"Kirjailija Eveliina Lauhio on koonnut tunnettujen suomalaisten puheenvuoroja uskosta ja hengellisyydestä. Apulannasta tuttu muusikko Toni Wirtanen"
http://areena.yle.fi/1-3875443
Suurinosa ihmisistä kuuluu kirkkoon, mutta onko se mikään tae mistään uskomisesta mihinkään. Itse olen Tonin kanssa samaa mieltä, että kyllä uskonto toki kiinnostaa, muttei mikään sokea usko asioihin vain ole mielekästä.
Kun kuitenkin raja pitää vetää, ellei sitten sen kanssa mihin muut uskoo. Mutta mitä myös oma uskonto opettaisi.
Mihin suomalaiset uskovat
12
235
Vastaukset
- harvatpelastuvat
Jos ei usko Jeesukseen Kristukseen henkilökohtaisena Vapahtajaan, niin on sama olla vaikka ateisti. Moni uskoo tavallaan ja saattaa luottaa vaikka kengän pohjaan. Sellainen usko on itsepetosta.
- huuhaauskoa
Miksi sinun uskosi olisi sen parempi kuin usko kengänpohjaan?
Samalla tavalla usko kengänpohjaan voi pelastaa kuin usko jeesukseen.
Itsepetoksia kumpikin usko. - harvatpelastuvat
Suu kiinni. Jeesus on mINUN HENKILÖKOHTAINEN VAPAHTAJA ei sinun. Sivelen Palli Hikeäni Luterilaisittain nenälleni ristinmerkiksi ja kunnoitan Jeesusta.
Kaikki jotka eivät nuuskis PH:ta ovat mielestäni ateisteja. 2 - huuhaauskoa
harvatpelastuvat kirjoitti:
Suu kiinni. Jeesus on mINUN HENKILÖKOHTAINEN VAPAHTAJA ei sinun. Sivelen Palli Hikeäni Luterilaisittain nenälleni ristinmerkiksi ja kunnoitan Jeesusta.
Kaikki jotka eivät nuuskis PH:ta ovat mielestäni ateisteja. 2Oho, näyttääpä se jumalusko saavan ihmisen siunattuun tilaan, ihmeellistä.
- jwjejjkr4ew
:Dddd
- Helmut_Siegfarts
Kengänpohjat auttavat eteenpäin, mutta Jeesus ei ole edes trampoliini.
- Suurin_Ajattelija
Kengänpohjakin tarvitsee luojansa. Tämä Luoja on suurin ja voimakkain, on aina ollut ja tulee aina olemaan, valta ja kunnia kengänpohjanLuojalle!, joka sikisi kengänpohjatehtaassa, ja on sieltä turvaava jokaisen askeleet, iänkaikkisesti...
- luotan_nastoihin
Minä en luota pelkkiin kengänpohjiin talvella. Käytän nastakenkiä.
- Nastat_kengät
luotan_nastoihin kirjoitti:
Minä en luota pelkkiin kengänpohjiin talvella. Käytän nastakenkiä.
Kengät ovat nastoja, nastekengät eivät. Lopetin nastakenkien käytön kun liukastuin sadatta kertaa. Toiseksi, nastakengät jalassa ei päästetty sisälle kauppaan eettei K-marketin lattia mene vain pilalle.
- uskon_sokeutta
Tonikin on vaan ihminen.
Usko noin yleisesti, uskoopa mihin tahansa, voi olla hyväkin asia, jos se saa ihmisen elämään sopusoinnussa itsensä, muiden ihmisten ja luonnon kanssa.
Valitettavan usein jumalusko saa ihmisen tuomitsemaan muut ja tekemään pahaa, ääriesimerkkinä isis.
Täälläkään kirjoittelevien uskisten kirjoitukset eivät ole kovin suvaitsevaisia, heidän ajatuksistaan ja "tuomioista" ei ole pitkä matka samankaltaisiin tekoihin kuin isis-terroristit tekevät. Lainaus kantti.net ja Teemu Taira joka on myös kirjan: Väärin uskottu? Ateismin uusi näkyvyys, kirjan kirjoittaja. Tilastot kertovat, että Skandinaviassa sekulaarisuus lisääntyy ja taitaa olla että myös telaketju-uskonnollisuus saa ääbtä aikaan ja sen huomaa kun lueskelee luterilais-palstaa.
http://www.kantti.net/filosofiakahvila/ateismi-yhteiskunnallisena-ilmiona/Skandinavia tosiaankin on nopean maallistumisen keskus. Varsinkin Suomen kaltainen maa missä uskonnollisuus on yleensä pidetty henkilökohtaisena asiana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467545
- 334163
- 573675
- 503170
- 172846
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons562456- 542378
- 402319
- 442302
- 162266