvakkiryhmä, joka haluaa antaa muslimeille erivapauksia.


      • syödään.rauhassa

        Meillä jokaisella on vapaus kouluissa valita kasvisruoka, siihen ei mitään erivapautta tarvita. Suomessa on ainakin 30 vuotta ollut steinerkouluja ja päiväkoteja, joissa syödään vain luomukasvisruokaa. Aikoinaan sitä vain sanottiin biodynaamiseksi ruuaksi.

        Pidän outona tätä sianlihakouhkaamista vuodesta toiseen tällä palstalla. Jotkut muslimit syövät vain kasvisruokaa, toiset vain nautaa ja lammasta, jotkut myös grillimakkaraa, jossa on sianlihaa. Ihmisiä löytyy tietenkin joka lähtöön kaikista väestöryhmistä.

        Kun Helsingissä ruokalistalle tuli kasvisruokapäivä siitä nousi mekkala. Ei tainneet mekkaloijat edes tietää mitä lapsensa olivat siihen asti syöneet. Vuosikymmeniä on ruokalistalla ollut useita kasvisruokapäiviä. Pinaattiletut, porkkanakeitto, ohrapuuro jne. Eikä näitä vastustettu, kun ei nimi ollut kasvisruoka:))


    • SWEDUTTUHOUTUUUU

      HIENOA ETTÄ ASUMME SUOMESSA! TÄÄLLÄ SYÖDÄÄN VASTAKIN KINKKUA!
      RUOTSALAISILTA ON MOPO KARANNUT KÄSISTÄ MUTTA MINKÄS TEET, EI HURRI SOTINUT EDES WW2, ELI ON PASKAMAA, JOTEN NAURAN SILLE MIKÄ MÄDÄTYS SIELLÄ ON MENEILLÄÄN. TOIVON ETTÄ ULKOMAALAISEN JORMA ON SYVÄLLÄ HANURISSANNE KUN NÄETTE VIIMEISEN PÄIVÄN JA KUN TOIVOTTE SUOMEA AUTTAMAAN EMME TULE!

    • etelä.etenee.edellä
    • Sianlihasta luopuminen on signaali heille, että pidämme heidän kieltojaan oikeina ja omaa vääränä.
      Nimenomaan he katsovat sen uskontonsa läpi.

      Moni muslimi ja juutalainen syö sianlihaa, kun uskonkumppanit ei ole näkemässä.

      • lempeys-sikseen

        ISLAM ON AIKAPOMMI
        Johdanto

        Tämä ar­tikkeli pyrkii ku­vaamaan musli­mien kult­tuurisen identiteetin ja menta­liteetin pe­rusele­mentit tavalla, joka kattaa niin isla­mia vain ni­meksi har­joittavan, päihteitä käyttä­vän ja jen­gissä rötöstelevän musli­minuorukaisen kuin mart­tyyri­kuolemasta haa­vei­levan muja­hidinin­kin mielenmai­semat. Paino­piste on niissä piir­teissä, jotka poik­kea­vat sel­västi länsi­maisessa kulttuurissa opetettavasta arvo­maail­masta ja joiden tuntemi­nen on olen­naista musli­mien ym­märtämiseksi näiden omasta maailman­katsomuk­sesta käsin. Tämän kirjoituksen inspiraationa ja keskeisenä lähteenä on toiminut tanskalaisen nuo­ri­so­psy­kol­o­gin Nicolai Sennelsin erinomainen artikkeli ”Report from the therapy room: Why are Muslims more violent and criminal?”, joka kannattaa lukea pohjustukseksi tässä esitettävälle analyysille.

        Islam itse ei tunne sellaisia länsi­mai­seen käyt­töön lansee­rattuja käsit­teitä, kuten ”maltil­linen islam” tai ”ra­dikaali islam”. On vain yksi is­lam, ja on niitä, jotka harjoit­tavat sitä, ja niitä, jotka eivät harjoita sitä. Islamin harjoit­tajia saate­taan län­nessä kutsua ”isla­mis­teiksi”, ”radi­­kaa­­leik­si mus­li­­meiksi”, ”jiha­­dis­teiksi”, ”pie­nek­si jou­kok­si ekstre­mis­tejä”, ”yk­sinäi­siksi su­siksi”, ”inter­ne­tissä ra­dikali­soitu­neiksi”, ”äs­ket­täin radika­lisoi­tu­neiksi”, ”hen­ki­sesti tasa­pai­not­to­miksi”, ”häiriin­ty­neik­si yksilöiksi”, ”yk­sittäi­siksi häiriin­tyneik­si hen­kilöik­si”, ”nuo­risok­si”, ”aasialaisiksi” tai jopa ”ter­roris­teiksi”, mutta he itse kutsu­vat it­seään yksin­kertai­sesti mus­limeiksi. Mutta myös henki­löt, jotka eivät harjoita islamia ja jotka ei­vät tun­ne sen ideo­logiaa, voivat kut­sua itseään mus­limeiksi. Muslimi-sanaa käyte­tään islamin yhtei­sössä diskri­minoivana terminä, jolla korostetaan erottau­tumista hal­veksi­tuis­ta ”uskot­tomista”. ”Uskotto­milla” puolestaan ei tarkoiteta ainoastaan kaik­kia ei-muslimeja vaan myös toi­sia musli­meiksi itseään kutsuvia henkilöitä, jos näiden kat­sotaan edustavan vää­ränlaista islamia tai pelkästään teeskentelevän harjoittavansa islamia. Ei-musli­miksi julistau­tuminen mer­kit­sisi musli­miyhtei­söön syntyneelle tai sii­hen kerran liitty­neelle vähin­tään so­si­aa­lista itse­­mur­haa tai sitäkin syn­kempää kohtaloa:

        https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwih176oifLQAhUGCSwKHUfIC80QFggXMAA&url=https://aikapommi.wordpress.com/&usg=AFQjCNHj-JVpEGJg5RGFhLE0D9RwbxtOqg&sig2=lC0BcgULffwlfCyYAKKrOA

        paneudus islamistien vallanhimoon ja miten nämä suhtautuvat mielestään vääräuskoisiin TÄMÄ TAPAHTUU HILJALLEEN JOS EI TORPATA


      • näin.on

        Se on totta, ja monet muslimit juovat myös alkoholia sekä täällä että kotimaissaan.


    • Vesikielellä

      Kohta saa ottaa kinkun sulamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      860
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      552
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe