Aluksi Gparted ohjelmalla jyräsin windowsin osion nimeämättömäksi. Sitten asentelin siihen windowsin. Aloin korjaamaan grubia jonka windowsin asentaminen normaalisti tuhoaa. Yllätyin kun ubuntun osio oli muuttunut nimeämättömäksi, vaikka ennen windowsin asennusta ei ollut! onneksi olin kaukaa viisas ja otin ennen asennusta varmuuskopiot, olisin muuten menettänyt valtavasti tärkeitä tiedostoja!
Kannattaa aina ottaa varmuuskopiot ennen kuin windows ne tuhoaa!
Windows asennus tuhosi ubuntun!
14
84
Vastaukset
- rontti-polonen
Tietystikin kannattaa tehdä oikeaoppinen Windows osio eikä mitään "Aluksi Gparted ohjelmalla jyräsin windowsin osion nimeämättömäksi" jos aikoo Windowsin asentaa. Silloin Windows asentuu kiltisti siihen. Tietysti se tunnetulla taidollaan tuhoaa edellisen Grubin mutta se on korjattavissa.
- winpaskaa
Kummasti asentui nimeämättömälle osiolle, mutta samalla sitten tuhosi ubuntun osion. Ei ubuntun asennus tuhoa vastaavassa tilanteessa.
- rontti-polonen
winpaskaa kirjoitti:
Kummasti asentui nimeämättömälle osiolle, mutta samalla sitten tuhosi ubuntun osion. Ei ubuntun asennus tuhoa vastaavassa tilanteessa.
Jos on tyhmä niin noin käy,
Ihan sama jo asennta se Ubuntun " Käytä koko levyä" niin kaikki vanha katoaa. - wintyhmääpaskaa
rontti-polonen kirjoitti:
Jos on tyhmä niin noin käy,
Ihan sama jo asennta se Ubuntun " Käytä koko levyä" niin kaikki vanha katoaa.Windows tässä on tyhmä kun ei ilmoita että tuhoaa samalla ubuntun.
Ubuntun asennan varmasti koko kiintolevylle jyräten pois moisen tuholaisen, on jo asennusmedia valmiina.
- varoitus.kuultu
Minullakin on dual-boot, mutta en kuuna päivänä asentaisi Windowsia uudelleen. Eli jos se menee rikki, niin sitten pitää pärjätä ilman Windowsia. Vähänpä tuota muutenkaan tulee käytettyä.
- jfhjgehhwbg
Minulle noin kävi aikoinaan useinkin, kun mukulat latasi viruksia. Windows sekosi ja linux katosi. Asensin windosen uudelleen samaan paikkaan kuin ennenkin ja sitten laitoin linuxasennuslevyn koneeseen ja menin osiointiin. Siellä kirjotin root-osion paikoilleen, muut siellä vielä olivatkin. Lopuksi pieni "päivitysasennus" linuxiin (yksi, tai pari lisätiedostoa) ja siinä se taas oli.
- Turhakkeita
Hyvä, päästiin siitäkin turhasta ubuntusta.
- 16.04_jyräsi
Päästiin turhasta windowsista.
- trollille_monoa
Windows se turhake on. Niin ja sinä myös!
- poistoon__moinen
Poista koko windows.
- evpm
Mulla vanhassa läppärissä ubuntu ei muuta ohjelmaa toimii siinä joskus käytän sitä.
Ei kannata ostaa ohelmaa vanhanaikaiseen läppäriin. Oliko mbr vai gpt osioitu levy? Oletus on, että uusi käyttöjärjestelmä poistaa vanhan ja asentaa levylle uuden systeemin ja oman lataajansa. Linuxin asennusmediassa on hyvä tuki ns. rinnalle asennukseen. Windows ei tätä tukea sisällä. Käytännössä asennetaan aina ensin Windows ja sitten Linux. Toisella tavalla ei kannata yrittää. Toki temppuilemalla onnistuu mutta miksi nähdä turhaa vaivaa.
- mbr_tuhottu
Ennen kykeni(tänä vuonna) windowsin asentaa kiintolevylle riippumatta mbr:sta ja sen ominaisuuksista. Asennus kyllä onnistui, ja myös Grubin palautus, mutta nykyään se ketale tuhoaa jopa koko osion, eikä palautus onnistu normaalein keinoin.
- rontti-polonen
Sanoisin kuitenkin edelleen että Windows tuhoaa ainoastaan käynnistyslataajan jonka pystyy korjaamaan muuten Linux osiot jäävät ennalleen.
Kolmisen vuotta takaperin korvasin Quattrobootissa yhden toisen Linuxin Ubuntulla.
Sen jälkeen ei bootissa näkynyt kuin Windows ja Ubuntu. Ubuntu sai saman tien kenkää ja homma palasi ennalleen kun korvasin U:n toisella Linuxilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1486621Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul343603Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3043196Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota712822Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma52272- 211833
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp431684- 141632
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51614Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattaisi yhdistyä
Näin saataisiin yksi yli 30 prosentin puolue, jolla olisi riittävästi voimaa jatkaa tarpeellisten rakennemuutosten läpi81376