Onko puolet maailmankaikkeudesta kadonnut?

IlkimyksenUutispalvelu

Onko puolet maailmankaikkeudesta kadonnut ja mitä antimateria tekee jne?

http://yle.fi/uutiset/3-9361454

Onko Jumalan olemassaolo todistettu tai kaadettu ja mitä tapahtuu evoluutioteorialle? Lue jännittävä uutinen ja vakuutu että tiede ei koskaan tule valmiiksi!

Popcornit ja limunaati valmiiksi kretujen vastineita odottaessa...

4

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjhkjhhkjhk

      Ei puolet ole kadonnut. Se on karkeaa liioittelua. Suhde taisi olla miljardin suhde miljardiyhteen ( 1 000 000 000/ 1 000 000 001) tai jotain sen suuntaista. Tätä pientä symmetriapoikkeamaa, joka mahdollisti materian olemassaolon annihiloitumisen jälkeen ei standardimalli voi (vielä) selittää. Evoluution kanssa sillä ei ole juurikaan tekemistä.

      • tieteenharrastaja

        Eihän se kahden miljardin kokoinen ainemöykkykään jäljettömiin kadonnut, vaan siellä se häärää taustasäteilynä pitkin kaikkeutta.


    • Tuossa YLEn uutisessa on esitetty jokseenkin epäselvästi ne ydinasiat, kuten olivatko nuo miljardisosan tarkkuuden jälkeen jotenkin eroavat vai rajoittuiko kokeen tarkkuus siihen, ja kyseenalaistaako tuo nyt standardimallin vai vain voisiko se kyseenalaistaa jos tulos olisi jotain. Täällä englanniksi paljon selvemmin:

      "Within experimental limits, the result shows no difference compared to the equivalent spectral line in hydrogen. This is consistent with the Standard Model of particle physics, the theory that best describes particles and the forces at work between them, which predicts that hydrogen and antihydrogen should have identical spectroscopic characteristics."

      "The ALPHA collaboration expects to improve the precision of its measurements in the future. Measuring the antihydrogen spectrum with high-precision offers an extraordinary new tool to test whether matter behaves differently from antimatter and thus to further test the robustness of the Standard Model."

      http://phys.org/news/2016-12-alpha-spectrum-antimatter.html

    • "Popcornit ja limunaati valmiiksi kretujen vastineita odottaessa..."
      Söiköhän Nooa perheineen poppareita Arkissa? Vai olikohan maissi silloin ennen muinoin lintu, joka lensi Amerikkaan ja muuttui kasviksi hämmästellessään Uuden Maailman upeutta.
      Juu ei liity antimateriaan, mutten voinut vastustaa kiusausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3037
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      74
      2676
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2354
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      36
      2115
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1456
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      23
      1393
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1386
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1264
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1259
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1241
    Aihe