Tästäkö se nyt alkaa, mistä Uskovaiset on varoittanut, että synnin palkka on kuolemantuomio.. http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201612192200043109_ul.shtml
3 Maailmansota ?
Huhhejjaa
80923
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Joo jeesus lähti raketilla tänään kohti maapalloa ja ilmestyy kohta pelastamaan uskovaiset.
On monenmoista uskoa.
Kohta alkavat uskovien tempaukset ja heidät nostetaan herraansa vastaan pilviin.
Olen lukenut lehtisen "Mitä pian tapahtuu" Ilmestys tulevista tapahtumista. Lehtisen kustantaja K.O.Syväntö.
Lehtisessä kerrotaan salaisesta tempauksesta, ja kuinka tempauksen jälkeen omaiset etsivät hävinneitä omaisia. Kaiken lisäksi kuuluu hirveä huhu, että kolmas maailmansota saattaa puhjeta milloin tahansa. Diplomaattiset suhteet Idän ja Lännen välillä ovat katkenneet jne...
Omistan tämän lehtisen.
Totuus on, että mitään tempausta ei tule tapahtumaan, ennen Jeesuksen toista tulemista. KAIKKI SODAT OVAT, ennen tempausta, sillä tempaus 1000-vuodeksi taivaaseen tapahtuu Jeesuksen toisessa tulemisessa.
Kaikki jumalattomat saavat surmansa Jeesuksen toisessa tulemisessa Hänen ilmestyksessään.
Mistä se tietää, kuka tosissaan on jumalaton? Nämä taas näitä &€@!? puhetta ja luuloa vain!
"Kaikki jumalattomat saavat surmansa Jeesuksen toisessa tulemisessa Hänen ilmestyksessään."
Montako kertaa päivässä masturboit ajatellessasi tuota?
Sinulla ei mitään kunnon sanomaa !
Sinä+opetat+harhaoppia+-+Kautta+historian+uskovaiset+ovat+odottaneet+tempausta+ja+kuitenkin+vasta+nyt+aika+on+siihen+tosiasiassa+otollinen,+koska+profetiat+ovat+täyttyneet+jo+yli+80+%:sti.
Raamattu+sanoo+monissa+kohden,+ettei+Jumala+jätä+omiaan+ahdingon+aikaan+ja+vihaan+ja+minä+uskon+kyllä+mieluummin+Raamattua+kuin+sinua.
Tämäkin+kohta+on+hyvin+paljastava+tempauksen+suhteen:+
Luuk+12:
36+ja+olkaa+te+niiden+ihmisten+kaltaiset,+jotka+herraansa+odottavat,+milloin+hän+palajaa+häistä,+että+he+hänen+tullessaan+ja+kolkuttaessaan+heti+avaisivat+hänelle.
Näetkös++-+Herra+Jeesus+siis+p+a+l+a+j+a+a++omista+häistään+Morsiamensa+seurakunnan+kanssa+ja+tulee+tässä+lopullisesti+maan+päälle+perustamaan+Valtakuntansa!
Ja+tässä+vielä+jatkojakeet:
37+Autuaat+ne+palvelijat,+jotka+heidän+herransa+tullessaan+tapaa+valvomasta!+Totisesti+minä+sanon+teille:+hän+vyöttäytyy+ja+asettaa+heidät+aterioimaan+ja+menee+ja+palvelee+heitä.
38+Ja+jos+hän+tulee+toisella+yövartiolla+tai+kolmannella+ja+havaitsee+heidän+näin+tekevän,+niin+autuaat+ovat+ne+palvelijat.
Mistä tiedät ettei sitä tempausta ole jo tapahtunut, mutta temmattuja on ollu niin vähän, ettei kukaan ole vai huomannut?
Tempaus pyhille on vasta Jeesuksen toisessa tulemisessa 1000-vuodeksi taivaaseen, ei ennen sitä.
Ennen Jeesuksen toista tulemista on KAIKKI vihat, vaivat, vainot, viimeiset vitsaukset, kaikki sodat, ja pedon kumartamiset. Ensin ilmestyy myöskin tuo laiton, jonka Jeesus tuhoaa tulemisensa ilmestyksellä, siinä kuolevat kaikki jumalattomat pedon kumartajat. Jumalan viha tulee kohtaamaan pedon kumartajia.
Viimeisin vaino ennen Jeesuksen toista tulemista tulee pedon ja pedon kumartajien taholta kun peto saa vallan ja voiman yhdeksi hetkeksi Ilmestyskirjan mukaan. Vaino koskee niitä, jotka pitävät Jumalan käskyt, sapatti mukaan lukien ja Jeesuksen uskon.
Näissä vainoissa tulevat tapetuksi viimeiset marttyyrit, ennen Jeesuksen toista tulemista Ilm.6:11.
Löytäneekö Jeesus uskoa maan päältä kun Hän tulee toisen kerran.
Tämä maa on 1000-vuotta autio ja tyhjä, sillä kaikki jumalattomat ovat kuolleina ja paholainen sidottuna.
1000-vuoden jälkeen on jumalattomien herätys kuolleista ja paholainenkin päästetään vankeudestaan vähäksi aikaa. Paholainen villitsee näitä kaikkien aikojen ja kansojen jumalattomia. He nousevat yli maan avaruuden ja piirittävät pyhien leirin. Tuli tekee heistä lopun. Eikä heistä jää juurta, eikä oksaa.
Vasta tämän jälkeen Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan, jossa vanhurskaus asuu.
Vielä muistutukseksi: Pedon merkki on sunnuntai, ihmiskäsky pyhäksi. Peto ei merkistään tule luopumaan.
Jumalan merkki on sapatti. Tulee valita oikein, jotta pääsee tempaukseen mukaan kun Jeesus tulee toisen kerran.
Aamen! Niinkuin salMN leimahdus näkyy idästä hamaN länteen niin on Ihmisen Pojan tulemus oleva... Kaikkien silmät saavat hänet nähdä, niidenkin jotka hänet lävistivät... Herra tulee tuhannen tuhansine pyhineen... Enkelit kokoavat pyhät maan neljältä kulmalta...
Elia meni tulisilla vaunuilla taivaaseen.
Jos se koko tempaus olikin jo siinä?
Myöskin Heenokki otettiin maistamatta kuolemaa.
Ehkä tästä alkaa Syyrian sota todenteolla.
Turkki hyökkää Bagdadiin ja tuhoaa 'Benhadabin palatsit'
.Jer. 49:27
Ja minä sytytän Damaskon muurit tuleen, ja se on kuluttava Benhadadin palatsit."
Aam. 1:4
sentähden minä lähetän tulen Hasaelin linnaa vastaan, ja se kuluttaa Benhadadin palatsit
Mitkä ihmeen palatsit? Kyllä nämä ovat pelkkiä muinaisesta seemiläisestä kansasta siinneen jäänösosan houreita ja fantasiaa vain. Pyritään maailmanrauhaan eikä katsella mitään enteitä. Kohta on taas kevät ja Nuuska-Muikkunen saapuu!
Pikkuisen itsekeskeistä kuvitella, että kaikki Raamatun ennustukset koskisivat juuri meidän päiviämme. Damaskos on yksi maailman vanhimmista kaupungeissa ja sitä on tuhottu ja valloitettu lukemattomia kertoja eri tahojen toimesta.
VT:n profeettojen ennustukset koskevat todennäköisimmin näitä ikivanhoja sotia, joista suuri osa tapahtui paljon ennen Kristuksen syntymää. Profeettojen mainitsema ben Hadad oli muuten Damaskoksen kuningas vuosina 865-885 ennen Kristusta. Joten tuskinpa ne palatsit enää siellä seisovat odottamassa tuhoamistaan.
Kolme pyhiä asioita herjaavaa kommeettia. Tähän, on herätys jumalanne helluntalaisuuden johtanut. Kohta taas pääsette ihan äänestämään vihreää pekkaa pressaksi, sitä se herätys jumala teettää.
Pekka ei sopiva Presidentiksi.
Varmasti Pekka on presidentiksi sopiva, pitää vain löytää oikean sukuniminen Pekka.
Pekka Puupää ois vähintään sopivampi pres...kuin viherpekka!
Kannatetaan !
Puupäät pysyvät pinnalla.
En usko että kumpakaan uskonut Jeesukseen !! Siis molemmat menossa helvettiin !! Ampujalla ehkä on vielä mahdollisuus tehdä parannuksen ja lopettaa tappaminen. Mutta kuollut on aina kuollut ja sen mukaan sitten katsotaan mihin Usko.
Tästäkö se nyt alkaa, mistä Uskovaiset on varoittanut, että synnin palkka on kuolemantuomio.. http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201612192200043109_ul.shtml
Synnin palkka oli kuolemantuomio ainakin Venäjän suurlähettilään ampujalle. Turkin poliisi nimittäin tappoi hänet heti paikan päällä.
Mutta, kenessäkään murhaajassa ei ole Iankaikkista Elämää..eikä valehtelijoissakaan eikä huorintekijöissä yms.
Kannattaa tehdä varmuuden vuoksi parannus vasta kuoleman jälkeen se on täysin mahdollista
siksi monet tratidio rukoilee toisten kuolleiden puolesta
Sydän aina avoin täynnä mahdollisuus parannus ja mielenmuutos
Herra siunaa jokaisen joka vaeltaa rehellisesti.
Sekavaa ja Raamatunvastaista höpötystä sinulla - Kuoleman jälkeen ei kukaan enää voi tehdä parannusta, vaan se parannus ja Jeesuksen Vastaanotto tapahtuu täällä ajassa.
Ortodoksit rukoilevat vainajien puolesta (Panihida), mutta se on turhaa, sillä nämä vainajat eivät valitettavavasti pysty enää kohtaloaan muuttamaan, jos olivat eläessään Jeesuksen kieltäjiä, he ovat pahassa paikassa nyt.
"Kannattaa tehdä varmuuden vuoksi parannus vasta kuoleman jälkeen se on täysin mahdollista".
Ei muuten ole. Ihminen tuomitaan hänën lihassa tekemiensä tekojen mukaan, ts. kun hän on täällä maanpäällä vielä elossa.
Sinä et tietää mistä puhut
Eihän tiedä ei. Tuomio on välittömästi kuoleman jälkeen ja sitten mennään Taivaaseen tai helvettiin ja sentakia nä terroristit luulee lähettävän ihmisiä helvettiin. Vaikka on sinne ite menossa..
Kristittyt tässä kohtaa ovat väärässä tuomiot tulee vasta aikakausien lopussa ja ne ei ole lopulliset
Tottakai tuomiot ovat lopulliset - miksi puhut täällä harhaoppia, oletko muslimi?
Tässä vastaus
eskatologia.weebly.com
Jes. 17:1
Ennustus Damaskosta. Katso, Damasko poistetaan kaupunkien luvusta ja luhistuu raunioiksi.
Jer. 49:24
Damasko lannistuu, kääntyy pakoon, hirmu on sen vallannut; sitä kouristaa ahdistus ja tuska niinkuin synnyttäväistä!
Jokohan Turkin 'Nato' koneet jyräävät Damaskon tuusan nuuskaksi, niinkuin Venäjä tuhosi Aleppon. Sekö on Assadin kohtalo?
Olevaisen houreita ja kuvitelmia nämä kirjoitukset ainoastaan.
Todellakin houreita vailla järjen häivää. Diplomaatteja on tapettu usein, eikä se ole johtanut maailmansotaan. Kukaan ei pommita Damaskosta maan tasalle. Alueen vakauttaminen on tällä hetkellä kaikkien intressissä. Se on myös tärkeämpää kuin Assadin kohtalo. Siitä ehditään päättää myöhemmin.
Diplomatia sattuu olemaan vaarallinen ammatti, koska siinä liikutaan usein kriisialueilla. Suurlähetystöjen valtaaminen oli ennen oikein muotia. Minuakin on osoitettu AK47:llä pariin kertaan ja uhattu laittaa pommi auton alle. Se on kotivaltion edustamisen ja maailmanpolitiikan arkipäivää.
Ja minkä ihmeen logiikan mukaan Turkki tuhoaisi Damaskoksen, jota Venäjä suojelee. Venäjä, Turkki ja Iran ovat samassa koalitiossa tukemassa Assadia ja taistelemassa terroristiryhmiä vastaan. Ja kaikilla on pikkuisen tärkeämpääkin tekemistä, kuten Isisin tuhoaminen.
Lähimmäistään äärettömästi rakastavat fundikset hekumoivat sodilla ja kuolemalla. Eikä jos sekään ei vielä riitä, niin mielikuvat epäuskoisen ikuisesta kärsimisestä helvetin liekeissä vievät hekuman huipulle.
On harha opetusta opettaa ikuista piinaa liekeissä. Ei tule olemaan ikuista piinaa, vaan tuli tekee jumalattomista lopun. Näin Jumala on armollinen myöskin jumalattomille. Ei Jumala sentään mikään sadisti ole.
Ha! Eipä!!!
Jeesus itse puhui helvetistä enemmän kuin taivaasta ja Hänen mukaansa helvetti on ja pysyy ikuisesti olemasta, eikä sieltä kukaan pääse koskaan pois, joka on sinne joutunut - valitettavasti tämä on totta.
Mutta Jumala EI halua, että kukaan ihminen joutuu sinne, mutta jokainen ihminen päättäää itse lopullisen määränpäänsä ja jos ei halua tehdä parannusta synneistään ja vastaanottaa Ihanaa ja rakastavaa Jeesusta elämäänsä, niin sitten täyty mennä sinne kärsimyksen paikkaan ja ikuiseen piinaan.
Oikeastaan voisin yhtyäkin näkemykseesi ikuisesta helvetissä olemisesta. Tämä varmaan olisikin ihan oikeus ja kohtuus pedon kumartajille.
Maailmankaikkeus on täynnä Jumalan leikkikenttiä.
Meillä ei ole hajuakaan, mitä niillä kaikilla on tarkoitus tehdä.
Mitään ei Jumala kuitenkaan ole turhaan luonut. Siinä mysteerissä riittää pureskeltavaa pitemmäksi aikaa.
Islamilainen kalifaatti kuuluu Kristuksen kuningaskuntaan.
Islamilainen kalifaatti ja sen pää kaliffi pitääkin ennallistaa samoin kuin kaikki muukin kristuksen kuningaskunta, sillä islamilainen kalifaatti (Jumalan sanan ja lain mukaan järjestettynä) kuuluu kristuksen kuningaskuntaan
ja edustaa Aabrahamin ja ISMAELIN jälkeläisiä asuinalueineen!
Tähän kristuksen kuningaskuntaan kuuluvat niin kristilliset kuningaskunnat kuin islamilainen kalifaatti emiraatteineen!!!
Valkoisten kristittyjen kuningaskunnat muodostuvat taasen pääosin Israelin oikeista 12 heimoista ja Jaafetin jälkeläisistä!
Toki oikeita Israelin heimojen jäkeläisiä löytyy myös islamilaisen kalifaatin puolelta, eritoten järjestyksestä huolehtivia Leeviläisiä!
Sen sijaan Kemal Ataturkin aikainen ja myöhempi maallinen Turkki on Jumalan Sanan ja lain vastainen eli syntinen yhteiskuntajärjestelmä. (eli kun turkissa ISIS-mielinen järjestelmä tulee valtaan, sitten Turkissa jumalattomuus on päättynyt?)
Ja kiitos Jumalalle ja Kristukselle siitä päivästä, jolloin tämäkin jumalattomuus on päättynyt.
Näin kirjoitti imaani.
No voi Saatana! Nyt loppui kyllä Kristuksen seuraaminen. Terrorismin ja siihen liittyvien asioiden kanssa en halua olla missään tekemisissä. Tätä paskaa täynnä kaikki monoteistiset paskauskonnot, vaikka muuta väittävät! Toisten kyttäämistä, naisen alistamista ja typeriä rahoittavia lakeja vaan Perkele! Nyt riitti minulle tämä fanaattisuus, kiitos ja hei!
Ihan sama mitä joku yksittäinen imaami kirjoittaa. Joku toinen imaami kirjoittaa eri tavalla. Ei kai kukaan kuvittele että Islam olisi homogeeninen uskonto. Samanlaista kinaa sen sisällä käydään kuin kristinuskonkin sisällä. Kalifaatin syntyä ei tulla sallimaan. Siitä pitävät huolen ne valtiot, joiden alueita se on yrittänyt vallata. Isis on kaikkien järjestyneiden muslimivaltioiden vihollinen nro 1.
Ja kuka välittää jostain saatanallisista, kristittyjä murhaavista imaameista islamistineen yhtään mitään, heidät tuhotaan - Yksin Jeesus Kristus on Kaikkivaltias Jumala, kuningasten Kuningas ja Ylituomari, jolle Isä Jumala on antanut KAIKEN vallan taivaassa ja maan päällä!!!
Kaikki imaamit ja islamistit ovat Jeesuksen ja kristittyjen VERIVIHOLLISIA, jotka tälläkin hetkellä Syyriassa ja muualla ajavat takaa kristittyjä - katkovat päitä lapsiltakin ja murhaavat raa'asti Jeesuksen omia - sisariamme ja veljiämme Herrassa - Ja sitä Jumala ei totisesti jätä kostamatta heille!!!
Kostavaa jumalaa siinä vain ylistetään. Kannattaa pyrkiä solidaarisuuteen.
No älä nyt Rakas KTS vedä herneet nenään vaikka sun pyhä islam on mokannut niin pahasti että teurastaa ihan miten sattuu lapsia ja naisia saksassa ja nyt sitten vielä alkaa 3 maailmansota ampumalla Venäjän suurlähettiläs..
Eikös ekaks tempaus tempaus !
Tempaustahan tässä ootellaan.
Tuntuu että nämä sodat ovat teille ihan luonnollista. Mikä teitä vaivaa että ihmiset voivat ajatella tällä tavalla kuinka sotia tulee kun jeesus tulee. Mä en edes pääse tuommoiseen sairaaseen ajatteluun.
Minä en ole tätä ennen osallistunut tähän ketjuun, joten jos jollekulle saakelin lahkolaisille jokin "henki" on tälläistä ilmoittanut, niin kysessä on heille ominainen valheen henki.
Ja mitä itse asiaan tulee, suurlähettilään murha ei vaikuta Turkin ja Venäjän suhteisiin. Näin ovat osapuolet jo vakuuttaneet.
Mistä uskovaiset ovat varoittaneet? Jeesus tulee ihan kohta on ollut lause jo pari tuhatta vuotta. Ihan oikeastiko joku uskoo mitä uskovainen sanoo?
Mikähän on se suuri planeetta,(kuollut aurinko)joka on lähestymässä aurinkokuntaa.Joku näet vaikuttaa jo vähän,koska itse auringossakin tapahtunut muutoksia,kuten se on esim.kallistunut ja uranuksen radassa jotain outoa!Jospa se onkin se kuuluisa Nibiru?Raamatun mukaan maassa ja taivaalla tulee tapahtumaan kauheita-:vuoret katoaa,meret pauhaa sielläkin,missä ei pitäis,suuria maanjäristyksiä sekä tuliv.purkauksia meteorisateet,asteroidit .Ilmeisesti kyseinen möhkäle saa maassa aikaan sen,että aurinkokunta sekoittuu ja maa siirtyy uudelle radalleen.Sitten Jumala luo uuden taivaan ja uuden maan(uusi taivas on,koska maa siirtyy eri radalle ja tähdet näyttävät olevan eri paikassa,kuin ennen).Kyseisestä mötikästä Nasakin kuulema tietää,vaikka ei tavan kansalle siitä pahemmin kerrokaan!Kyseisen mötikän painovoima saattaa repiä maapalloa pahastikin,niin että tämän mukaan ennustuksia kandee miettiä!Tosin emme tiedä miten Jumala kaiken tuon toteuttaa,mutta tämä olis yksi esimerkki.
Just joo nibirupaska tästä vielä puuttuikin!
Ootte te älyvapaata porukkaa!
Kannattais kuitenkinmiettiä,koska me ihmiset emme ymmärrä maailmankaikkeudesta juurikaan mitäääääään!
Osa ihmisistä ei ymmärrä, osa taas ymmärtää hyvinkin paljon.
Myy Suomikin aseita, että SOTA on isoa kaupankäyntiä ja tuskin loppuu ikinä....
Näin Raamattu ilmoittaakin; "Loppuun asti on oleva sota, hävitys on säädetty."
No tota onks sillä sit jotain väliä, vaikka se alkais? Eiks se oo ihan sama, kuoleeko sitä kolmannessa maailmansodassa tai vaikkapa syöpään. Kaikkihan joskus kuolee jollain tavalla. Mitä väliä sillä on, millä tavalla.
Jeesus, tämän juhlapäivän Herra, on Pyhällä sovitusverellään tarjonnut VAPAUTUKSEN helvetistä, joka jokaisen synneissään pysyvän edessä. Sitä välii!
Selventäisitkö vähän. En saanut sekavasta hourailustasi mitään selvää. Etenkään en saanut selvää, millä tavalla sekava viestisi liittyy kysymykseeni, mitä väliä sillä on, miten kuolee. Kokeilepas sillein, että olet pari päivää syömättä sieniä ja haistelematta liimaa ja tulet sitten kirjoittamaan tähän ketjuun. Jospa sitten saisit selkeämpää tekstiä aikaan.
Mitähän tuo Putin uhoaa siitä, että heillä on maailman vahvimmat sotajoukot?
Mitä on Putinilla mielessä?
Miksi joku sotajoukoillaan pullistelee ja kenelle?
3. maailmansota alkoi Krimin valtauksesta ja tästä se etenee nyt pikkuhiljaa aina suurempiin yhteenottoihin.
Trump on niin kova jätkä, ettei se Putinin anna silmille hyppiä, niinkuin Obama antoi. Putinille tuli luulo, että hän voi sanella SuurVenäjän rajat miten tahtoo.
Pakotteet ovat vain edistäneet 3. maailmansodan syntyvaiheita. EU on nukkumassa Ruususen unta ja Putin tulee herättämään heidät siitä unesta yhtenä yönä. He ovat suut auki ja ihmettelevät, että onko tämä jotain pilaa.
Eikös juuri Obama laittanut Venäjälle suitsia ja sai jotkut täälläkin notkuvista vippaslössiläisistä pelkäämään maailmansotaa. Trump sen sijaan silittelee Putinia myötäkarvaan, vitut välittää Ukrainasta ja saa vippaslössiläisetkin kehräämään kixejä...
mitä tarkoittaa vippaslössiläiset?
No tämä vippaslössi ärsytti KTS kun minä kertoi että hänen rakkaat alkoi 3 maailmansota kun ampuivat Venäläisdiplomaatti!
Niin, KTS- on arabiterroristi palestiinalainen, sinkomies.
Ja arabit eivät edes hoida omiaan vaikka maata ja rahaa on.
Siksi sinkomies osoittelee juutalaisia, jotka on palanneet tantereilleen, josta ajettiin pois parituhatta_vuotta- sitten.
Jerusalemhan jossa juutalaisten haudat on aikaa sitten olleet ja ostettu maat. KTS- haluaisi olla haudanryöstäjä ja siksi öhisee.
Tallensin aikoinaan KTS-n nimmarilipun ja suurensin, kun oli niin älyttömän pieni. Kas, siinähän se sinkomies oli. Siksi KTS- siisti tuon lippunsa, kun paljastin terroristijuonteen hänestä.
Muistutetaan siitä välillä lukijoita.
Mulla on se vanha kannettava tietsikkani vielä kaapissa, en ole sitä hävittänyt. Akku on mennyt, mutta verkkovirralla toimii.
Siellä on tallessa muutakin tietoa. Että silleen.
Jeesus kyllä antoi merkit, milloin se aika, jolloin kaikki pahuus poistetaan. Jos kiinnostaa, lue Matt. 24.luku, sen jakeet 3-14. Nämä yhteismerkkinä ilmaisisivat tuon ajan. Samoin 2. Timoteus 3.luku kertoo, millaisia ihmiset olisivat ennen loppua, jakeet 1-5. Pitääkö paikkansa ihmisistä nykyään? Mutta Jeesus antoi myös samassa yhteydessä lohduttavan lupauksen seuraajilleen. (Luukas 21. 28). Ennustus on maailmanlaajuinen, eikä koske ainoastaan esim. Syyriaa, vaikka tunnusmerkki sodista täyttyy sielläkin.
Jeesus sanoi: ”Teille on opetettu tämä isille annettu käsky:
’Älä tapa.’ Se, joka tappaa, on ansainnut oikeuden tuomion. Mutta minä sanon teille: jokainen, joka on vihoissaan veljelleen, on ansainnut oikeuden tuomion.”
(Matt. 5:21–22)
Älkää ottako oikeutta omiin käsiinne, rakkaat ystävät, vaan antakaa Jumalan osoittaa vihansa. Onhan kirjoitettu: ”Minun on tuomio, minä maksan tekojen mukaan” – näin sanoo Herra. (Room. 12:19)
Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa.
(Room. 13:10)
1 Katsokaa, kuinka suurta rakkautta Isä on meille osoittanut: me olemme saaneet Jumalan lapsen nimen, ja hänen lapsiaan me myös olemme. Tästä syystä maailma ei meitä tunne, eihän se tunne häntäkään. 2 Rakkaat ystävät, jo nyt me olemme Jumalan lapsia, mutta vielä ei ole käynyt ilmi, mitä meistä tulee. Sen me tiedämme, että kun se käy ilmi, meistä tulee hänen kaltaisiaan, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena kuin hän on. 3 Jokainen, joka näin panee toivonsa häneen, pitää itsensä puhtaana, niin kuin hän on puhdas ja pyhä.
Jumalan lapset -- Paholaisen lapset
4 Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista. 5 Mutta te tiedätte, että Kristus, joka on synnitön, tuli ottamaan pois synnit. 6 Syntiä ei tee kukaan, joka hänessä pysyy. Ei kukaan, joka tekee syntiä, ole häntä nähnyt eikä tunne häntä.
7 Lapseni, älkää antako kenenkään johtaa itseänne harhaan. Joka tekee Jumalan tahdon, on vanhurskas, niin kuin Kristus on vanhurskas. 8 Joka tekee syntiä, on Paholaisesta, sillä Paholainen on tehnyt syntiä alusta asti. Juuri sitä varten Jumalan Poika tuli maailmaan, että hän tekisi tyhjäksi Paholaisen teot. 9 Yksikään Jumalasta syntynyt ei tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä. Hän ei voi tehdä syntiä, koska on syntynyt Jumalasta. 10 Tästä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan, ketkä Paholaisen lapsia: se, joka ei tee Jumalan tahtoa, ei ole Jumalasta, ei siis myöskään se, joka ei rakasta veljeään.
Rakastakaa toisianne
11 Tämä on se sanoma, jonka te alusta alkaen olette kuulleet: meidän tulee rakastaa toisiamme. 12 Me emme saa olla sellaisia kuin Kain, Pahan lapsi, joka tappoi veljensä. Ja miksi hän tappoi tämän? Siksi, että hänen omat tekonsa olivat pahoja mutta hänen veljensä teot oikeita.
13 Älkää ihmetelkö, veljet, jos maailma teitä vihaa. 14 Me rakastamme veljiämme, ja siitä me tiedämme siirtyneemme kuolemasta elämään. Joka ei rakasta, pysyy kuoleman vallassa. 15 Jokainen, joka vihaa veljeään, on murhaaja, ja te tiedätte, ettei iankaikkinen elämä voi pysyä yhdessäkään murhaajassa. 16 Siitä me olemme oppineet tuntemaan rakkauden, että Jeesus antoi henkensä meidän puolestamme. Samoin olemme me velvolliset panemaan henkemme alttiiksi veljiemme puolesta. 17 Jos joku, jonka toimeentulo on turvattu, näkee veljensä kärsivän puutetta mutta sulkee häneltä sydämensä, kuinka Jumalan rakkaus voisi pysyä hänessä?
Jumalan lasten luottamus
18 Lapseni, älkäämme rakastako sanoin ja puheessa, vaan teoin ja totuudessa. 19 Siitä me ymmärrämme, että totuus on meissä, ja me voimme hänen edessään rauhoittaa sydämemme, 20 jos se meitä jostakin syyttää. Jumala on meidän sydäntämme suurempi ja tietää kaiken.
21 Rakkaat ystävät, jos sydämemme ei meitä syytä, me voimme rohkeasti lähestyä Jumalaa. 22 Ja mitä pyydämmekin, sen me häneltä saamme, koska noudatamme hänen käskyjään ja teemme sitä, mikä on hänen mielensä mukaista.
23 Tämä on hänen käskynsä: meidän tulee uskoa hänen Poikaansa Jeesukseen Kristukseen ja rakastaa toinen toistamme, niin kuin hän on meitä käskenyt. 24 Joka pitää hänen käskynsä, pysyy Jumalassa, ja Jumala pysyy hänessä. Ja sen, että hän pysyy meissä, me tiedämme Hengestä, jonka hän on meille antanut.
http://raamattu.fi/1992/1Joh.3.html
Vihasta ja riidasta
21 "Teille on opetettu tämä isille annettu käsky: 'Älä tapa.' Se, joka tappaa, on ansainnut oikeuden tuomion. 22 Mutta minä sanon teille: jokainen, joka on vihoissaan veljelleen, on ansainnut oikeuden tuomion. Samoin jokainen, joka sanoo veljelleen: 'Senkin hölmö', on ansainnut Suuren neuvoston tuomion, ja se, joka sanoo: 'Sinä hullu', on ansainnut helvetin tulen.
23 "Jos siis olet viemässä uhrilahjaasi alttarille ja siinä muistat, että veljelläsi on jotakin sinua vastaan, 24 niin jätä lahjasi alttarin eteen ja käy ensin sopimassa veljesi kanssa. Mene sitten vasta antamaan lahjasi.
25 "Tarjoa vastapuolellesi sovintoa jo silloin, kun vielä olet hänen kanssaan matkalla oikeuteen. Muuten hän saattaa luovuttaa sinut tuomarille ja tuomari vartijalle, ja niin sinut teljetään vankilaan. 26 Usko minua: sieltä sinä et pääse, ennen kuin olet maksanut kaiken viimeistä kolikkoa myöten.
Rakastakaa vihamiehiänne
38 "Teille on opetettu: 'Silmä silmästä, hammas hampaasta.' 39 Mutta minä sanon teille: älkää tehkö pahalle vastarintaa. Jos joku lyö sinua oikealle poskelle, käännä hänelle vasenkin. 40 Jos joku yrittää oikeutta käymällä viedä sinulta paidan, anna hänelle viittasikin. 41 [i] Jos joku vaatii sinut mukaansa virstan* matkalle, kulje hänen kanssaan kaksi. 42 Anna sille, joka sinulta pyytää, äläkä käännä selkääsi sille, joka haluaa lainata sinulta.
43 "Teille on opetettu: 'Rakasta lähimmäistäsi ja vihaa vihamiestäsi.' 44 Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihamiehiänne ja rukoilkaa vainoojienne puolesta, 45 jotta olisitte taivaallisen Isänne lapsia. Hän antaa aurinkonsa nousta niin hyville kuin pahoille ja lähettää sateen niin hurskaille kuin jumalattomille. 46 [i] Jos te rakastatte niitä, jotka rakastavat teitä, minkä palkan te siitä ansaitsette? Eivätkö publikaanitkin* tee niin? 47 Jos te tervehditte vain ystäviänne, mitä erinomaista siinä on? Eivätkö pakanatkin tee niin? 48 Olkaa siis täydellisiä, niin kuin teidän taivaallinen Isänne on täydellinen.
Sen jälkeen kun Jumala poistaa pahuuden maan päältä, toteutuu, mitä Psalmit 46.luvun jakeet 8,9. Siinä sanotaan- Tulkaa, katsokaa Jumalan tekoja, miten Hän on tehnyt hämmästyttäviä tekoja maan päällä. Hän lopettaa sodat maan ääreen saakka. Hän särkee jousen ja taittaa keihään ja polttaa sotavaunut tulessa. Hieno lupaus.
Eli, firerukoilijat saavat totisen vastauksen!
Firerukoilijat, keitäs he sitten ovat? Minulla taitaa olla aukko sivistyksessä.
Vastatkaapa minulle miksi uskonnon yhteydessä puhutaan kolmannesta maailmansodasta? Eikö ole sodittu jo tarpeeksi vai haluaako jumala vielä lisää näitä?
Sota ja hävitys on oleva ajan loppuun asti.
Jumala ei halua sotia, vaan ihmisten suuruudenhulluus, ahneus ja oman voitonpyynti ja muut synnit johtavat sotiin ...
Ihmiset siis aloittavat sodat ...