jotta sais Kirkkonummelle joku pätevä parkkipirkko/pena joka valvoisi että mopoautot olisivat parkissa oikeassa paikassa eikä Tallinmäki 4; ssä vasten sääntöjä?
Nyt mopoautot seisovat parkissa nokka väärään suuntaan päivästä toiseen vaikka liikennemerkki kieltää parkki alueella. Kun soittaa Kirkkonummen poliisille ne vastaa että resurssit eivät riitä siihen että valvoisivat väärin pysäköityjä mopoautoja! Mutta annas kun ajat autolla STOP merkin läpi ilman että pysähdyt!!!! Siitä tulee VALTAVAT tulot valtiolle koska sinähän olet työssä käyvä asukas jolla on fyrkkaa pankissa!
Hauskinta asiassa on se että autokoulu mistä ovat kortin saaneet on vain 15 metrin päästä! Ei taida Kirkkonummen autokoulut olla ajantasalla jos opettaa että mopoauton voi jättää ihan minne vaan?
Siksi suosittelen että vanhemmat viekää nuoriso Espooseen autokouluun jotta oppisivat jotakin eikä vaan kävisi autokoulussa mistä rahastetaan mutta oppia ei annetaan!
Minne pitää otta yhteyttä
5
195
Vastaukset 5
- Kauniaisista.moro
Taloyhtiön pihalle, eikä myöskään ok-talon pihalle, ei voi tulla poliisi tai kunnallinen pysäköinninvalvoja valvomaan pysäköintiä. Taloyhtiön pitää tehdä sopimus yksityisen pysäköinninvalontafirman kanssa.
Asia on eri, jos väärinpysäköinti on tapahtunut yleisellä tiellä, tai paikassa, joka vaarantaa/haittaa muuta liikennettä, kuten ratikka/junakiskoilla, sillalla, alikulussa tai bussipysäkillä. Taloyhtiön pihassa väärinpysäköinti ei haittaa juurikaan ketään.- JerriK-H
Kunnallinen toimija voi tulla sakottamaan jos:
- Taloyhtiön hallitus on niin päättänyt, informoinut asukkaita ja valtuuttanut henkilön/t asialle
- Pysäköintikieltomerkit ovat selkeästi kaikilla luvallisillä tulosuunnilla esillä.
- Pysäköinninvalvoja kutsutaan paikalle ja valtuutella henkilöllä on esittää valtakirja toimilleen & hallituksen päätös asiasta (kopio pöytäkirjasta yleensä)
Tämän jälkeen kunnallinen pysäköininvalvoja sai sakottaa auton.
Tai siis näin oli n. 10v sitten kun Espoossa olin kerrostalon hallituksen jäsen ja sakotusasioita mietimme. - KortinSaanutEspooss
Niin nämä mopoautot seisoo kyllä kadulla Tallinmäessä ja ottavat yhden kaistan käyttöön niin että jää vain yksi kaista vapaaksi jossa liikenettä kahteen suuntaan.
Nythän on joululoma koululla ja sen huomaa kun molemmat kaistat ovat vapaat.
- LIIKENNEKASVUSSA
Pitääkö tulla ensimmäinen lapsiuhri, ennenkuin nämä asiat saadaan kuntoon. Näin kävi entisessä asuinpaikassani. Ei ollut kiva katsella aamulla kahta kynttilää, kun lähti työmatkalle.
- KortinSaanutEspoos
Kirkkonummen poliisi ei välitä lapsista! He välittää vaan omasta mukavuudesta! Kas kun pitää startata maijaa jotta voi ajaa sen 400m mitä on poliisiasemasta Tallinmäkeen.
Te kaikki jotka haluatte käyttää omaa lakia niin tänne vaan Kirkkonummelle, täällä on villin lännen laki, tosi onneeksi ei vielä pyssyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761550
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.100758En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25493