Vuosaaressa kiertää huhu, että pakolaiset lämmittävät asuntojaan pitämällä uunin luukkuja yön ajan auki .
Sähkölasku on varmaan hirveä, mutta eipä laskun suuruus ja sen syy tunnu Helsingin sosialitoimea kiinnostavan.
Sähkölasku on varmaan hirveä, mutta eipä laskun suuruus ja sen syy tunnu Helsingin sosialitoimea kiinnostavan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuokin olis helppo todeta. Mutta onhan valtiolla rahaa. Vaikka nuotiossa matut seteleitä polttelis.
Kun ns. piikki on auki, niin pakolaisilta ei voi kieltää mitään. Kaikki korvataan, ettei syyllistytä rasismiin, eikä olla natseja.
Mikähän mahtaa olla pakolaisperheen ruokalasku kuukaudessa, kun ososkärryt ovat aina täynnä, eikä suinkaan sitä halvinta.
Mekin täällä Espoossa lämmitämme uunilla ja keittolevyillä, sekä paukkupakkasten aikana saunan kiukaalla, tosin omalla rahalla. Taloyhtiö näes säästää sillä tavalla että vesikeskuslämmitys katkeaa/vähenee yön ajaksi sillä eihän hoitovastikkeen- tai vuokranmaksajat tarvitse lämpöä ollessaan unten mailla. Ja arkipäivisin toki kaikki lähtee töihin niin arkena ei tarvitse sitä lämmitystä kuin hetkeksi illalla. Kyllähän se aamupesu jäisessä kylppärissäkin sujuu. Että silleen. Joka talvi sähköyhtiöstä tulee ihan paperikirje jossa graafin avulla selostetaan että meidän sähkönkulutus on yli 10 kertainen verrattuna vastaaviin huoneistoihin.
Mitä ! Asuuko Alpo Suvelan vuokrataloissa ? Minä luulin, että Westendissä, Haukilahdessa, tai Mankkaalla.
Suvelaan ei kantasuomalainen vapaaehtoisesti mene, joten uskon Alpolla olevan mielenkiintoisia tarinoita pakolaisista kerrottavanaan.
Näin tein myös itse Englannissa, kun palelin asunnossa. Tosin maksoin kaasun itse ja kallistahan se oli. Siksi lämmitinkin vain hetken ja muuten palelin palttoossa.
On sikamaista, jos valtio ei vähennä sähkökuluja pakolaisten käteiskassasta!
Haluavat varmaan että on yhtä lämmintä kuin kotona kaukomailla. Tämänköhän takia se perhekin kuoli, että jättivät kiukaan päälle ja lopulta sauna syttyi tulee?
Alkeellista ja vajaata älykääpiötoimintaa.
Tämä poistettu viesti oli fakta
Haluan pitää makuuhuoneen viileänä 19 astetta, ja käytän lämminvesipulloa lämmittämään kylmiä jalkoja. Ne ovat yllättävän tehokkaita, sellainen apteekista ostettu pullo on vielä aamullakin lämmin. Ja raikkaassa ilmassa lämpimän peiton alla nukuttaa makeasti.
Uunin luukku auki? Kunpa olisikin vielä vanhanajan kaasu-uuneja....