Kipristelen parhaillaan

Ns.kiltti

lopettaisinko suhteen toisen osapuolen epärehellisyyden ja "kylmyyden" vuoksi. Minulla on ollut vuosia suhteessamme lähinnä vain peesaajan rooli. Alkuaikojen hauskuus on mennyttä ja mieleni on koko ajan vain alakuloinen. Syyllisyyttä poden jo ajatuksistani, että lopettaisin suhteen.
Seksikin on jäänyt pois, koska en tunne enää vetovoimaa.
Kumppania miellyttää kovasti häneen kohdistettu ihailu ja hän jaksaa puhua erityisesti siitä, kuinka joku on taas häntä ihaillut. Kumppanillani on pahasti mennyt sekaisin myös läheisyyshierarkia. Jopa bussikuskille hän saattaa olla avoin ja varmaankin valloittava kikattaja, mutta kotona ei kykene mitään kertomaan ajatuksistaan, paitsi missä milloin on ollut. Vaikea tilanne?

5

507

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • symppaankikattajaa

      Toivottavasti kikattaja ottaa bussikuskin. Hyvin harva kestää noin synkkää ihmistä kun sinä.

    • Suhteessaonainakaksi

      Kaipa tuo "kikattaja'" yrittää vaan kertoa omalla tavallaan sulle ettet huomioi tarpeeksi ja yrittää vaan tehdä mustasukkaiseksi, kuitenkaan mitään muuta aikaansaamatta kuin kasvavaa kylmyyttä ja tympääntyneisyyttä suunnaltasi, mikä vaan jatkuu noidankehänä saaden sut edelleen etääntymään. Voihan hän olla myös huomionhakuinen persoonallisuus, jolla on elämä jotenkin vinoutunut eikä saa tarpeekseen milloinkaan. Jospa alkaisitkin puhumaan hänelle ja kertoisit, että mistä sinulla on paha olo, eihän toinenkaan osapuoli jaksa ihmetellä jatkuvasti oman luonteesi muuttumista siitä alkuaikojen hauskasta tuommoiseksi myrtsiksi. Kai sä ymmärrät, että myös sinä olet yhtä syyllinen.

    • Vaikea näin etäältä on mitään varmaa sanoa, mutta jollain lailla tuosta tuli mieleen päättynyt suhteeni.

      Mieheltä tuntui loppuvan läheisyys- ja seksihalut kokonaan. Yritin itse tehdä aloitteita enemmän, mutta ne olivat aina toisen mielestä väärin ajoitettuja tai muuten vääränlaisia. Mies vain tuntui vajoavan yhä syvemmälle masennukseen, ja lopulta hän vain halusi erota edes keskustelematta asioita halki, koska koki minun vain olevan vääränlainen ihminen hänelle.

      Jos siis et tunne enää seksuaalista vetoa kumppaniasi kohtaan, niin se voi tuntua hänestä todella pahalta ja hän voi olla ihan sairaana huolesta sen takia että pelkää menettävänsä sinut. Kuten edellinen vastaaja totesi, voi tuo kumppanisi ulospäinsuuntautuminen olla juurikin eräänlaista showta, jolla hän yrittää osoittaa sinulle olevansa edelleen se sama hauska ihminen kuin alussa, ja toivoo näin palauttavansa käytöksesi ennalleen.

      Tuo epärehellisyys ei kyllä omassa suhteessani ollut ainakaan tosiasia, tosin enhän tiedä minkälaisia skenaarioita se kumppanin (mahdollisesti) masentunut mieli kykeni kehittämään. Lähinnä siis mietin, että onko siitä kumppanisi epärehellisyydestä sitten ihan oikeasti raudanlujaa näyttöä olemassa…

      • Ns.kiltti

        Kiitos kommentistasi stellaria81. Sain asiallisesta kommentistasi apua pohdiskeluuni ja löysin pohdittavaa omista asenteistani.
        Kirjoitin ensimmäistä kertaa tällaiseen palstaan ja kyllä kannatti.
        Valitettavasti tuosta epärehellisyydestä on tuota raudanlujaa näyttöä. Itse olen pettänyt aikanaan kumppaneitani, joten ehkäpä elämä vain maksaa minulle takaisin, jotta ymmärtäisin, miltä toisesta osapuolesta on tuntunut.
        Kiitos vielä "herätyksestä".


    • tekojakehiin

      Kai sä olet nyt jo päättäny mitä sä teet?!
      Ikuinen kipristely kun ei auta mitään eikä ketään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      70
      4915
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      285
      4504
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      290
      3468
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      118
      3315
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      38
      3240
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      127
      1888
    7. 105
      1630
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      172
      1291
    9. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      40
      1205
    10. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      92
      1179
    Aihe