.. se on osa ihmisen älyllistä kehitystä ..
Kreationismi on luonnollista
8
<50
Vastaukset
Ja kuten tiedämme, kretuille kehitys tarkoittaa rappeutumista.
Niin, se oli aikoinaan osa ihmisen älyllistä kehitystä, mutta sittemmin ymmärrys maailmasta on kasvanut niin, että suuri osa ihmisistä on jo päässyt siitä eroon.
- Kretupelle
Ei, vaan mennään Nooan kaltaisia päiviä kohti. "Mutta kun Herra näki, että ihmisten pahuus oli suuri maan päällä ja että kaikki heidän sydämensä aivoitukset ja ajatukset olivat kaiken aikaa ainoastaan pahat, niin Herra katui tehneensä ihmiset maan päälle, ja hän tuli murheelliseksi sydämessänsä". (1 Moos.6:5-6)
Nooankin aikana lähes kaikki ihmiset hylkäsivät Jumalan. Se oli siis tieteen näkökulmasta ihmisen huippukohta. Sitä kohti ollaan taas menossa. Kaikesta pahuudesta huolimatta elämä kulki normaaleja latuja hetkeä ennen vedenpaisumusta. Jeesus sanoikin: "Ja niinkuin kävi Nooan päivinä, niin käy myöskin Ihmisen Pojan päivinä: he söivät, joivat, naivat ja menivät miehelle, aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin; ja vedenpaisumus tuli ja hukutti heidät kaikki". (Luuk.17:26-27)
Joten ei ole mitään uutta auringon alla. "Ei, vaan mennään Nooan kaltaisia päiviä kohti."
Tämä asia on kyllä hyvin yksinkertainen: kun tieto on lisääntynyt, niin kreationismi on jäi ihmiskunnan historiaan eräänä vaiheena.
- Fiksu_Kreationisti2
Älyllinen kehitys ei kuulu palstan aihepiiriin, koska tieteellisen creationismin mukaan luonnossa on vain rappeutumista.
Ilmoitettu poistoon. - alusta.loppuun
Kreationismi on ajattelun lähtöpiste ja evoluutio sen maali.
- jyrinVelipuoli
Serkkumme simpanssit ovat käsittääkseni jo luopuneen kreationismista.
- SilleenNiinkuSilleen
Lukutaidottomuus on osoitus kreationismista - Adam oli luku- ja kirjoitustaidoton ja eikä tiennyt vielä ehkäisystä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917485- 373977
- 453520
- 2362814
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402662- 452492
- 1322401
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292289Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202248- 451972