Onko ihmisen tervettä ihailla tappamista ja verta ja kuolleita ruumiita? Ja palvoa ja julistaa näin tekevän olentonsa ihanuutta?
(esim.jeesus=tappaminen->veren ja ruumiin syöminen ehtoollisella)
Sairasta touhuahan se on. Jollain ihmeen selityksillä ja tulkinnoilla nuo raakuudet väännetään rakkaudeksi(!?).
Onko tervettä?
14
197
Vastaukset
- satu_jumala
...sairasta ja kaiken lisäksi ihailun kohde on satuolento...
- JumalaAuttaaIhmistä
Jeesus rakastaa sinuakin.
- Kaikkitietävämä
Miksi? Rakastaa, miksei rakastaisi saksalaisia ensin?
- satu_jumala
JumalaAuttaaIhmistä kirjoitti:
Jeesus rakastaa sinuakin.
Enpä minä jumalasi/jeesuksesi/pyhän henkesi rakkautta tarvitse, koska se on vain ihmisten mielikuvitusta. Todellista rakkautta on läheisten ihmisten kesken.
https://vimeo.com/128373915
Ainahan ihmiset ovat ihailleet suuria sotasankareita, olivatpa nämä olleet sitten miten verenhimoisia sotarikollisia.- sota_raakuutta
Näinhän se on. Ko. sotasankarit ovatkin todellisia ihmisiä, ja toisille sankareita toisille murhaajia ja raakalaisia.
- naurattaa.kuitenkin
sota_raakuutta kirjoitti:
Näinhän se on. Ko. sotasankarit ovatkin todellisia ihmisiä, ja toisille sankareita toisille murhaajia ja raakalaisia.
Hieman hymyilytti taas: joku oli tehnyt Ylelle dokkarin Mannerheimin patsaasta ja totesi ihmeissään, että "Mannerheim herätti ristiriitaisia tunteita jo 50-luvulla".
Se on aina niin hellyttävää, kun taaperoikäinen kiipeää ensimmäistä kertaa sohvalle ja näkee ikkunasta ulos. Niin tosissaan sitten kerrotaan aikuisille kaikesta, mitä sieltä nähdään.
Kyllähän sitä nyt ennen Antti Tuisku- ja Miley Curys-faneja elettiin yhteinäiskulttuurissa, joka oli ihan junttia ja mistään mitään tietämätöntä.
- bad.boy
Kristinuskohan perustuu sille, että isä antaa ristiinnaulita poika...panee joskus miettimään uskovien mielen liikkeitä.
- totuus.kirpaisee
Kristinusko kuvaa maailman sellaisena kuin se todella on. Eufemismeilla vuorattuna kauhukammiona. Natsi-Saksahan oli vain yksi sen ilmentymistä.
- uskon_sairautta
totuus.kirpaisee kirjoitti:
Kristinusko kuvaa maailman sellaisena kuin se todella on. Eufemismeilla vuorattuna kauhukammiona. Natsi-Saksahan oli vain yksi sen ilmentymistä.
Kovinpa on synkkä kuva itse kaikkitietävän luomasta maailmasta, ja vielä uskiksen kirjoittamana.
Se on kyllä totta, että fanaattiset jumaluskovat luovat vain pahaa ympärilleen, tuomitsevat omassa viisaudessaan(=tyhmyydessään) kaikki eritavalla ajattelevat.
Isisin yms teot ovat ääriesimerkkejä uskisten järjettömyyksistä.
Täällä palstalla kirjoittelevat uskikset eivät ole kaukana siitä, että tekevät isisin kaltaisia tekoja sokeassa uskossaan.
" Ja palvoa ja julistaa näin tekevän olentonsa ihanuutta?
(esim.jeesus=tappaminen->veren ja ruumiin syöminen ehtoollisella)"
Pohjimmiltaaqn kyseessä lienee taikauskoinen ajattelutapa. Nykyaikana on vielä ollut heimoja (esim Papua-Uusi Guineassa), jossa on ollut kuolleiden syömistä. Teologia on yrittänyt rationalisoida ruumiin syömisen, mutta siitähän pohjimmiltaan on kyse. Valkoinen on ajatellut olevansa sivistyneempi kuin "villi-ihmiset", mutta samaa taikauskoista eläintä hekin ovat.- LieneeNäin
Johtunee siitä, että kummatkin koostuvat samoista aminohapoista niin elävinä kuin välittömästi kuoleman jälkeen.
https://www.youtube.com/watch?v=MqceX18ESfI
- ToimittajatOnPaskaa
Kyllä minä ainakin fantasioin kusipäiden kivuliaasta kuolemasta. Mutta vain kusipäiden. Sellaisten, jotka kirjoittavat paskaa ihmisten ilmoilla nähtäviin julkaisuihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425841Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714585Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464352SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564131SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913725Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613245SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502433Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352339Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131199