Keskustan talouspolitiikka puree, osa 10

Kauppalehti

Yt-neuvottelujen päätteeksi Patrian ilmailuteollisuus Jämsän Hallissa ilmoitti eilen 21 työntekijän irtisanomisesta.

Matti Vanhasen talouspolitiikka puree hienosti työpaikkoihin. Vanhanen yrittää lyödä Esko Ahon ennätyksen 500,000 työttömän tekemisestä Suomeen.

2

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MattiLehtonen

      otsikossa kaikki

    • Matti Vanhanen ja Esko Aho olivat Kepun surullisen kuuluisan työreformin kehittäjiä.

      Perusidea työreformissa on opettaa palkansaajille nöyryyttä ja herran pelkoa.

      Tähän päästään Ahon ja Vanhasen mukaan mm. saattamalla palkansaajat epävarmuuden tilaan. Työttömyyden kasvattaminen vähentää Ahon ja Vanhasen mukaan palkansaajien halukkuutta pitää kiinni oikeuksistaan. Sen jälkeen Ahon ja Vanhasen opein palkkoja voidaan alentaa ja työehtoja heikentää.

      Sen jälkeen Ahon ja Vanhasen opein onkin käytössä halpaa ja nöyrää palkansaajajengiä, joka tekee juuri niin kuin vahva työnantaja käskee.

      Nokia Oyj on Ahon ja Vanhasen oppien kokeilulaboratio kuten viime maanantain MOT-ohjelmasssa näimme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2338
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2233
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1554
    4. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1545
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1447
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1093
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      984
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      118
      963
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      893
    Aihe