Parin viikon ajan silmän yläluomeen ilmaantunut päivittäin useaan kertaan nykivä elohiiri. Milläs tämän saisi loppumaan? Yhtäjaksoinen ei siis ole, ja kestänyt jo pari viikkoa.
Eilen illalla oikein yllytin hiirtä rutistamalla luomet oikein voimakkaasti kiinni, toisto useaan kertaan, ja joka kerta se hiiri itsensä ilmaisi.
Vettäkö pitäisi juoda oikein runsaasti nyt?
Eilen illalla oikein yllytin hiirtä rutistamalla luomet oikein voimakkaasti kiinni, toisto useaan kertaan, ja joka kerta se hiiri itsensä ilmaisi.
Vettäkö pitäisi juoda oikein runsaasti nyt?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Silmän ympärillä tuntuvat lihasnykäykset johtuvat usein mm. runsaasta lukemisesta, näyttöpäätteen tuijottamisesta jne., eli toistuvista pienistä liikkeistä samalla etäisyydellä.
Kun silmien lihaksistoa käyttää enemmän, suurempien etäisyyserojen näkemiseen ja laajempien liikeratojen muodossa, lihakset pysyvät paremmassa kunnossa ja nykivät harvemmin.
Silmien lihaksistoa voi myös jumpata: pidä pää paikoillaan ja katso toistuvasti ensin lähelle ja sitten kauas, katso sitten toistuvasti ja rauhallisesti ylös ja alas, sivulle ja toiselle sivulle, pyöräytä silmiä molempiin suuntiin, tee suuri X silmien liikkeellä, jne.
Meikäläisellä on iso elohiiri polvitaipeessa yötä päivää, sätkii ja nykii siihen malliin että ei pysty nukkumaan. Välillä sama juttu kyljessä, ja milloin missäkin.
Kallistun ajattelemaan, että asia riippuu siitäkin, mitä on syönyt.
Tullut mätettyä monivitamiineja kai liikaa, ja kokeiluna täytyy pitää muutaman päivän paussi kuinka käy.