Nerg saatteli IRAKILAISET KOTIMATKALLE!

Niin vain lähtevät irakilaiset kuten lähti kuppa Töölöstä! Sen sai aikaan Suomen hallitus, ja suurin kiitos kuuluu ministeri Soinille. Kansliapäällikkö Nerg järjesti 1400 irakilaista kotimatkalle ja lisää lappaa koneisiin koko ajan. Kalliiksi kävi, mutta nythän se on poissa mikä pahentaa.

1 400 palautettu pakolla Irakiin 17 charter-lennolla

Myös yksittäisiä pakkopalautettuja on viety poliisin toimesta Irakiin. Irakilaisia on palautettu myös niin sanottuina Dublin-palautuksina muihin EU-maihin.

– Neuvottelut etenivät hyvin, jopa paremmin kuin ennakoimme. Nyt voimme jatkaa työtä yhteistyöpöytäkirjan loppuunsaattamiseksi, Nerg kommentoi tiedotteessaan.

Hänen mukaansa palautettavien irakilaisen määrää pyritään lisäämään. Hänen mukaansa Suomesta on palautettu Irakiin enemmän ihmisiä kuin muista EU-maista.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005016033.html

KYÄ LÄHTEE!
37341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Tästä on hyvä jatkaa.

1Äänestä
  • TULEE VÄHÄN TURHAN KALLIIKS!..17 charter palautuslenota ja 100 000e per lento!


    SINÄ MAKSAT!!

    Sisäministeriön kansliapäällikön Päivi Nergin mukaan pakkopalautukset Irakiin ovat olleet vaikeita.


    – Suurin vaikeus on siinä, että palautettavilla ei ole papereita. Tästä aiheutuu ongelmia sikäläisten lentoviranomaisten kanssa. Paperit pitäisi olla, jotta kentälle voitaisiin laskeutua, Irakin matkalta Suomeen palannut Nerg kommentoi Ilta-Sanomille keskiviikkona aamupäivällä.

    Irakilaisten turvapaikkahakemuksia on laitettu vireille vuoden 2015 alusta lukien 21 687 (20 484 vuonna 2015 ja tänä vuonna 1203 joulukuun 6. päivään mennessä). Kaikkiaan turvapaikanhakijoita on tänä aikana tullut Suomeen Nergin mukan noin 32 000 henkeä, joten irakilaiset ovat selvästi suurin ryhmä.
    Helsingin poliisilaitoksen organisoimia chartereita on tänä vuonna tehty Suomesta Irakiin 17. Nergin mukaan niillä on palautettu noin 1 400 irakilaista.

    Nergin mukaan yksi charter-lento Irakiin maksaa noin 100 000 euroa.

    http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005016033.html

    kyllä tähän lystiin rahaa riittää-ei puhettakaaan leikkauksista! tai suoraan rajalta käännyttämisestä!
    ELI SEKSILOMAILEVAT TÄÄLLÄ 3-6KK JATÄYSHOIDOLLA JA SIT VIELÄ KOTIIN KULJETUS.

    VOISKOS SUOMALSIET KÖYHÄT SAADA MYÖS TÄLLAISIA LOMAMATKOJA??!!!

    Äänestä

Soinilla ei ollut tuon asian kanssa mitään tekemistä. Ainoastaan sen verran, että Soini päästi hallituksesta käsin Suomeen 40 000 matua, ja nyt Nerg joutuu siivoamaan Soinin jälkiä.

Äänestä
  • Sinä se löydät asioista näkökohtia, joita muut eivät näe tai ymmärrä. Onneksi maailmaa voi tutkailla hyvinkin avoimin mielin.

    Äänestä

On onni että persut ovat hallituksessa, muutoin nämä suvakki-ämmät tukahduttaisiva Suomen luonnon loismatuilla.

1Äänestä
  • Soini neuvotteli Irakin kanssa asiat siihen kuntoon, että mamut saivat lähdön. Jos siellä olisi ulkoministerinä sinun demariveljesi kuten vaikka Tuomioja, olisi päin vastoin käyty neuvottelemassa, että saataisiin lisää irakilaisia Suomeen.

    1Äänestä

  • Suomi_kuntoon kirjoitti:

    Soini neuvotteli Irakin kanssa asiat siihen kuntoon, että mamut saivat lähdön. Jos siellä olisi ulkoministerinä sinun demariveljesi kuten vaikka Tuomioja, olisi päin vastoin käyty neuvottelemassa, että saataisiin lisää irakilaisia Suomeen.

    Tämä vastaus oli siis tarkoitettu tuolle nimimerkille sdfrfwerwerwerwer.

    Äänestä

  • Suomi_kuntoon kirjoitti:

    Tämä vastaus oli siis tarkoitettu tuolle nimimerkille sdfrfwerwerwerwer.

    Soini ei ole saanut yhtään mitään neuvoteltua irakilaisten kanssa. Juuri äsken sitä paitsi Ylen radiouutisissa mainittiin, että Suomen SISÄMINISTERIÖ on juuri nyt neuvottelemassa Bagdadissa irakilaisten palauttamiseksi. Soinilla on siis näköjään jotakin "tärkeämpiä asioita" mielessään.

    Onneksi hallituksessa on kokoomus, joka hoitaa sentään hommansa. Soini antaa lähinnä passiivista tukea kokoomukselle tässä asiassa, mikä sinänsä sekin on parempi, kuin jos hallituksessa olisivat vastaan hangoittelevat vihervasemmistolaiset.

    Kunnia kuitenkin sille, jolle se kuuluu.

    http://yle.fi/uutiset/3-9365587

    Äänestä

  • Ottakaas esiin Sanni-rouvan kotouspuuhat.

    Äänestä

  • SOINI SÖSSI KAIKEN. JA JUMALISTE HINTTARIT TÄÄLLÄ ONNESSAAN KUN VAIVASET 1400 SAATIIN 17X100 000E HINNALLA TAKAS KOTIMAAHANSA MUTTA 32 000-1400 VIELÄ JÄÄ TÄNNE! NÄÄ OIS PITÄNY JO RAJALLA KÄÄNNYTTÄÄ MUTTA SE EI SOINI SONNILLE KÄYNY!

    Äänestä

Lisää tälläisiä iloisia uutisia.

Äänestä
  • siinä kanssa älykääpiöiden älykääpiö hinttari lakupötkön lutkuttaja! vttu, on vähän kallista lomailua noilla täällä! 100 000e per lento!!!!

    Äänestä

Suomalaisten ei kuulu maksaa näiden matuprinssien kotimatkaa Välimereen vaan koko porukka!
Ensin loisitaan suomalaisten veroeuroja hassaten vuositolkulla ja vielä elintasosurffauksen päätökseksi imaiset lennot kotiin!
Ei saatana, miten tämä voi olla mahdollista? Nergi ja kumppanit selityksen velkaa ilman hyysäyskuorrutusta!

Äänestä
  • 100 000 € per lento, kun kone on tupaten täynnä mamuja. Paljonko niitä sinne koneeseen nyt mahtuukaan, ehkä 200? Laske siitä, paljonko lähtö tulee maksamaan per nuppi. Halvemmaksi se tulee kuin niiden elättäminen täällä loppuelämänsä ajan plus muut kulut päälle. Vai sinäkö antaisit heidän jäädä?

    Äänestä

  • EI VAAN NE POISTETAAN MAASTA SAMALLA TAVALLA KUIN TULIVAT! NIILLÄ RIITTI 5000E MATKARAHAA KUN TULIVAT TÄNNE! NYT ME KUSTANNETAAN NIIDEN 6KK LOMAILU TÄLLÄ. SE JOS MIKÄ HOKUTTAA NIITÄ TÄNNE LISÄÄ!!!!
    SAAVAT 6KK SEKSILOMAA TÄÄLLÄ YLLÄPIDOLLA JA SITTEN MAKSETAAN VIELÄ KOTIMAAN LENTO NILLE. EI HYVÄÄ PÄIVÄÄ TAAS!

    Äänestä

  • JA TULEVAT SATAVARMASTI SIELTÄ KAVERIENSA KANSSA HETI TAKAS TÄNNE JA RULJANSSI VAAN JATKUU JA MAMULEITA NAURATTAA!

    Äänestä

100000 euroa/lento matuprinssien palautuksiin. Oi, elämän kevät!
Ei ihme, että vanhusten hoidoista, lasten koulutusmenoista leikataan ymym ja veroja korotetaan hulvattomista lisälainanotoista puhumattakaan.

Äänestä
  • JUURI NOIN!!!!!!!!!!

    Äänestä

Miten sitten voidaan palauttaa nämä käännytyksen saaneet?
Jos ei kuljeteta, niin nämä jäävät Suomeen.

Äänestä
  • Jos matuprinssit ovat halki turvallisen Euroopan tänne soluttautuneet/ tunkeutuneet Sipilän kutsua noudattaen, niin palautus siihen maahan, mistä tulivatkin vaikka se maa ei tarjoakaan tällaista Suomen kaltaista hulvatonta elantoa pelkästä loisimisesta, rikosten tehtailuista murhista alkaen ja joukkoraiskaamisista.
    Tehty ongelma, jos noita tunkeutujia ei voi heittää maasta!

    Äänestä

  • Voisiko näitä hiljalleen palauttaa luonnon kiertokulkuun? Rikastuttaisivat maaperää.

    Äänestä

  • Jos matuprinssit ovat halki turvallisen Euroopan tänne soluttautuneet/ tunkeutuneet Sipilän kutsua noudattaen, niin palautus siihen maahan, mistä tulivatkin vaikka se maa ei tarjoakaan tällaista Suomen kaltaista hulvatonta elantoa pelkästä loisimisesta, rikosten tehtailuista murhista alkaen ja joukkoraiskaamisista...JUURI NOIN!

    Äänestä

"Nerg: Hänen mukaansa Suomesta on palautettu Irakiin enemmän ihmisiä kuin muista EU-maista".
Keskimäärin Suomeen on myös otettu eniten EU:n maista näitä matuprinssejä loisimaan, mikä mediaa uskominen!

Äänestä
  • Nergille tietoa, että puhumatta paras. Siitä ei ole pitkä aika, kun puheet olivat aivan muuta.

    Äänestä

Jaahas miksikäs meille on valehdeltu, että ei se palauttimen käy, kun ei ole sopimusta?
Tuli kyllä kallis all inclusive Euroopan turnee veronmaksajille.

Äänestä
  • Eli haluaisit että he jäisivät tänne loppuelämäkseen? Niin vasemmistolaista ajattelua...

    Äänestä

  • Palautussopimus helpotta palauttamista, mutta jos sopimusta ei ole, pitää palautuksesta sopia joka kerta erikseen. Lisäksi palautuksesta pitää sopia jokaisesta ihmisestä henkilönä. Irak ei välttämättä halua ottaa vastaan kaikkia mahdollisia.
    Toisaalta, pitäisi pystyä tarkistamaan vähän ajan kuluttua, missä palautetut ovat Irakissa. Ovatko mahdollisesti vankilassa vai onko jo teloitettu.

    Äänestä

  • PASKAKOKARRE AJATTELUA ON MAKSAA NILLE KAIKKI!! LOMAILEVAT TÄÄLLÄ 6KK JA SITTEN MAKSETAAN LENTOKIN KOTIIN! JA SIELLÄ KERTOVAT KAVEREILLE JA TULEVAT PORUKALLA TÄNNE LOMALLE!

    Äänestä

No tuli taas medialle kaikka Irakiin tarkastamaan, miten heikosti nämä Suomesta palautetuilla oikein menee. Tulemme kuulemaan surullisia tarinoita, miten heillä on ikävä suomalaista jouluruokaa jne.

Äänestä
  • Ja se yksi Saddamin vastustaja, joka rampana ja palavana hyppäsi sairaalan ikkunan läpi ja juoksi luotisateessa ilman jalkoja taistelutantereen halki kadun aurinkoiselle puolelle suolet sylissä roikkuen.

    http://www.hs.fi/kotimaa/art-2000004881241.html

    Äänestä

Tää uutinen kuulostaa jotenkin tutulta. Onko ne ne samat 1400 joista on puhuttu koko syksy. Ei näytä luku jotenkin virtaavan....?

Äänestä

Ööööö... Tänne tuli yli 35 000 matua ja jo vanhaakin riippakiveä on se 100 000kpl. Kai tuo prosentin verran palautettuja on hyvä alku. Muttei se vielä poista ongelmaa.

Äänestä
  • Kun kerran osasivat tänne tulla, niin varmaan osaavat poiskin täältä. Ei enää lisäkustannuksia.

    Äänestä

Kun kerran osasivat tänne tulla, niin varmaan osaavat poiskin täältä. Ei enää lisäkustannuksia. Reilu peli. Takaraja vapaaehtoiselle poistumiselle Suomesta. Takarajan ylityksen jälkeen kaksi mahdollisuutta, joko arkkuhautaus tai polttohautaus.

Ennuste lähitulevaisuudesta; Suomen ylin johto vaihtuu, vanha vangitaan. Suomi asetetaan poikkeustilaan ja liikekannallepano. Suomi puhdistetaan ensimmäisenä. Muut valtiot seuraavat Suomen esimerkkiä.

Äänestä
  • Emme voi karkottaa ihmisiä vaikkapa Ruotsiin tai Venäjälle. Sieltähän pakolaiset ovat enimmäkseen tulleet. Palautuksessa tarvitaan sen maan suostumus, jonne heitä on tarkoitus siirtää. Eiväthän pakolaiset pääse maasta pois ilman vastaanottavan maan suostumusta. Onko se liian vaikea käsittää?
    Ei ole olemassa mitään käsitettä "reilu peli". Meidän on toimittava laillisesti. Ei tällaisilla kirjoituksilla "Kaksi mahdollisuutta" ole mitään arvoa, ne ovat aivan huuhaata.

    Äänestä

  • Kuka_huolii kirjoitti:

    Emme voi karkottaa ihmisiä vaikkapa Ruotsiin tai Venäjälle. Sieltähän pakolaiset ovat enimmäkseen tulleet. Palautuksessa tarvitaan sen maan suostumus, jonne heitä on tarkoitus siirtää. Eiväthän pakolaiset pääse maasta pois ilman vastaanottavan maan suostumusta. Onko se liian vaikea käsittää?
    Ei ole olemassa mitään käsitettä "reilu peli". Meidän on toimittava laillisesti. Ei tällaisilla kirjoituksilla "Kaksi mahdollisuutta" ole mitään arvoa, ne ovat aivan huuhaata.

    Suomeen ei ole tullut yhtäkään pakolaista 2015 ja sen jälkeen. Todellinen pakolainen siirtyy synnyinmaassaan turvallisemmille alueille tai korkeintaan naapurimaan puolelle rajan tuntumaan ja on valmis palaamaan heti kotiinsa tilaisuuden tullen.

    Tuosta laillisuudesta; kenelle lait tehdään? Laki tehdään hölmöjä varten, kukaan viisas ei ulkopuolista lakia tarvitse. Viisaalla laki on kirjoitettuna sisään; oikean ja väärän tieto tulee sisältä.

    Äänestä

Jos oletetaan, että olisi vielä esim. 10000 jäljellä odottamassa palautusta, niin niiden palauttaminen maksaisi vielä 12 miljoonaa euroa.
Herää kysymys, että eikö olisi ollut huomattavasti halvempaa estää tavalla tai toisella niiden tulo Suomeen?
Tällaisessa touhussahan ei ole järjen hitustakaan. Paitsi, että kun ei niitä tännekään voi jättää, niin aina kuluu rahaa ja tuon rahan kuluminen ei ole millään tavalla Suomen tai suomalaisten syytä.
Turha hehkuttaa virkamiehiä tässä asiassa, kun se, mitä nyt tehdään, on pelkästään tehdyn virheen paikkaamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi_kuntoon kirjoitti:

Niin vain lähtevät irakilaiset kuten lähti kuppa Töölöstä! Sen sai aikaan Suomen hallitus, ja suurin kiitos kuuluu ministeri Soinille. Kansliapäällikkö Nerg järjesti 1400 irakilaista kotimatkalle ja lisää lappaa koneisiin koko ajan. Kalliiksi kävi, mutta nythän se on poissa mikä pahentaa.

1 400 palautettu pakolla Irakiin 17 charter-lennolla

Myös yksittäisiä pakkopalautettuja on viety poliisin toimesta Irakiin. Irakilaisia on palautettu myös niin sanottuina Dublin-palautuksina muihin EU-maihin.

– Neuvottelut etenivät hyvin, jopa paremmin kuin ennakoimme. Nyt voimme jatkaa työtä yhteistyöpöytäkirjan loppuunsaattamiseksi, Nerg kommentoi tiedotteessaan.

Hänen mukaansa palautettavien irakilaisen määrää pyritään lisäämään. Hänen mukaansa Suomesta on palautettu Irakiin enemmän ihmisiä kuin muista EU-maista.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000005016033.html

KYÄ LÄHTEE!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu