osaako kukaan selittää mitä tarkoittaa maksa kk:ssa? tällainen oli lääkärin merkintä vatsan tutkimisen jälkeen.
lääkärien termistö kk?
vatsa3
1915342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Käsin kosketeltavissa?
Kaiku kuvaus
Kylkikaaressa
kylkikaaressa
kamalassa kunnossa
kovassa kunnossa?
Kyllä kestää
Maksettava korkoineen.
KetunhäntäKainalossa on kk.
Että maksa vaan pois - ketunhäntä kainalossa.
maksa kk
Kerran kuukaudessa.
kyllä se on kaikukuvaus kuten joku jo kertoi
Kaikukuvaus on ultraäänitutkimus, ( uä ) jota käytetään ennemminkin terminä lääkärien teksteissä.
Riippuu siitäkin, missä yhteydessä tuo kk maininta on ollut. Onko se ollut jossain tutkimuksen lausunnossa, vai esim. lääkärin tunnustellessa vatsaa/kylkeä maksan kohdalta ?
Hienoa, että lekurit kirjoittaa noita lyhenteitä, joiden merkityksestä potilaalla ei ole hajuakaan.
Ja näillä palstoilla vittuillaan (ei kaikki), kun jotain kysyy jotain.
Nuo kaksi koota voisi tarkoittaa kylkikaaressa, joka olisi hyvä juttu tai sitten jos se tarkoittaa käsin kosketeltavissa, se ei ole niin hyvä juttu. Maksan pitäisi olla kylkikaaressa niin, ettei se ole käsin kosketeltavissa vatsan päältä.
Onkohan tuohon luottamista, KK=kylkikaari?
https://vastaukset.fi/q/Maksa+KK+ssa
Aika outoa on, jos kk tarkoittaisi kylkikaaressa, koska yleensä maksa on jokaisella siellä kylkikaaressa/kaaren alla.
Se mihin yhteyteen kk on lauseessa lisätty, saattaisi vähän antaa suuntaa, mitä se tarkoittaa. Liittyykö se johonkin kohtaan, johon on mahdollisesti kirjattu vatsan tunnustelusta, palpoinnista ?
Voisi hyvinkin olla se käsin kosketeltavissa, koska normaalisti sen ei kuuluisi olla kovin hyvin kädellä tunnusteltavissa.
Minulla luki näin. Lyhyt otos koko tekstistä
.
"palpoiden vatsalta ei poikkeavaa; ei aristuksia, ei defancea, ei poikkeavia resistenssejä, maksa kk:ssa, perna ei palpoidu".
Tuolla kysytään sitten näin. Lääkäri näkyy kirjoittaneen, että "maksa kylkikaaressa".
Linkki unohtui.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/2884008/maksa-kylkikaaressa
Tuollaisen tekstin yhteydessä se ilmeisimmin tarkoittaa sitä kylkikaarta.