Nimen omaan pienenekeläisiä! Heiltä viedään viimeisetkin rahat, emme voi ostaa edes vältämättömiä lääkeitämme. Lipposen taitettua indeksiä ei korjata, ei edes pieneläkeläisille.
Eläkekattoa he eivät kuminkaan halunneet, kun se olisi koskenut heitä itseään. Heidän palkkioeläkeistä kymppi sinne tai tänne ei merkitse mitään.
Herätkää jo eläkeläiset ketä te/me äänestämme seuraavaksi!
Matuille heiltä riittää rahaa!
Eläkekattoa he eivät kuminkaan halunneet, kun se olisi koskenut heitä itseään. Heidän palkkioeläkeistä kymppi sinne tai tänne ei merkitse mitään.
Herätkää jo eläkeläiset ketä te/me äänestämme seuraavaksi!
Matuille heiltä riittää rahaa!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Jos joku ropo jää niin ay-demari vie sen vuokrana.
Koko hallitus loikannut demareihin?
Demarit vihaa ja halveksii kaikkia kantasuomalaisia kuten Jungerin viimeisin möläytys osoittaa.
Demariehdokkat käy taas vähän jutustelemassa mukavia, antaen katteettomia ja utopistisia lupauksia eläkeläisille vaalien alla. No eihän se vanha demarin sossikka voi olla äänestämättä, kun on jo äänestäny koht 45 vuot samaa punakuraa.
Antti Rinne, Jutta Urpilainen, Mikael Jungner, Antti Lindtman... Samaa petturilaumaa kaikki tyynni...
Itse ainki aio kokeeks vaihtaa puoluet ja noit perskeleit kannattaa.
Niinpä, Timo juoksupoikineen on pitänyt kaikki vaalilupauksensa???
Vastahan he hallitukseen nousivat ensimmäistä kertaa. Katsotaanhan nyt mitä tulevaisuus tuo tullessaan. Demareilla oli monta mahdollisuutta ja vuosikymmentä, silti mitään he eivät saaneet oman kansan eduksi tehtyä!
Pääasiahan kumminkin on, että meidän uusilla (kohta täydenvertaisilla kansalaisuus saatuna) tummemmilla tulokkaillamme on hauskaa ja he voivat paksusti etuuksien puolesta. Asiat nähkääs nyt täytyy olla tärkeysjärjestyksessä. Mummokin siellä ymmärtää varmaan, että mamut tarvitsevat nyt kaiken mahdollisen saatavilla olevan tuen. Ja sen tuen me SDP:n puoleena voimme antaa. Kyllähän eläkeläiset meitä kumminkin äänestää jokatapauksessa, kun me niin hyvin ja kauniisti vaan puhutaan ja lupaillaan.
Minä olen sitä ikäluokkaa, että muistan lopun ikääni sen Lipposen hallituksen eläkeindeksi leikkauksen, ja tulen pitämään siitä kiinni ettei demarit minun ääntäni saa!
Minä äänestän ilman muuta demareita.
Tottakait äänestät kun hyödyt siitä itse henkilökohtaisesti rahallisesti ja mahdolisesti jopa ihan nimellisestikkin. Mokomakin SOS-DEMIN KETKU! Petitte eläkeläiset niin monta kertaa! Hävetkää!
Eläkeläiset vai mamut, siitä arvovalinta demareille?
Paavo Lippone nykysii lobbaa vaa näit suurii EU-Venäjähankkeit. Hankkii niist vissii iha kohtuu hyvi... Sillai et toimeentulloot. Todella isänmaalline, toverilline ja kansaettuu aatteleva mies! Lipposess sitä ois pressa ainest. Joku puhel, et kyl hää ainakkii ossaa käyttää saksiloit ku eläkkeis puhutaa.
Lipponen on pystyyn kuollut muumio.
Niin oli aikanaan neuvostojohtokin - se ei estäny kansan kannalta kovia pysähtyneisyyden päätöksiä.
Onko maan porvarihallitus vaihtunut demareihin?
Tämä on sitä kokoonupersu propakandaa.
Kyllä nää voimassa olevat eläkeläisten leikkaukset ja marginaaliset prolillen indeksikorotukset on ihan demarihallitusten aikaansaamia.
On se sitten kumma kun tämä persekeko ei heti ensitöikseen korjannut tuota indeksileikkausta. Vieläkin ehtisi mutta ei taida olla agendalla...
Persut tekee sen viimeistään seuraavalla hallituskaudella, kun sipilä ei ole enää estämässä. Sipilälle ja demareillehan on eläkeläisiä ym. kansalaista tärkeämpää hoivata parrakkaita nokisia lapsia.
Sama kuka on hallituksessa. niin köyhiltä leikataan aina.
Minulla niin pieni sairaseläke, että siitä ei pitäisi mennä veroa lainkaa. mutta kyllä siitä vaan menee ja monta sataa kuukaudessa.
Jukka verkkosukkahousu sanoi. että kaikki alle 3 000 € tienaavat ovat pienituloisia ja silti juuri näille pienituloisille hän lätkäisi suurimman media maksun
Sekoomuksen Ministeri valehteli ettei kukaan tienaa Suomessa 2 500 € tai vähemmän ja sain tuhansien ihmisten liksanauhat.
Kun pienipalkkainen jää sitten eläkkeelle tulot pienenevät entisestään ja köyhyysloukku on varma.
Eläkekatto asettamalla voitaisiin ylisuuria eläkkeitä laskea ja pienempiä eläkkeitä nostaa
Kyl mää e kaht vaihra. Toine o Turu sinappi ja toine SDP. Vaik käviihä tää ed. Ensteks mainittu vissii täs välil Ruotsit ja Puolatki lävitte. Jälkimmääne sit vähä muuallaki euroopas hakemas aatteseen ajatuksia. Joo, kyl näi o! Leikakkoo ny si vaa iha pirust meitil eläkkeest ku ova kerra alottaneekki!
Kyl mää tä kestä. Mähä oo jo kumminkii pitkä työura teheny tehtaal ärtsäkäs hajus... Kyl tää täst. Kuha ny vaa ne matut sais sit se meitin työhetelmä nautittavaks. Se kait täs ny olis iha tärkeentä... Soraski mä oli ja haavotui lonkkaa aikas pahast kranaatisirpaleest. Se sano se sillone puolue-edustaja, "et mitäs menitte!"
Demarit ovat desantteja.
Niin ovat, aikansa eläny puolue jo muutenki.
OTTASIVA KERRLLA KAIKKI MITÄ TUOSTA SE VÄHÄNEN SAMA KENENTASKUA SE LÄMMIITÄÄ!
SILLOIN EHKÄ KÖYHÄT VAPAUTETAAN VEROSTA.
olis paremmat lähtökohdat VAALEIHIN
MIELELLÄÄN KUULTAIS KUKA TARJOAA KÖYHÄSTÄ ENITEN.
Sammaa mieltä ku miekkii! Että kuulia ko työ! Perkulettannako työ ennee kuritatto meite köyhee, suotana temarit! On se vuoa kumma paikka ku ei mittee tolukka ne suo tähä! Helekattii koko punakaart!