On se kumma, kun Gesterbyn alueella on ajokielto, vain huoltoajo sallittu, niin paikka on täynnä sekä parkkeerattuja autoja että ajavia autoja. Jokainen mahdollinen paikka on nykyään parkkipaikkana. Siwan eteen ajetaan huoletta autoilla, kun ei jakseta kävellä Siwan asiakkaille osoitetuilta autopaikoilta kauppaan. Siwan edessä saattaa olla samanaikaisesti kolmekin autoa tyhjäkäynnillä odottamassa Siwassa asioivia. Lapset ajetaan autoilla päiväkodin oven eteen. Bussipysäkille käveltäessä (oli vuorokauden aika mikä tahansa), joutuu väistelemään useita autoja, jotka viis veisaavat ajokiellosta. Ihmeen paljon on huoltoajoa!
Gesterbyn "tori" on nykyään parkkipaikka, samoin "lämpölaitoksen" edusta, pihat, tien varret jne. Samat autot seisovat päivä- ja jopa viikkotolkulla em. paikoissa.
Onko nyt niin, ettei noista ajokielloista tarvitsekaan enää välittää, vaan ajaa saa minne vaan autolla pääsee ja auton voi lykätä parkkiin minne vaan saa mahtumaan? Poliisit ovat täällä säännöllisiä vieraita, vaan eikö asia kuulu poliiseille, vaan pelkästään parkkipirkoille? Miksei täällä näy parkkipirkkoja? Vai eikö kuulu kenellekään?
Kun tänne muutin reilu 10 vuotta sitten, alue oli _oikeasti_ tyhjä autoista. Oli kiva kävellä kun ei tarvinut joka välissä olla väistämässä autoja.
Nyt joko ajokieltomerkit pois tai sitten asiaan pitää puuttua! Ärsyttää tuo jatkuva autorumba.
Gesterbyssä ei ajokiellot haittaa
3
225
Vastaukset 3
- Jedekin
No nyt on pahotettu mielensä.
- täältämitäänapua
sähän oot jo aiemmin samasta asiasta kirjottanut, ei sitä täältä apua saa, mikä se sun taloyhtiös on-kenen kanssa on sopimus sakottamisesta ja valvomisesta. Sen täytyy olla joku yksityinen parkkipirkkofirma, ei se kunnalle kuulu. Kysy isännöitsijältä, talohallituksen jäseniltä.
- ääääärsyttää
Niin, jos sen aikaisemman viestini olisit lukenut, niin tietäisit, että viestini tuli kahdesti, koska ekalla lähetyskerralla tuli joku errorviesti.
Mutta en minä vielä mieltäni liiemmin pahoittanut ole. Sitten pahoitan mieleni, jos isompia pelastustoimenpiteitä tarvii tehdä ja näiden idioottien autot ovat tiellä. Meidän pihalla vakituisessa parkissa on se 2 tai 3 autoa, naapuritalon pihassa näyttää olevan juurtuneena yksi auto jo viikkojen ajan vaihtelevasti 1 tai 2 muuta.
Vaan ketäpä kiinnostaa, ei näköjään ketään.
Vinkiksi vaan, jos jotain sattuisi kiinnostamaan, että ne autot ilmestyvät pihoille illan aikana, päivisin toki ovat poissa, ainakin useimmat.
Toivottavasti ei tarvi tapahtua kamaluuksia, ennenkuin asiaan puututaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1451145Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1181032Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset214770En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58765- 63715
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25706- 135696
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57612- 38588
Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss57541