Pieneenköhän eläkkeeni vaikka otan osan ennakkoon?

Olen syntynyt v.1955
Ansaitsen 2200/K
Jos otan varhennettua eläkettä 50% 20 kuukautta, n500€/k-(8%=40€)=460€
Mutta jatkan täysiaikaista työntekoa ja palkasta kertyy eläkettä.
Niin pieneneekö tuleva eläkkeeni ollenkaan?
Tuntuu liian hyvältä ollakseen totta.
Kaarina
1145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuo+vähennys+on+pysyvä,+mutta+vähennys+kompensoituu,+mitä+pidemmällä+jatkat+kokopäivätyötä+yli+ikäluokkasi+alimman+vanhuuseläkeiän+(63+v+3+kk).+Silloin+aletaan+maksaa+lykättyyn+eläkeosuuteen+korotusta.+Lykkäyskorotus+on+0,4+%+jokaiselta+lykätyltä+kuukaudelta+sen+kuukauden+jälkeen,+kun+olet+täyttänyt+63+v+3+kk.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leenastiina kirjoitti:

Olen syntynyt v.1955
Ansaitsen 2200/K
Jos otan varhennettua eläkettä 50% 20 kuukautta, n500€/k-(8%=40€)=460€
Mutta jatkan täysiaikaista työntekoa ja palkasta kertyy eläkettä.
Niin pieneneekö tuleva eläkkeeni ollenkaan?
Tuntuu liian hyvältä ollakseen totta.
Kaarina

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu